ILPP1/443-1025/12-4/AI

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1025/12-4/AI

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2012 r. (data wpływu 6 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2013 r. (data wpływu 29 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanych części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanych części przedsiębiorstwa. Wniosek uzupełniono w dniu 29 stycznia 2013 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, pytania oraz wskazania własnego stanowiska w sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca podlega w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą rolnym, a jego działalność podzielona jest na trzy odrębnie zorganizowane części:

1.

"PIECZARKARNIA" (dalej: XP),

2.

"Gospodarstwo Rolne" (dalej: XGR),

3.

"O" - Zakład Górniczy eksploatujący złoża torfu (dalej: XO).

W skład XP wchodzą pieczarkarnie. W pieczarkarniach zatrudnionych jest ponad 300 osób, pieczarkarniami zarządza kierownik. Produkcja odbywa się w izolowanych i klimatyzowanych halach. Działalność pieczarkarni prowadzona jest zarówno na gruntach własnych a także - na podstawie stosownych umów - na gruntach stanowiących własność innych podmiotów. W obrocie gospodarczym pieczarkarnie występują pod zbiorczą nazwą "PIECZARKARNIA".

XP jest finansowo i organizacyjnie wyodrębnione. Dla XP prowadzona jest odrębna księgowość, posiada ono także oddzielny rachunek bankowy oraz rachunek niewykorzystanych środków dawniej istniejącego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Do XP przypisane są także określone składniki majątkowe niezbędne do produkcji pieczarek. Jednostka mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo produkcyjne.

XGR dysponuje powierzchnią ok. 1300 ha użytków rolnych. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie żyta, pszenżyta i rzepaku. W gospodarstwie rolnym zatrudnionych jest kilkanaście osób, funkcjonowanie gospodarstwa jest nadzorowane przez kierownika. Działalność gospodarstwa prowadzona jest zarówno na gruntach własnych a także - na podstawie stosownych umów - na gruntach stanowiących własność innych podmiotów. W obrocie gospodarczym gospodarstwo występuje pod nazwą "Gospodarstwo Rolne".

XGR jest finansowo i organizacyjnie wyodrębnione. Dla XP prowadzona jest odrębna księgowość, posiada ono oddzielny rachunek bankowy oraz rachunek niewykorzystanych środków dawniej istniejącego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Do XGR przypisane są także określone składniki majątkowe niezbędne do uprawy zboża. Jednostka mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo rolnicze.

W ramach XO prowadzony jest zakład pozyskujący torf metodą odkrywkową (Zakład Górniczy), który działa na podstawie koncesji przyznanej przez Wojewodę. Zakład zatrudnia 5 pracowników oraz Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego. Działalność zakładu prowadzona jest zarówno na gruntach własnych, a także - na podstawie stosownych umów - na gruntach stanowiących własność innych podmiotów. Torf przerabiany jest na okrywę do produkcji pieczarek, która następnie jest sprzedawana innym podmiotom. W obrocie gospodarczym zakład występuje pod nazwą "O".

XO jest finansowo i organizacyjnie wyodrębnione. Dla XO prowadzona jest odrębna księgowość, posiada ono oddzielny rachunek bankowy oraz rachunek niewykorzystanych środków dawniej istniejącego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Do XO przypisane są także określone składniki majątkowe niezbędne do wydobywania torfu. XO jest zarejestrowane jako jednostka lokalna w rozumieniu art. 42 ust. 4 ustawy o statystyce publicznej. Jednostka mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo wydobywcze.

Ponadto, z pisma z dnia 25 stycznia 2013 r., stanowiącego uzupełnienie do wniosku wynika, iż po dokonaniu aportów w postaci XP, XGR oraz XO do trzech odrębnych spółek komandytowych w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy nic nie pozostanie (tekst jedn.: XP, XGR oraz XO wyczerpują całe przedsiębiorstwo Zainteresowanego, innymi słowy w ramach przedsiębiorstwa nie ma żadnych innych zorganizowanych części poza XP, XGR oraz XO). Po dokonaniu aportów Wnioskodawca nie będzie indywidualnie, jako osoba fizyczna kontynuował działalności gospodarczej, rolniczej oraz wydobywczej, która jest obecnie prowadzona w ramach XP, XGR oraz XO. W majątku osobistym Zainteresowanego (niewchodzącym w skład przedsiębiorstwa) będą znajdowały się nieruchomości, które będą wynajmowane lub dzierżawione spółkom komandytowym, do których wniesiono XP i XGR.

Każda z opisanych zorganizowanych części tj. XP, XGR oraz XO, które mają zostać przekazane w drodze aportów do trzech odrębnych spółek komandytowych jest wyodrębniona funkcjonalnie. Zarówno XP, XGR oraz XO samodzielnie realizują określone (tekst jedn.: im przydzielone) zadania gospodarcze w zakresie produkcji pieczarek, produkcji rolnej i wydobycia torfu. XP mogłoby stanowić samodzielne przedsiębiorstwo produkcyjne, XGR mogłoby stanowić samodzielne przedsiębiorstwo rolnicze, XO mogłoby stanowić samodzielne przedsiębiorstwo wydobywcze.

Przekazanie aportami mienia związanego z XP, XGR oraz XO do trzech odrębnych spółek komandytowych będzie obejmowało także wszelkie zobowiązania wynikające z zawartych umów, oświadczeń woli i czynności prawnych, które były związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Spółka komandytowa, do której zostanie aportowane XP przejmie wszelkie zobowiązania funkcjonalnie związane z XP, spółka komandytowa, do której aportowane będzie XGR przejmie wszelkie zobowiązania funkcjonalnie związane z XGR, spółka komandytowa, do której będzie aportowane XO przejmie wszelkie zobowiązania funkcjonalnie związane z XO. Innymi słowy wszelkie zobowiązania wynikające z zawartych umów, oświadczeń woli i czynności prawnych związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa zostaną rozdzielone między trzy odrębne spółki komandytowe, do których aportowane zostaną XP, XGR oraz XO.

Na moment aportu, składniki majątkowe, którymi dysponować będą spółki komandytowe opisane we wniosku będą obejmowały następujące tytuły prawne do nieruchomości:

* spółka komandytowa, do której wniesiono XP - umowa najmu (obejmująca nieruchomości, na których będą znajdowały się pieczarkarnie);

* spółka komandytowa, do której wniesiono XGR - umowy dzierżawy;

* spółka komandytowa, do której wniesiono XO - umowa najmu.

Majątek przekazywany w drodze aportów w postaci XP, XGR oraz XO do każdej z trzech spółek komandytowych będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych. Spółka komandytowa, do której zostanie aportowane XP będzie mogła samodzielnie wykonywać zadania gospodarcze związane z produkcją pieczarek, spółka komandytowa, do której aportowane będzie XGR będzie mogła samodzielnie wykonywać zadania gospodarcze związane z produkcją rolną, spółka komandytowa, do której będzie aportowane XO będzie mogła samodzielnie wykonywać zadania gospodarcze związane z wydobyciem torfu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (sformułowane w piśmie z dnia 25 stycznia 2013 r.).

Czy opisane we wniosku aporty XP, XGR i XO do spółek komandytowych będą wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jako transakcje zbycia zorganizowanych części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e w zw. z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotem aportów opisanych we wniosku będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Zarówno XP, XGR jak i XO to organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w przedsiębiorstwie rolniczym Wnioskodawcy zespoły składników materialnych i niematerialnych, z przypisanymi funkcjonalnie zobowiązaniami. XP, XGR i XO posiadają odrębne zespoły pracowników i własne kierownictwo. Zgodnie z tym co wskazano w opisie zdarzenia przyszłego każda z jednostek jest przeznaczona do realizacji odrębnych zadań gospodarczych i mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zdania.

W konsekwencji, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, opisane we wniosku aporty nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na brak możliwości objęcia opisanych we wniosku operacji podatkiem od towarów i usług wskazują również interpretacje indywidualne wydane w zbliżonych stanach faktycznych:

* interpretacja Dyrektora IS w Katowicach z dnia 19 marca 2009 r. sygn. IBPP1/443-1835/08/ES: "W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż jeżeli będący przedmiotem sprzedaży zakład produkcyjny (pieczarkarnia) będzie stanowił całe przedsiębiorstwo w rozumieniu w art. 551 Kodeksu cywilnego, to czynność taka wyłączona jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem".

* interpretacja Dyrektora IS w Warszawie z 14 marca 2012 sygn. IPPP2/443-60/12-4/KOM: "Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż darowizna gospodarstwa rolnego spełniającego definicję przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego), zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wyłączona jest spod działania ustawy, tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem".

* interpretacja Dyrektora IS w Bydgoszczy z 18 sierpnia 2010 r. sygn. ITPP1/443-487/10/BK: "Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan jako podatnik VAT czynny gospodarstwo rolne. Gospodarstwo rolne posiada zarówno zobowiązania, jak i należności, stan zapasów w postaci zbóż, nawozów, środków ochrony roślin oraz produkcje w toku - zasiewy zbóż i rzepaku. W przyszłości zamierza Pan założyć wraz z synem spółkę z o.o., zajmującą się działalnością rolniczą i wnieść aportem całe gospodarstwo rolne w zamian za objęcie udziałów. Zatem stwierdzić należy, że o ile przedmiotem aportu będzie całe gospodarstwo rolne, które spełnia określone w Kodeksie cywilnym wymogi właściwe dla przedsiębiorstwa, to czynność ta podlegać będzie wyłączeniu spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem".

Skoro zdaniem organów podatkowych pieczarkarnia lub gospodarstwo rolne może być uznane za przedsiębiorstwo to, w opinii Wnioskodawcy, XP, XGR i XO powinny być konsekwentnie uznane za zorganizowane części przedsiębiorstwa. Należy więc uznać, że planowane przez Wnioskodawcę aporty XP, XGR i XO do spółek komandytowych będą neutralne w zakresie podatku od towarów i usług.

Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy sformułowanym w piśmie z dnia 25 stycznia 2013 r., przedmiotem aportów do trzech odrębnych spółek komandytowych będą trzy zorganizowane części przedsiębiorstwa (XP, XGR oraz XO), w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, jako organizacyjnie i finansowe wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania. W związku z tym opisane aporty będą wyłączone spod opodatkowania VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Każda z tych zorganizowanych części przedsiębiorstwa (XP, XGR oraz XO) będzie wnoszona do innej spółki komandytowej (tekst jedn.: XP do jednej spółki komandytowej, XGR do drugiej spółki komandytowej i XO do trzeciej spółki komandytowej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Podsumowując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Z okoliczności sprawy przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest przedsiębiorcą rolnym, a jego działalność podzielona jest na trzy odrębnie zorganizowane części, tj. PIECZARKARNIA (dalej: XP), Gospodarstwo Rolne (dalej: XGR), O - Zakład Górniczy eksploatujący złoża torfu (dalej: XO).

W skład XP wchodzą pieczarkarnie. W pieczarkarniach zatrudnionych jest ponad 300 osób, pieczarkarniami zarządza kierownik. Produkcja odbywa się w izolowanych i klimatyzowanych halach. Działalność pieczarkarni prowadzona jest zarówno na gruntach własnych, a także - na podstawie stosownych umów - na gruntach stanowiących własność innych podmiotów. XP jest finansowo i organizacyjnie wyodrębnione. Dla XP prowadzona jest odrębna księgowość, posiada ono także oddzielny rachunek bankowy oraz rachunek niewykorzystanych środków dawniej istniejącego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Do XP przypisane są także określone składniki majątkowe niezbędne do produkcji pieczarek. Jednostka mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo produkcyjne.

Natomiast XGR dysponuje powierzchnią ok. 1300 ha użytków rolnych. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie żyta, pszenżyta i rzepaku. W gospodarstwie rolnym zatrudnionych jest kilkanaście osób, funkcjonowanie gospodarstwa jest nadzorowane przez kierownika. Działalność gospodarstwa prowadzona jest zarówno na gruntach własnych a także - na podstawie stosownych umów - na gruntach stanowiących własność innych podmiotów. XGR jest finansowo i organizacyjnie wyodrębnione. Dla XP prowadzona jest odrębna księgowość, posiada ono oddzielny rachunek bankowy oraz rachunek niewykorzystanych środków dawniej istniejącego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Do XGR przypisane są także określone składniki majątkowe niezbędne do uprawy zboża. Jednostka mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo rolnicze.

Z kolei w ramach XO prowadzony jest zakład pozyskujący torf metodą odkrywkową (Zakład Górniczy), który działa na podstawie koncesji przyznanej przez Wojewodę. Zakład zatrudnia 5 pracowników oraz Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego. Działalność zakładu prowadzona jest zarówno na gruntach własnych a także - na podstawie stosownych umów - na gruntach stanowiących własność innych podmiotów. Torf przerabiany jest na okrywę do produkcji pieczarek, która następnie jest sprzedawana innym podmiotom. XO jest finansowo i organizacyjnie wyodrębnione. Dla XO prowadzona jest odrębna księgowość, posiada ono oddzielny rachunek bankowy oraz rachunek niewykorzystanych środków dawniej istniejącego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Do XO przypisane są także określone składniki majątkowe niezbędne do wydobywania torfu. Jednostka mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo wydobywcze.

Obecnie Zainteresowany planuje dokonać aportów w postaci XP, XGR oraz XO do trzech odrębnych spółek komandytowych, po dokonaniu których w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy nic nie pozostanie (tekst jedn.: XP, XGR oraz XO wyczerpują całe przedsiębiorstwo Zainteresowanego, innymi słowy w ramach przedsiębiorstwa nie ma żadnych innych zorganizowanych części poza XP, XGR oraz XO). Po dokonaniu aportów Wnioskodawca nie będzie indywidualnie, jako osoba fizyczna kontynuował działalności gospodarczej, rolniczej oraz wydobywczej, która jest obecnie prowadzona w ramach XP, XGR oraz XO. W majątku osobistym Zainteresowanego (niewchodzącym w skład przedsiębiorstwa) będą znajdowały się nieruchomości, które będą wynajmowane lub dzierżawione spółkom komandytowym, do których wniesiono XP i XGR. Każda z opisanych zorganizowanych części tj. XP, XGR oraz XO, które mają zostać przekazane w drodze aportów do trzech odrębnych spółek komandytowych jest wyodrębniona funkcjonalnie. Zarówno XP, XGR oraz XO samodzielnie realizują określone (tekst jedn.: im przydzielone) zadania gospodarcze w zakresie produkcji pieczarek, produkcji rolnej i wydobycia torfu. XP mogłoby stanowić samodzielne przedsiębiorstwo produkcyjne, XGR mogłoby stanowić samodzielne przedsiębiorstwo rolnicze, XO mogłoby stanowić samodzielne przedsiębiorstwo wydobywcze.

Przekazanie aportami mienia związanego z XP, XGR oraz XO do trzech odrębnych spółek komandytowych będzie obejmowało także wszelkie zobowiązania wynikające z zawartych umów, oświadczeń woli i czynności prawnych, które były związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Spółka komandytowa, do której zostanie aportowane XP przejmie wszelkie zobowiązania funkcjonalnie związane z XP, spółka komandytowa, do której aportowane będzie XGR przejmie wszelkie zobowiązania funkcjonalnie związane z XGR, spółka komandytowa, do której będzie aportowane XO przejmie wszelkie zobowiązania funkcjonalnie związane z XO. Innymi słowy wszelkie zobowiązania wynikające z zawartych umów, oświadczeń woli i czynności prawnych związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa zostaną rozdzielone między trzy odrębne spółki komandytowe, do których aportowane zostaną XP, XGR oraz XO.

Na moment aportu, składniki majątkowe, którymi dysponować będą spółki komandytowe opisane we wniosku będą obejmowały następujące tytuły prawne do nieruchomości:

* spółka komandytowa, do której wniesiono XP - umowa najmu (obejmująca nieruchomości, na których będą znajdowały się pieczarkarnie);

* spółka komandytowa, do której wniesiono XGR - umowy dzierżawy;

* spółka komandytowa, do której wniesiono XO - umowa najmu.

Majątek przekazywany w drodze aportów w postaci XP, XGR oraz XO do każdej z trzech spółek komandytowych będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych. Spółka komandytowa, do której zostanie aportowane XP będzie mogła samodzielnie wykonywać zadania gospodarcze związane z produkcją pieczarek, spółka komandytowa, do której aportowane będzie XGR będzie mogła samodzielnie wykonywać zadania gospodarcze związane z produkcją rolną, spółka komandytowa, do której będzie aportowane XO będzie mogła samodzielnie wykonywać zadania gospodarcze związane z wydobyciem torfu.

Zatem, jak wyjaśniono powyżej podstawowym wymogiem do uznania sprzedaży majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań, należności oraz środków pieniężnych), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Istotnym jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Mając na uwadze opis sprawy oraz treść powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, że każda z wnoszonych aportem części będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Treść wniosku wskazuje bowiem, że każda z części została wyodrębniona organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie i będzie mogła samodzielnie realizować zadania gospodarcze.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż opisane we wniosku zespoły składników materialnych i niematerialnych - XP, XGR i XO, które Wnioskodawca zamierza wnieść w formie aportu do spółek komandytowych są organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy oraz przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych. W związku z tym należy przyjąć, iż przedmiotem aportu będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy i tym samym uznać te czynności za niepodlegające przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl