ILPB4/423-5/13-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-5/13-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2013 r. (data wpływu 8 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Spółkę:

* środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej - jest nieprawidłowe,

* składników majątku w związku z likwidacją spółki komandytowo - akcyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Spółkę:

* środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej,

* składników majątku w związku z likwidacją spółki komandytowo - akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą swą siedzibę i zarząd na terytorium Polski i podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca rozważa skutki w podatku dochodowym od osób prawnych likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej, w której jest wspólnikiem (akcjonariuszem) lub innych spółek komandytowo - akcyjnych, w których może być wspólnikiem (akcjonariuszem) w przyszłości. Wnioskodawca przewiduje uzyskanie w wyniku likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej środków pieniężnych, ewentualnie innych niż pieniężne składników majątkowych likwidowanej spółki (np. nieruchomości, udziały / akcje w spółkach, inne prawa itp.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki komandytowo - akcyjnej środki pieniężne lub inne składniki majątkowe stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej, otrzymane przez Wnioskodawcę środki pieniężne lub ewentualnie inne składniki majątkowe likwidowanej spółki będą wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a i art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE

1.

Spółka komandytowo - akcyjna nie posiada osobowości prawnej oraz nie została na podstawie art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznana za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Stąd, kwoty i wartości likwidacyjne wypłacane w związku z likwidacją spółki komandytowo - akcyjnej nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu z tytułu udziału w zysku osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 powołanej ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). Analogiczne zasady stosuje się do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

3.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową. Z kolei, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów podatkowych nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki osobowej z tytułu likwidacji takiej spółki. Natomiast, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3b tej ustawy, do przychodów nie zalicza się wartości innych niż pieniężne składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki osobowej z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji (przychód powstaje dopiero w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku).

4.

Mając na uwadze powyższe regulacje, otrzymane przez Wnioskodawcę jako akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej, w wyniku jej likwidacji, środki pieniężne lub inne składniki majątku, będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Przemawiają za tym stanowiskiem następujące względy:

i.

Wykładnia językowa przepisów art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a i art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prowadzi do jasnych i nie budzących wątpliwości wniosków, że zarówno środki pieniężne, jak i inne niż pieniężne składniki majątkowe, które wspólnik spółki osobowej (w tym także akcjonariusz spółki komandytowo - akcyjnej) otrzymuje w związku z jej likwidacją, nie stanowią jego przychodu.

Prymat wykładni językowej w procesie stosowania prawa podatkowego został wielokrotnie potwierdzony w orzecznictwie sądowym. Przykładowo, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w orzeczeniu z dnia 5 sierpnia 2004 r. sygn. FSK 372/04 wskazał, że: " (...) w orzecznictwie zarówno Sądu Najwyższego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także w piśmiennictwie dominują poglądy o preferowaniu w wykładni przepisów prawa podatkowego wykładni językowej, (...) szczególnie (...) gdy interpretowane przepisy dotyczą ulg i zwolnień podatkowych (...) Poglądy te wskazują przede wszystkim na to, że źródłem wiedzy, zarówno dla podatnika, jak i organów stosujących prawo, jest i zawsze będzie tylko językowe znaczenie norm prawnych, albowiem przekaz językowy rozumiany jako możliwy sens słów jest powszechną metodą komunikowania się ustawodawcy z podatnikiem i organami stosującymi prawo. Literalna treść przepisów prawa także oznaczać będzie zakres swobody organów stosujących prawo, w przeciwnym razie bowiem może dojść do przekroczenia granicy dzielącej wykładnię prawa od jego tworzenia (...)".

W innym wyroku z dnia 29 sierpnia 2008 r. sygn. II FSK 840/07 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zaznaczył, że:" (...) podkreśla się potrzebę zachowywania prymatu wykładni językowej przy dokonywaniu wykładni przepisów prawa podatkowego. Zwłaszcza kiedy ten rodzaj wykładni pozwala na ustalenie normy prawnej na podstawie obowiązujących przepisów, niedopuszczalne jest poprawianie, czy też korygowanie treści aktu prawnego przez wykładnię systemową czy też celowościową (...)".

Także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 listopada 2001 r. sygn. III RN 145/00 wyjaśnił, że: " (...) Przy interpretowaniu normy prawa podatkowego, jeszcze silniej niż w innych działach prawa, decydujące znaczenie ma wykładnia językowa, która w treści użytych w przepisie słów upatruje pierwszoplanowej metody odkodowania ustanowionej normy. Brzmienie przepisu jest najbardziej pewnym, poddającym się obiektywnej weryfikacji, a równocześnie dostępnym powszechnemu zrozumieniu, przedmiotem analizy interpretacyjnej. Nie należy, szczególnie w obrębie przepisów podatkowych, odstępować od wyjaśniania przepisów prawnych zgodnie ze znaczeniem (treścią) użytych w tych przepisach zwrotów (...)".

ii. Przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a i pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ograniczają swojego zakresu podmiotowego zastosowania do spółek osobowych określonego rodzaju, czy tylko niektórych wspólników takich spółek. Przyjąć zatem należy, że przepisy te mają zastosowanie do likwidacji wszystkich rodzajów spółek osobowych oraz do kwot likwidacyjnych otrzymywanych z tego tytułu przez każdego wspólnika takiej spółki, w tym także przez akcjonariusza likwidowanej spółki komandytowo - akcyjnej.

iii. Ponadto, przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a i pkt 3b powołanej ustawy nie ograniczają przedmiotowego zakresu tylko do jakichś określonych środków pieniężnych lub składników majątkowych. Zatem, wyłączone z opodatkowania będą wszelkie środki pieniężne oraz wszelkiego rodzaju niepieniężne składniki majątkowe (m.in. nieruchomości, papiery wartościowe, udziały / akcje w spółkach i wszelkie inne prawa) należące do spółki osobowej (w tym spółki komandytowo - akcyjnej) i uzyskane przez wspólnika (w tym akcjonariusza) takiej spółki osobowej w związku z jej likwidacją.

iv. Stanowisko Wnioskodawcy znajduje swoje oparcie również w treści uzasadnienia projektu Ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która z dniem 1 stycznia 2011 r. znowelizowała ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych m.in. w zakresie art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b tej ustawy (vide: Druk Sejmowy VI kadencji Nr 3500). W pkt II uzasadnienia powyższej nowelizacji, który odnosi się do art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie dotyczącym likwidacji spółki, stwierdza się m.in.:

" (...) I tak, w przypadku otrzymania przez wspólnika:

1.

środków pieniężnych - ich wartość nie będzie stanowiła przychodu; przyjęcie tego rozwiązania zmierza do wyeliminowania podwójnego opodatkowania, na które wskazywało przywołane wyżej orzecznictwo. W związku z powyższym z przychodów podlegających opodatkowaniu wyłączono przychód odpowiadający wartości środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika z tytułu likwidacji spółki;

2.

innych składników majątku - ich wartość będzie stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki. Będzie to skutkowało opodatkowaniem faktycznie uzyskanego przychodu. Propozycja ta uwzględnia utrzymanie braku podmiotowości w podatku dochodowym spółek niebędących osobami prawnymi. Koncepcja opodatkowania faktycznie uzyskanego przychodu (w momencie jego realizacji np. sprzedaży) upraszcza system podatkowy (...)".

Wykładania historyczna przepisów art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w kontekście powołanego wyżej uzasadnienia nowelizacji, wyraźnie potwierdza, że wolą ustawodawcy było wyłączenie z opodatkowania po stronie wspólnika spółki osobowej (w tym akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej) środków pieniężnych i innych składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej.

v. Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w doktrynie prawa podatkowego, w której przykładowo wskazuje się, że:

" (...) Od dnia 1 stycznia 2011 r. wyłączono jednoznacznie z przychodów środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji (w całości) lub z tytułu wystąpienia z takiej spółki. W tym drugim przypadku przychodem nie jest kwota odpowiadająca poniesionym wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce, zwiększona o uzyskane przed wystąpieniem ze spółki dochody przypadające na wspólnika, pomniejszone o wypłaty dokonane z tytułu uzyskanego zysku na rzecz wspólnika. (...) Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3a u.p.d.o.p., nigdy nie pojawi się dochód podatkowy, jeżeli środki pieniężne otrzymuje wspólnik z tytułu likwidacji spółki nieposiadającej osobowości prawnej (...). Wyłączenie z przychodów opisane w art. 12 ust. 4 pkt 3a u.p.d.o.p. dotyczy tylko otrzymywanych środków pieniężnych. I jest to wyłączenie ostateczne. Drugą część wyłączenia, dotyczącą otrzymywanych innych składników majątku ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej, zawiera art. 12 ust. 4 pkt 3b u.p.d.o.p. (...) Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3b u.p.d.o.p., nie stanowi przychodu podatkowego wartość innych niż środki pieniężne składników majątkowych spółki nieposiadającej osobowości prawnej, otrzymana przez wspólnika z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji. Oznacza to tylko tyle, że w momencie otrzymywania tego majątku przychód podatkowy nie wystąpi bez względu na wartość tego majątku. Może on natomiast pojawić się w terminie późniejszym, gdyby ten otrzymany majątek był zbywany (...)" (por. P. Małecki, M. Mazurkiewicz, Tytuł: Komentarz do art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stan prawny: 2012.03.01).

" (...) W przypadku likwidacji spółki i otrzymania przez wspólnika środków pieniężnych z tego tytułu, otrzymane środki pieniężne nie będą stanowiły u tego wspólnika przychodu dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych. (...) W przypadku likwidacji spółki i otrzymania przez wspólnika z tego tytułu składników majątkowych spółki, wartość tych składników nie będzie dla tego wspólnika stanowić przychodu. (...) moment uzyskania przychodu przez wspólnika likwidowanej spółki niemającej osobowości prawnej odłożony jest w czasie do momentu zbycia przez wspólnika składnika majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki (momentem tym nie jest moment likwidacji spółki) (...)" (por. W. Dmoch, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2012, Stan na 2012-01-01).

vi. Wreszcie stanowisko, zgodnie z którym środki pieniężne oraz inne składniki majątkowe otrzymane w wyniku likwidacji spółki osobowej, w tym spółki komandytowo - akcyjnej, nie podlegają opodatkowaniu w rękach wspólnika (akcjonariusza) z chwilą ich otrzymania znajduje również potwierdzenie w interpretacjach podatkowych wydanych przez Ministra Finansów.

Przykładowo, w interpretacji podatkowej nr ILPB3/423-512/11-3/JG z 27 stycznia 2012 r. Dyrektor tutejszej Izby Skarbowej w Poznaniu jednoznacznie potwierdził, że:" (...) Nadmienić w tym miejscu należy, że ust. 4 powyższego artykułu zawiera przychody neutralne podatkowo, a więc niestanowiące podstawy ustalania dochodu podatnika podlegającego opodatkowaniu. W wyniku tej regulacji przepis ten tworzy zamknięty katalog, którego zakres nie podlega rozszerzeniu czy też zawężeniu poprzez stosowanie analogii, czy wykładni rozszerzającej. Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu:

1.

likwidacji takiej spółki,

2.

wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce.

Powyższa regulacja jednoznacznie wskazuje więc, że środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej podatnikiem podatku dochodowego, tj. spółki osobowej, w związku z likwidacją tej spółki - nie stanowią przychodu podatkowego. Reasumując, środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji spółki osobowej, nie będą stanowić dla Niego przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...)".

5. Stanowisko to podzielają również Dyrektorzy innych Izb Skarbowych.

Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej z 2 listopada 2012 r. nr IPPB3/423-572/12-2/DP, w pełni podzielił stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym:" (...) W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o CIT do przychodów podatkowych (o których mowa w art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o CIT), nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. A zatem, stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o CIT, otrzymanie środków pieniężnych, w związku z likwidacją spółki osobowej, nie stanowi przychodu dla jej wspólnika. Ustawa o CIT nie przewiduje w tym względzie żadnych wyjątków. (...) Reasumując, środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawczynię z tytułu likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej nie będą stanowiły dla Niej przychodu z działalności gospodarczej, zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...). W sposób jednoznaczny została uregulowana również kwestia opodatkowania (a w zasadzie jego braku) pozostałych składników majątku otrzymywanych przez wspólnika spółki osobowej. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o CIT do przychodów podatkowych nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a (czyli środków pieniężnych) składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa - art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio; W konsekwencji, w przypadku gdy w wyniku likwidacji spółki osobowej, Wnioskodawca otrzyma składniki majątku spółki, w momencie likwidacji spółki nie powstaje u Niego przychód podatkowy. Z powołanego art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o CIT, wynika jednoznacznie, że przychód powstaje dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki (...)".

Analogiczne stanowisko zostało także zawarte m.in. w interpretacjach podatkowych:

nr IPPB3/423-551/12-2/DP z 2012.10.31 Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,

nr IPPB3/423-549/12-2/DP z 2012.10.31 Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,

nr IPPB3/423-450/12-2/k.k. z 2012.10.01 Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,

nr IPPB3/423-447/12-2/DP z 2012.09.27 Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,

nr IPPB3/423-383/12-2/DP z 2012.09.04 Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,

nr IPPB5/423-396/12-6/RS z 2012.08.21 Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,

nr IPPB3/423-306/12-2/DP z 2012.07.25 Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,

nr IBPBI/2/423-1523/11/CzP z 2012.03.28 Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach,

nr IBPBI/2/423-1396/10/BG z 2011.01.10 Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

6. Reasumując, w stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku, środki pieniężne lub ewentualnie inne niż środki pieniężne składniki majątkowe otrzymane przez Wnioskodawcę jako akcjonariusza w wyniku likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej będą wyłączone z podlegających opodatkowaniu przychodów Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a oraz art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* nieprawidłowe - w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Spółkę środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej,

* nieprawidłowe - w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Spółkę składników majątku w związku z likwidacją spółki komandytowo - akcyjnej.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) nie zawiera definicji przychodu, precyzując, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3, rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (ust. 4).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 omawianej ustawy, do przychodów nie zalicza się:

* środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki (pkt 3a lit. a),

* wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji, przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa - art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio (pkt 3b).

Powyższe przepisy zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2011 r. Ich celem było - w przypadku przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a tej ustwy - uniknięcie podwójnego opodatkowania środków pieniężnych otrzymywanych przez wspólnika spółki osobowej w związku z jej likwidacją, natomiast w przypadku przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3b ww. ustawy - odroczenie momentu wystąpienia przychodu, uzyskanego "w naturze" przez wspólnika likwidowanej spółki osobowej, będących skutkiem operacji gospodarczych, w wyniku których wspólnik wykazał już - stosownie do treści art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przychody i koszty uzyskania tych przychodów, niezależnie od faktu dokonania wypłaty na rzecz tego wspólnika uzyskanej przez spółkę osobową nadwyżki uzyskanych przychodów nad poniesionymi kosztami.

Jednakże, w uchwale z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. akt II FPS 1/11) Naczelny Sąd Administracyjny podważył sposób interpretowania art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wskazał na odmienne zasady opodatkowania niebędącego komplementariuszem akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej. NSA uznał mianowicie, iż taki niebędący komplementariuszem akcjonariusz spółki komandytowo - akcyjnej podlega opodatkowaniu dopiero z chwilą wypłaty na jego rzecz dywidendy.

Zatem, akcjonariusz spółki komandytowo - akcyjnej, zgodnie z linią orzeczniczą sądów administracyjnych, która uformowała się po uchwale NSA, jest opodatkowany na poziomie wypłaconej mu dywidendy, która stanowi jego przychód w momencie podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy lub w ustalonym dniu dywidendy. Kategorię przychodu oraz dochodu z tytułu udziału w spółce osobowej w przypadku akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej należy odnieść wyłącznie do otrzymanej wypłaty zysku (należnej dywidendy). Jednocześnie, nie rozlicza on na bieżąco przychodów i kosztów z tytułu udziału w takiej spółce osobowej - przepis art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nakazujący przyporządkowywanie wspólnikom spółek osobowych przychodów i kosztów z tytułu udziału w spółce osobowej na bieżąco, nie ma do niego zastosowania w takiej formie, jak do innych wspólników.

W konsekwencji, pozostałe przepisy, które są nierozerwalnie związane z systemem rozliczenia określonym w tym przepisie nie mogą mieć już zastosowania do przychodów akcjonariusza.

Wobec powyższego, interpretacja art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a i pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinna być dokonywana z uwzględnieniem wykładni celowościowej tego przepisu, tj. jego ratio legis.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, rozważa skutki w podatku dochodowym od osób prawnych likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej, w której jest wspólnikiem (akcjonariuszem) lub innych spółek komandytowo - akcyjnych, w których może być wspólnikiem (akcjonariuszem) w przyszłości. Wnioskodawca przewiduje uzyskanie w wyniku likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej środków pieniężnych, ewentualnie innych niż pieniężne składników majątkowych likwidowanej spółki (np. nieruchomości, udziały / akcje w spółkach, inne prawa itp.).

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a oraz pkt 3b ww. ustawy, nie dotyczy dochodów akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej otrzymanych w wyniku likwidacji tej spółki. Zatem, w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca winien rozpoznać przychód na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, środki pieniężne oraz wartość innych składników majątku spółki komandytowo - akcyjnej, której Wnioskodawca będzie akcjonariuszem, otrzymane przez Wnioskodawcę z tytułu likwidacji tej spółki komandytowo - akcyjnej, będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji, stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Nadmienić należy, że zgodnie z art. 14e § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeśli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Natomiast, co do poglądów występujących w doktrynie prawa podatkowego, zaznaczyć należy, że odzwierciedlają one indywidualne stanowiska ich autorów na dany temat.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl