ILPP1/443-1055/11-9/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 października 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1055/11-9/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2011 r. (data wpływu 1 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 października 2011 r. (data wpływu 20 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług związanych z opieką i utrzymaniem grobów (ziemnych, murowanych, urnowych, kolumbarium) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług związanych z opieką i utrzymaniem grobów (ziemnych, murowanych, urnowych, kolumbarium). Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 października 2011 r. o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Spółka z o.o. jako czynny, zarejestrowany podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych - (PKWiU 96.03 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności zamierza świadczyć dodatkowe usługi związane z opieką i utrzymaniem grobów (ziemnych, murowanych, urnowych, kolumbarium).

W piśmie z dnia 17 października 2011 r. stanowiącym uzupełnienie do wniosku Zainteresowany wskazał, że usługi związane z opieką i utrzymaniem grobów (ziemnych, murowanych, urnowych, kolumbarium) mieszczą się pod symbolem PKWiU 96.03.1 - usługi pogrzebowe i pokrewne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy odpłatnym świadczeniu usług związanych z opieką i utrzymaniem grobów (ziemnych, murowanych, urnowych, kolumbarium).

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. usługi należy opodatkować stawką preferencyjną 8% zgodnie z załącznikiem nr 3 poz. 180 wymienione w symbolu PKWiU 96.03 ustawy z dnia 11 marca 2011 r. o podatku od towarów i usług, jako usługi pokrewne (usługi cmentarzy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Ponadto, zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisem art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zatem dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary lub usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku VAT, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku.

I tak, w myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Jak wynika z powyższego stawka podatku dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. wynosi 8%.

W poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy, wymieniono pod symbolem PKWiU 96.03 - usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną.

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jako czynny, zarejestrowany podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych - (PKWiU 96.03 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) Dz. U. Nr 207 poz. 1293 z późn. zm.).

W zakresie prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza świadczyć dodatkowe usługi związane z opieką i utrzymaniem grobów (ziemnych, murowanych, urnowych, kolumbarium). Ww. usługi - zgodnie z oświadczeniem Zainteresowanego - są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 96.03.1 - usługi pogrzebowe i pokrewne.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że jeżeli usługi związane z opieką i utrzymaniem grobów (ziemnych, murowanych, urnowych, kolumbarium), które Wnioskodawca zamierza świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zostały prawidłowo zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 96.03 - na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy - będą podlegały opodatkowaniu obniżoną do 8% stawką podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy). W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny. Opinie są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Należy zaznaczyć, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono w oparciu o grupowania statystyczne wskazane przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego i traci ona swą aktualność w przypadku zmiany któregokolwiek elementu zdarzenia przyszłego.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie stawki podatku dla usług związanych z opieką i utrzymaniem grobów (ziemnych, murowanych, urnowych, kolumbarium).

Interpretacjami z dnia 31 października 2011 r. załatwiono wniosek w zakresie przedstawionego stanu faktycznego dotyczącego:

* stawki podatku dla sprzedaży grobów murowanych oraz nisz w kolumbarium - nr ILPP1/443-1055/11-5/KG,

* stawki podatku dla usług związanych z dostawą grobów murowanych, nisz w kolumbarium oraz rezerwacją miejsca na grób ziemny, za które pobierane są opłaty z tytułu prawa użytkowania grobu murowanego, niszy w kolumbarium na 20 lat, wydania zezwolenia i nadzoru nad wykonaniem grobu murowanego, niszy w kolumbarium, rezerwacji grobu ziemnego, murowanego i urnowego - nr ILPP1/443-1055/11-6/KG,

* stawki podatku dla usług niezwiązanych z kompleksową usługą pogrzebową, za które pobierane są opłaty z tytułu: udostępnienia kaplicy na ceremonię pogrzebową dla innych podmiotów wykonujących usługi pogrzebowe, udostępniania kaplicy w celu wykonania oprawy muzycznej przez inny podmiot, udostępnienia cmentarza w celu wykonania oprawy muzycznej, udostępnienia sali (pomieszczenia) do przygotowania zwłok dla innych podmiotów wykonujących usługi pogrzebowe na cmentarzu, który jest administrowany przez Wnioskodawcę, przyjęcia i przechowywania zwłok w chłodni dla innych podmiotów wykonujących usługi pogrzebowe na cmentarzu, który jest administrowany przez Zainteresowanego - nr ILPP1/443-1055/11-7/KG,

* stawki podatku dla usług, za które pobierane są opłaty z tytułu prawa użytkowania na kolejne 20 lat grobu ziemnego, grobu murowanego, grobu urnowego, niszy w kolumbarium - ILPP1/443-1055/11-8/KG.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl