ILPB4/4510-1-86/16-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/4510-1-86/16-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2016 r. (data wpływu 22 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów spółki kapitałowej nabytych w drodze transakcji wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów spółki kapitałowej nabytych w drodze transakcji wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. Kapitał zakładowy Wnioskodawczyni wynosi obecnie 5.000 zł i dzieli się na 100 udziałów, które aktualnie należą do dwóch wspólników #822; osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Obecni wspólnicy Wnioskodawczyni planują odpłatnie zbyć wszystkie swoje udziały na rzecz innej osoby fizycznej podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski (dalej: Inwestor), która w ten sposób stanie się jedynym wspólnikiem Wnioskodawczyni.

W związku z planowaną strategią rozwoju Wnioskodawczyni Inwestor zakłada, że Wnioskodawczyni będzie pełnić funkcję spółki holdingowej, która będzie obejmować albo nabywać udziały (akcje) w innych spółkach kapitałowych oraz zarządzać tymi udziałami (akcjami). Ponadto przewiduje się, że Wnioskodawczyni będzie prowadzić działalność finansową na rzecz innych podmiotów polegającą na udzielaniu pożyczek, poręczeń lub gwarancji, a także polegającą na zarządzaniu majątkiem trwałym, w tym wynajmie lub dzierżawie nieruchomości. Jednym z elementów zakładanej strategii jest powierzenie Wnioskodawczyni wykonywania funkcji właścicielskich związanych z zarządzaniem udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka).

W tym zakresie Inwestor przewiduje podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawczyni, na poczet którego zostaną wniesione wszystkie posiadane przez niego udziały w Spółce, stanowiące 100% kapitału zakładowego tej spółki. W zamian za otrzymane aportem udziały w Spółce Wnioskodawczyni przekaże własne udziały, których wartość nominalna będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów w Spółce otrzymanych jako aport. W związku z aportem udziałów nie wystąpią dopłaty w gotówce. Nie przewiduje się również wystąpienia tzw. agio. Zarówno Wnioskodawczyni, jak i Spółka, której udziały będą przedmiotem aportu do Wnioskodawczyni, posiadają swoje siedziby oraz podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów na terytorium Polski. Ponadto, w wyniku opisanej wyżej transakcji aportu, Wnioskodawczyni uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce, której udziały będą przedmiotem aportu. Planowana transakcja wypełniać będzie zatem kryteria operacji "wymiany udziałów", o której mowa w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o PDP oraz w przepisach Dyrektywy Rady 2009/133/EWG z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (dalej: Dyrektywa 2009/133).

W ramach zarządzania portfelem udziałów (akcji), w tym udziałów w Spółce, Wnioskodawczyni po przeprowadzeniu wymiany udziałów będzie realizowała różnego typy transakcje, w ramach których może dojść do odpłatnego zbycia udziałów w Spółce nabytych w drodze "wymiany udziałów". Wnioskodawczyni na dzień złożenia niniejszego wniosku nie jest w stanie określić, czy i w ogóle, a jeżeli tak to w jakiej części, dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów w Spółce. Wnioskodawczyni chce jednak uzyskać stanowisko organu podatkowego przed faktycznym podjęciem jakichkolwiek działań w celu uwzględnienia tego stanowiska przy dokonywaniu oceny zasadności planowanych działań gospodarczych. W związku z planowanymi działaniami Wnioskodawczyni chce potwierdzić, w jakiej wysokości powinna ustalić koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce nabytych w ramach opisanej wyżej wymiany udziałów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce nabytych w ramach wymiany udziałów kosztem uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów będzie wartość określona zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDP, tj. kosztem uzyskania przychodów będą wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawczyni wydanych Inwestorowi w zamian za udziały w Spółce nabyte w ramach wymiany udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce nabytych w ramach wymiany udziałów kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów będzie dla Wnioskodawczyni wartość określona zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDP, tj. kosztem uzyskania przychodu będą wydatki w wysokości odpowiadającej wartości nominalnej udziałów własnych Wnioskodawczyni wydanych Inwestorowi w zamian za udziały w Spółce nabyte w ramach wymiany udziałów.

Wydatki na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) co do zasady nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na dzień ich poniesienia stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDP. Jednakże w określonych przypadkach, m.in. na dzień odpłatnego zbycia objętych lub nabytych udziałów (akcji), wydatki te stają się kosztem uzyskania przychodu. Szczególny przypadek dotyczy zbycia udziałów lub akcji, które spółka kapitałowa nabyła w wyniku otrzymania przedmiotu aportu w ramach wymiany udziałów. W takim przypadku taka spółka nie dokonuje wydatku na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w ścisłym tego słowa znaczeniu. Spółka dokonuje bowiem wydania własnych udziałów (akcji) w związku z nabyciem udziałów (akcji) innej spółki kapitałowej wnoszonych jako aport. Jeżeli zatem dojdzie do zbycia nabytych w taki sposób udziałów (akcji), to wówczas, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDP, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość odpowiadająca nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki kapitałowej, których udziały (akcje) są nabywane w ramach operacji wymiany udziałów.

Jeżeli zatem Wnioskodawczyni dokona odpłatnego zbycia udziałów w Spółce nabytych w ramach wymiany udziałów, wówczas w celu ustalenia wysokości kosztu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDP, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodu będą wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawczyni wydanych udziałowcowi-Inwestorowi w zamian za aportowane udziały w Spółce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl