ILPB4/423-468/13-4/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-468/13-4/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2013 r. (doręczono osobiście 5 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym wypłaconej przez płatnika dywidendy w przypadku, gdy SKA wypracuje Zyski - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z 25 lutego 2014 r. (data wpływu 28 lutego 2014 r.) - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym wypłaconej przez płatnika dywidendy w przypadku, gdy SKA nie wypracuje Zysków,

* zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym wypłaconej przez płatnika dywidendy w przypadku, gdy SKA wypracuje Zyski,

* zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym zaliczek wypłacanych przez płatnika na poczet ww. dywidend.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej "Spółka") podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Spółka jest akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Obecny rok obrotowy SKA kończy się 31 marca 2014 r. (jest to również koniec roku podatkowego Spółki). SKA nie powstała po dniu wejścia w życie art. 4 ust. 2 Ustawy nowelizującej. Ponadto rok obrotowy SKA nie uległ zmianie po dniu wejścia w życie art. 4 ust. 2 Ustawy nowelizującej.

W przyszłości planowane jest przekształcenie SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "Spółka zależna"), w której Spółka będzie udziałowcem. Do przekształcenia SKA w Spółkę zależną dojdzie przed końcem obecnego roku obrotowego SKA, tj. przed 1 kwietnia 2014 r. Następnie planowane jest połączenie Spółki zależnej ze Spółką.

Jedynym akcjonariuszem Wnioskodawcy jest spółka z siedzibą na terytorium Holandii (dalej: Spółka matka) podlegająca na terytorium Holandii opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka matka posiada 100% udziałów Spółki przez okres dłuższy niż 2 lata.

Do momentu przekształcenia w Spółkę zależną SKA może wypracować zyski z prowadzonej działalności gospodarczej (tekst jedn.: zyski wypracowane od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej w formie SKA do dnia przekształcenia w Spółkę zależną wykazane w sprawozdaniu finansowym sporządzonym za ten okres, dalej: "Zyski wypracowane przez SKA"/"Zyski"). W przyszłości, po połączeniu Spółki zależnej ze Spółką, Spółka może dokonać wypłaty dywidendy na rzecz Spółki matki, przy czym część kwoty dywidendy mogą stanowić Zyski wypracowane przez SKA. W przypadku podjęcia decyzji o wypłacie dywidendy przez Spółkę zostanie uznane, że Zyski wypracowane przez SKA (o ile wystąpią) zostaną wypłacone w pierwszej kolejności. Wypłata dywidendy za rok obrotowy kończący się 31 marca 2014 r. następowałaby już po 1 kwietnia 2014 r., jednak w trakcie roku obrotowego kończącego się 31 marca 2014 r. może mieć miejsce wypłata zaliczki na dywidendę.

Pismem z 25 lutego 2014 r. Spółka wskazała, że:

* Spółka matka (jedyny akcjonariusz Spółki) nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, co zostanie potwierdzone w odpowiednim oświadczeniu uzyskanym przez Spółkę od Spółki matki;

* Spółka uzyska odpowiedni certyfikat rezydencji potwierdzający rezydencję podatkową Spółki matki na terytorium Holandii.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku, gdy SKA nie wypracuje Zysków, kwota dywidendy wypłacona Spółce matce przez Spółkę będzie w całości korzystać ze zwolnienia z opodatkowania dywidend na zasadach przewidzianych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do poboru i odprowadzenia podatku od kwoty dywidendy przysługującej Spółce matce.

2. Czy w przypadku, gdy SKA wypracuje Zyski, Wnioskodawca, jako płatnik, będzie zobowiązany na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do poboru i odprowadzenia podatku od części dywidendy przysługującej Spółce matce odpowiadającej kwocie Zysków wypracowanych przez SKA do momentu przekształcenia w Spółkę zależną.

3. Czy w przypadku, gdy do połączenia Spółki i Spółki zależnej dojdzie przed 1 kwietnia 2014 r. do dokonywanych przed 1 kwietnia 2014 r. (ale już po połączeniu) wypłat zysków Spółki na rzecz Spółki matki w formie zaliczek na poczet dywidendy, Wnioskodawca, jako płatnik, będzie zobowiązany na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do poboru i odprowadzenia podatku od kwot zaliczek przysługujących Spółce matce.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2. Jednocześnie wniosek Spółki w zakresie pytań nr 1 i nr 3 został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami w dniu 5 marca 2014 r. nr ILPB4/423-468/13-3/MC oraz nr ILPB4/423-468/13-5/MC.

Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym, w sytuacji gdy SKA wypracuje Zyski z prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca, jako płatnik, będzie zobowiązany na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do poboru i odprowadzenia podatku od części kwoty dywidendy wypłaconej przez Spółkę na rzecz Spółki matki, odpowiadającej Zyskom wypracowanym przez SKA.

Jak zostało wykazane w odpowiedzi na pytanie nr 1 w przypadku wypłaty dywidendy przez Spółkę na rzecz Spółki matki spełnione zostaną warunki zastosowania zwolnienia z opodatkowania kwoty dywidendy określone w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niemniej zgodnie z przywoływanym już art. 7 ust. 1-4 Ustawy nowelizującej:

* Przepisów ustaw wymienionych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do zysku spółki komandytowo-akcyjnej wypracowanego przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, z wyjątkiem zysku spółki komandytowo-akcyjnej przypadającego na jej akcjonariusza.

* Zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy wymienionej w art. 1 ma zastosowanie wyłącznie do dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wypłaconych przez spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zysku wypracowanego od dnia, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

* Jeżeli spółka komandytowo-akcyjna przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy posiadała niewypłacone zyski z lat poprzedzających dzień wejścia w życie niniejszej ustawy i spółka ta dokona po dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, wypłaty dywidendy lub innego przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na potrzeby stosowania ust. 2 uznaje się, że w pierwszej kolejności wypłacany jest zysk osiągnięty przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

* Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do następcy prawnego spółki komandytowo-akcyjnej.

Jednocześnie stosownie do art. 8 Ustawy nowelizującej przez następcę prawnego, o którym mowa w art. 6 ust. 2 i art. 7 ust. 4, rozumie się również dalszych następców prawnych, podmiot przekształcony oraz dalsze podmioty przekształcone.

Odnosząc powyższe regulacje do zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku należy zauważyć, iż do momentu przekształcenia w Spółkę zależną, SKA może wypracować Zyski z prowadzonej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji, w przypadku podjęcia decyzji o wypłacie dywidendy przez Spółkę (po połączeniu ze Spółką zależną powstałą z przekształcenia SKA), należy przyjąć, iż w pierwszej kolejności wypłacone zostaną Zyski wypracowane przez SKA. W konsekwencji, na mocy art. 7 ust. 2 Ustawy nowelizującej, do części dywidendy wypłacanej przez Spółkę, odpowiadającej kwocie Zysków wypracowanych przez SKA, nie będzie mogło zostać zastosowane zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie pozostała część kwoty dywidendy pochodząca z zysków wypracowanychprzez Spółkę zależną oraz Spółkę będzie podlegała zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji, dokonując wypłaty dywidendy na rzecz Spółki matki od podlegającej opodatkowaniu w Polsce części dywidendy wypłacanej przez Spółkę na rzecz Spółki matki (odpowiadającej Zyskom wypracowanym przez SKA) Spółka będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku u źródła.

Reasumując, zdaniem Spółki, część dywidendy wypłacona przez Spółkę na rzecz Spółki matki, odpowiadająca kwocie Zysków wypracowanych przez SKA przed przekształceniem do Spółki zależnej, będzie stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki matki, do którego nie znajdzie zastosowania zwolnienie z opodatkowania przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, od wypłaty przedmiotowej części dywidendy Spółka będzie zobowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl