ILPB4/423-509/13-3/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-509/13-3/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przez emisję nowych udziałów - jest prawidłowe,

* zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* powstania dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przez emisję nowych udziałów,

* powstania dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów,

* zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przez emisję nowych udziałów,

* zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów,

* rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów wyemitowanych w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego,

* rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów, których wartość nominalna została podwyższona ze środków znajdujących się na kapitale zapasowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: "Udziałowiec") jest większościowym udziałowcem spółki kapitałowej "B" GmbH (dalej: "Spółka") utworzonej według prawa szwajcarskiego w formie prawnej stanowiącej odpowiednik polskiej spółki z o.o. (Gesellschaft mit beschränkter Haftung). Udziałowiec jest polskim rezydentem podatkowym, zaś Spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwajcarii. Wnioskodawca nie posiada zakładu w Szwajcarii, zaś Spółka nie posiada zakładu w Polsce w rozumieniu Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 2 września 1991 r. Zarówno Wnioskodawca, jak i Spółka nie korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Udziałowiec posiada nie mniej niż 25% udziałów w Spółce nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat od chwili ich nabycia. Udziałowiec Spółki planuje podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków znajdujących się na kapitale zapasowym Spółki. Na moment podjęcia takiej uchwały kapitał zapasowy Spółki pokryty będzie wkładami niepieniężnymi - został utworzony z tzw. agio, tj. nadwyżki wartości wkładów wniesionych do Spółki nad wartością nominalną wydanych przez nią udziałów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, poprzez emisję nowych udziałów, pokryte środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym powstałym z agio, stanowić będzie dla Udziałowca dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, poprzez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów, pokryte środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym powstałym z agio, stanowić będzie dla Udziałowca dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

3. Czy dochód (przychód) Udziałowca z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osiągnięty w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję nowych udziałów pokrytych środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym powstałym z agio, będzie podlegał zwolnieniu na mocy art. 20 ust. 3 oraz ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4. Czy dochód (przychód) Udziałowca z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osiągnięty w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów pokrytych środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym powstałym z agio, będzie podlegał zwolnieniu na mocy art. 20 ust. 3 oraz ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

5. Czy w przypadku zbycia udziałów, które zostały wyemitowane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków znajdujących się na kapitale zapasowym Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości równej wartości powstałego dochodu (przychodu) z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

6. Czy w przypadku zbycia udziałów, których wartość nominalna została podwyższona ze środków znajdujących się na kapitale zapasowym Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości równej wartości powstałego dochodu (przychodu) z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 3 i 4. Jednocześnie wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami w dniu 21 marca 2014 r. nr ILPB4/423-509/13-2/MC oraz nr ILPB4/423-509/13-4/MC.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Zdaniem Wnioskodawcy dochód osiągnięty w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję nowych udziałów pokrytych środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym Spółki powstałym z agio, będzie podlegał zwolnieniu na mocy art. 20 ust. 3 oraz ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4.

Dochód osiągnięty w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki poprzez zwiększenie wartości udziałów pokrytych środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym Spółki powstałym z agio, będzie podlegał zwolnieniu na mocy art. 20 ust. 3 oraz ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z ogólną zasadą, jeżeli podatnicy podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce osiągają dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepis art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza jednak zwolnienie z opodatkowania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pod warunkiem kumulatywnego spełnienia wskazanych przesłanek:

* wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

* podmiotem uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

* spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej;

* spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

* spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powyższe regulacje stosuje się odpowiednio do dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 3, wypłacanych przez spółki podlegające w Konfederacji Szwajcarskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, spółkom, będącym podatnikami podatku dochodowego, mającym siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W takim przypadku jednak określony powyżej bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki ustala się w wysokości nie mniejszej niż 25%.

Nadto ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje także, iż przepisy dotyczące wskazanego zwolnienia, stosuje się odpowiednio również do podmiotów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym w przypadku Konfederacji Szwajcarskiej przepisy te mają zastosowanie, jeżeli zostanie spełniony warunek, o którym mowa we wskazanym powyżej ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle poczynionych dotychczas rozważań, zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie z tytułu obniżenia kapitału zakładowego w drodze zmniejszenia wartości nominalnej powinno zostać zaklasyfikowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jako podmiot, który uzyskuje przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych:

* jest podatnikiem podatku dochodowego, posiadającym siedzibę na terytorium Polski;

* utrzymuje co najmniej 25-procentowy udział w kapitale zakładowym Spółki przez nieprzerwany okres 2 lat (warunek ten będzie spełniony również w momencie podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego);

* nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Ponadto:

* Spółka podlega w Szwajcarii opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

* Spółka prowadzi działalność w jednej z form prawnych wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: "société #224; responsibilité limitée"/"Gesellschaft mit beschränkter Haftung"/"societá a responsibilitá limitata", Lp. 25),

to dochód osiągnięty w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję nowych udziałów pokrytą środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym Spółki powstałym z agio, będzie podlegał zwolnieniu na mocy art. 20 ust. 3 oraz ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podobnie dochód osiągnięty w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki poprzez zwiększenie wartości udziałów pokryte środkami zgromadzonymi na kapitale zapasowym Spółki powstałym z agio, będzie podlegał zwolnieniu na mocy art. 20 ust. 3 oraz ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest:

* prawidłowe - w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przez emisję nowych udziałów,

* prawidłowe - w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl