ILPP1/443-1014/11-4/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 października 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1014/11-4/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2011 r. (data wpływu 22 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania na potrzeby osobiste współwłaścicieli nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania na potrzeby osobiste współwłaścicieli nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W przyszłym miesiącu Wnioskodawca zamierza przekazać na potrzeby osobiste współwłaścicieli (zgodnie z posiadanymi udziałami w Spółce) nieruchomość złożoną z trzech budynków oraz prawem wieczystego użytkowania gruntu, zakupioną w roku 1998 na rachunek (bez prawa odliczenia VAT). Nieruchomość jest wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i jest wprowadzona do ewidencji środków trwałych, i były dokonywane z tego tytułu odpisy amortyzacyjne w koszty działalności. Z racji prowadzenia działalności gospodarczej Spółka jest podatnikiem VAT.

Nieruchomość była modernizowana dwukrotnie, pierwszy raz w roku 2005 (10.993,75 zł), a później w roku 2009 (10.800,00 zł). Wartość początkowa nieruchomości wynosiła 86.619,21 zł. Koszt modernizacji nie przekroczył 30% wartości nabycia nieruchomości.

Przekazanie, z uwagi na przedmiot czynności, nastąpi w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w chwili obecnej, wycofując środek trwały z ewidencji środków trwałych i przekazując go na potrzeby osobiste współwłaścicieli, (tj. niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą), Spółka jest zobowiązana do opodatkowania podatkiem VAT takiego przekazania.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie on zobowiązany do wystawienia wewnętrznej faktury, dokumentującej opodatkowanie przekazania nieruchomości na potrzeby osobiste, zważywszy na to, że wartość poniesionych wydatków na podniesienie wartości nieruchomości nie przekraczała 30% wartości nabycia nieruchomości.

Jednakże Spółka będzie zobowiązana dokonać korekty podatku naliczonego z uwagi na zbycie nieruchomości - art. 90a. (Korekta podatku w razie nastąpienia zmiany w stopniu wykorzystania nieruchomości do celów działalności gospodarczej, art. 113 ust. 1).

W przypadku gdy w ciągu 120 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nieruchomość stanowiąca część przedsiębiorstwa podatnika została przez niego oddana w użytkowanie, nastąpi zmiana w stopniu wykorzystania tej nieruchomości do celów działalności gospodarczej, dokonuje się korekty podatku naliczonego odliczonego przy jej nabyciu lub wytworzeniu. Korekty, o której mowa w zdaniu pierwszym, dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła ta zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Jeżeli podatnik wykorzystuje tą nieruchomość w działalności gospodarczej również do czynności zwolnionych od podatku bez prawa do odliczenia, korekta powinna uwzględniać proporcję określoną w art. 90 ust. 3-10, zastosowaną przy odliczeniu oraz art. 91 ust. 5 ustawy o VAT. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. W myśl tego przepisu, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Ustawodawca dla celów podatku od towarów i usług zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre nieodpłatne czynności. I tak, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższe oznacza, że nieodpłatne przekazanie towarów uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem lub wytworzeniem.

Niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów - w świetle brzmienia art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Ponadto, treść art. 29 ust. 5 ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższego przepisu nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (art. 29 ust. 5a ustawy).

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza przekazać - w formie aktu notarialnego - na potrzeby osobiste współwłaścicieli (zgodnie z posiadanymi udziałami w Spółce) nieruchomość złożoną z trzech budynków oraz prawem wieczystego użytkowania gruntu, zakupioną w roku 1998 na rachunek (bez prawa odliczenia VAT). Nieruchomość jest wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i jest wprowadzona do ewidencji środków trwałych, i były dokonywane z tego tytułu odpisy amortyzacyjne w koszty działalności. Z racji prowadzenia działalności gospodarczej Spółka jest podatnikiem VAT.

Nieruchomość była modernizowana dwukrotnie, pierwszy raz w roku 2005 (10.993,75 zł), a później w roku 2009 (10.800,00 zł). Wartość początkowa nieruchomości wynosiła 86.619,21 zł. Koszt modernizacji nie przekroczył 30% wartości nabycia nieruchomości.

Zatem, odnosząc się do czynności nieodpłatnego przekazania na potrzeby osobiste współwłaścicieli Spółki nieruchomości złożonej z trzech budynków oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu - należących do Wnioskodawcy należy stwierdzić, iż ww. czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przedstawionych okolicznościach nie zostanie bowiem spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ustawy, dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jej nabyciu. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wyklucza możliwość uznania nieodpłatnego przekazania za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Reasumując, czynność polegająca na przeniesieniu prawa własności nieruchomości zabudowanej oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu ze Spółki cywilnej na rzecz jej wspólników będzie czynnością niepodlegającą przepisom ustawy, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, gdyż Wnioskodawcy przy jej nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tut. Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. W szczególności dotyczy to obowiązku złożenia korekty podatku naliczonego związanego z przekazaniem przedmiotowej nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl