ILPP1-3/4512-1-51/16-4/KM - Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z realizacją inwestycji polegającej na przebudowie budynku przeznaczonego do świadczenia usług opieki nad osobami w podeszłym wieku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1-3/4512-1-51/16-4/KM Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z realizacją inwestycji polegającej na przebudowie budynku przeznaczonego do świadczenia usług opieki nad osobami w podeszłym wieku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2016 r. (data wpływu 23 sierpnia 2016 r.) uzupełnionym dnia 26 września 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z realizacją inwestycji polegającej na przebudowie budynku przeznaczonego do świadczenia usług opieki nad osobami w podeszłym wieku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z realizacją inwestycji polegającej na przebudowie budynku przeznaczonego do świadczenia usług opieki nad osobami w podeszłym wieku. Przedmiotowy wniosek uzupełniono dnia 26 września 2016 r. o stosowną opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zarejestrował działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Celem jego działalności jest prowadzenie domu opieki nad osobami w podeszłym wieku - PKD 87.30.Z - Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych.

Usługi opieki składają się z następujących elementów:

1.

całodobowy pobyt pensjonariuszy w domu opieki, łącznie z czasowym zameldowaniem;

2.

całodobowe wyżywienie;

3.

opieka ogólna, pielęgniarska i medyczna;

4.

wypełnienie czasu wolnego - spacery, telewizja, biblioteka.

Wnioskodawca posiada budynek w stanie surowym, który wniósł do spółki jako wkład własny. Zamierza on przystosować obiekt do prowadzonej działalności i uzyskać zezwolenie wojewody w postaci wpisu do rejestru prowadzonego przez wojewodę. Przewidywany okres realizacji inwestycji to styczeń 2017 r. - grudzień 2018 r.

W związku z zamiarem realizacji inwestycji Wnioskodawca wystąpił o dotację do Centrum (...).

Usługi, które zamierza on świadczyć są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług (stawka zwolniona).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze sprzedażą w stawce zwolnionej, od zakupów dotyczących inwestycji związanej z przebudową budynku nie przysługuje odliczenie podatku VAT, który w całości będzie zwiększał wartość inwestycji? (...)

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na modernizację budynku nie podlegają odliczeniu podatku VAT ze względu na rodzaj usług, które mają być świadczone w obrębie jego działalności. (...)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy - działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania m.in. do czynności zwolnionych od podatku VAT.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zarejestrował działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Celem jego działalności jest prowadzenie domu opieki nad osobami w podeszłym wieku - PKD 87.30.Z - Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych.

Usługi opieki składają się z następujących elementów:

1.

całodobowy pobyt pensjonariuszy w domu opieki, łącznie z czasowym zameldowaniem;

2.

całodobowe wyżywienie;

3.

opieka ogólna, pielęgniarska i medyczna;

4.

wypełnienie czasu wolnego - spacery, telewizja, biblioteka.

Wnioskodawca posiada budynek w stanie surowym, który wniósł do spółki jako wkład własny. Zamierza on przystosować obiekt do prowadzonej działalności i uzyskać zezwolenie wojewody w postaci wpisu do rejestru prowadzonego przez wojewodę. Przewidywany okres realizacji inwestycji to styczeń 2017 r. - grudzień 2018 r. W związku z zamiarem realizacji inwestycji wystąpił on o dotację do Centrum Rozwoju Gospodarczego.

Jak wskazał Wnioskodawca, usługi które zamierza świadczyć są zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy od zakupów dotyczących inwestycji związanej z przebudową budynku przeznaczonego do prowadzenia domu opieki nad osobami w podeszłym wieku wykorzystywanego przez niego do świadczenia usług zwolnionych od podatku, będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ - jak wskazał Wnioskodawca - zakupy związane z przedmiotową inwestycją będą wykorzystywane do świadczenia usług opieki nad osobami w podeszłym wieku, zwolnionymi od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy. A zatem, zakupy te nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów dotyczących inwestycji związanej z przebudową budynku wykorzystywanego do świadczenia usług opieki nad osobami w podeszłym wieku.

Reasumując, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów dotyczących inwestycji związanej z przebudową budynku przeznaczonego do świadczenia usług zwolnionych od tego podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności zwolnienia od podatku usług świadczonych przez Wnioskodawcę.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z realizacją inwestycji polegającej na przebudowie budynku przeznaczonego do prowadzenia domu opieki nad osobami w podeszłym wieku. Natomiast wniosek w zakresie uznania podatku VAT za wydatek kwalifikowalny został rozstrzygnięty w odrębnym piśmie z dnia 18 października 2016 r. nr ILPP1-3/4512-1-51/16-3/KM.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl