ILPB4/423-312/10-4/ŁM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-312/10-4/ŁM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia z dnia 4 listopada 2010 r. (data wpływu 23 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodów podatkowych z tytułu przeniesienia składników majątku w związku z likwidacją Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 28 stycznia 2011 r. (data wpływu 31 stycznia 2011 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* powstania przychodów podatkowych z tytułu przeniesienia składników majątku w związku z likwidacją Spółki,

* obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu przekazanego majątku w związku z likwidacją Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

W dniu 30 września 2010 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o Jej rozwiązaniu. Zasady podziału majątku Spółki po Jej rozwiązaniu nie zostały określone w umowie w momencie zawiązywania Spółki. W związku z podjęciem uchwały o rozwiązaniu Spółki, z dniem 30 września 2010 r. nastąpiło otwarcie Jej likwidacji. Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego, w tym po uprzednim zaspokojeniu wierzycieli Spółki, pozostały majątek zostanie podzielony między udziałowców w stosunku do dokonanych przez nich wpłat na kapitał zakładowy Spółki. Jedynym udziałowcem Spółki jest X.

W ramach podziału majątku, który pozostanie po zaspokojeniu wierzycieli, wszystkie składniki majątku Spółki w likwidacji, w tym nieruchomość gruntowa, z posadowionym na nim budynkiem, zostaną przeniesione na tego udziałowca. X, na rzecz której nastąpi przekazanie majątku likwidacyjnego, złoży Spółce najpóźniej w dniu przekazania majątku likwidacyjnego (przedsiębiorstwa) oświadczenie CIT-5, że przeznaczy dochody z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych - na cele statutowe, tj. na działalność naukowo - techniczną. Spółka natomiast przedstawi oświadczenie z uzasadnieniem, że majątek likwidacyjny, który zostanie przekazany jedynemu udziałowcowi, po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli, będzie stanowił przedsiębiorstwo.

Pismem z dnia 28 stycznia 2011 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Spółka dodatkowo wyjaśniła, iż:

a.

X korzysta za zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

b.

przekazany majątek przez likwidowaną Spółkę zostanie w całości przeznaczony na działalność statutową X.

Jednocześnie Spółka poinformowała, że również korzysta ze zwolnienia z opodatkowania dochodów na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5, w przypadku przekazania swoich dochodów na rzecz jedynego udziałowca - X, działającego na podstawie ustawy - Prawo o Stowarzyszeniach, a którego celem statutowym jest działalność wymieniona w art. 17 ust. 1 pkt 4.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, czynność polegająca na przeniesieniu składników majątku Spółki na Wspólnika w ramach podziału nieupłynnionego majątku, w związku z likwidacją Spółki, spowoduje powstanie po stronie Spółki przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy Spółka będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od wartości przekazanego na rzecz jedynego udziałowca Spółki - X majątku w związku z likwidacją Spółki.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze. Jednocześnie wniosek w zakresie pytania drugiego został rozpatrzony odrębną interpretacją w dniu 23 lutego 2011 r. nr ILPB4/423-312/10-5/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych majątku likwidacyjnego otrzymanego przez X jako jedynego udziałowca Spółki, na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654), Spółka przedstawia następujące stanowisko. Dla X wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych.

Opodatkowaniu podlega przychód, z którego wyłącza się część odpowiadającą kosztowi nabycia lub objęcia udziałów. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654), dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, stanowi przychód podatkowy. Na podstawie art. 22 ust. 1 cyt. ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium RP ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowo - techniczna (czyli działalność statutowa X) w części przeznaczonej na te cele. Zwolnienie zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zwolnieniem warunkowym. Dla skorzystania z tego zwolnienia podatnik musi spełniać łącznie dwa warunki: jego celem musi być działalność wymieniona w tym przepisie, przy czym statut może przewidywać również inne cele działalności, uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej, a następnie wydatkowane na te cele bez względu na termin. Podstawowym warunkiem jest to, aby zadeklarowany jako przeznaczony na określony cel dochód, faktycznie na niego został wydatkowany. Uzyskany dochód może być wydatkowany w innym roku podatkowym niż został osiągnięty i zadeklarowany, bowiem ustawodawca nie ogranicza tej czynności żadnym terminem.

Zwolnienie nie jest uzależnione od rodzaju uzyskiwanego dochodu, ważny jest bowiem cel na jaki ten dochód jest przeznaczony, a nie źródło jego pochodzenia. Użycie przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy sformułowania "w części przeznaczonej na te cele" oznacza, że jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych innych celów nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od opodatkowania.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5, wolne od podatku są dochody spółek, których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, a których celem statutowym jest działalność wymieniona w pkt 4 - w części przeznaczonej na te cele oraz przekazanej na rzecz tych organizacji.

Mając powyższe na uwadze, Spółka uważa, że czynność polegająca na przeniesieniu składników majątku Spółki na Wspólnika w ramach podziału nieupłynnionego majątku, w związku z likwidacją Spółki, nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W kwestii obowiązku Spółki do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od wartości przekazanego na rzecz jedynego udziałowca Spółki - X majątku, w związku z likwidacją, Spółka zajmuje następujące stanowisko.

Przekazanie nieruchomości (jako majątku pozostałego po planowanych czynnościach likwidacyjnych) nastąpi w wyniku wypełnienia obowiązku nałożonego przepisami prawa bez żadnego przysporzenia majątkowego dla Spółki w procesie likwidacji. Oznacza to, że dla Spółki nie powstanie przychód do opodatkowania, jak również dochód związany ze wzrostem wartości przekazywanej nieruchomości. Spółka, jako płatnik, jest zobowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od wypłat należności z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, zgodnie z treścią art. 36 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Osoby prawne (Spółka), które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednak na podstawie art. 26 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w ust. 1, nie pobiera się, jeżeli podatnicy, wymienieni w art. 17 ust. 1, korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, złożą płatnikowi najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności oświadczenie (CIT-5), że przeznaczą dochody z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych - na cele wymienione w tym przepisie. Tym samym, jeżeli X, na rzecz której nastąpi przekazanie majątku likwidacyjnego (przedsiębiorstwa) złoży Spółce najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności (tu przekazanie majątku likwidacyjnego - przedsiębiorstwa) oświadczenie CIT-5, że przeznaczy dochody z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych - na cele statutowe, Spółka nie będzie miała obowiązku pobrać zryczałtowanego podatku dochodowego.

Mając powyższe na uwadze, Spółka uważa, że nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od wartości przekazanego na rzecz jedynego udziałowca Spółki - X majątku w związku z likwidacją Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu, precyzując, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3, ust. 3c oraz ust. 4b rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (art. 12 ust. 4 ustawy).

Zgodnie z powszechnie akceptowanym poglądem, przychodami podatkowymi są wszelkie przysporzenia, które powodują trwały przyrost aktywów podatnika, a więc takie, którymi może on rozporządzać jak własnymi, przy czym, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej uważa się także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

W przedstawionym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym, Spółka zostanie zlikwidowana, natomiast majątek pozostający w Spółce po Jej likwidacji zostanie przekazany - w naturze - jedynemu wspólnikowi Spółki (tekst jedn.: X).

W związku z powyższym, w celu rozstrzygnięcia, czy takie zdarzenie może rodzić po stronie Spółki przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozważyć, czy likwidacja Spółki oraz przekazanie wspólnikowi Spółki majątku pozostałego po Jej likwidacji (tekst jedn.: przedsiębiorstwa) spowoduje przyrost aktywów Spółki.

Tryb likwidacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością został uregulowany przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art. 272 tej ustawy, rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.

W myśl natomiast art. 282 § 1 Kodeksu spółek handlowych, likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne) (...).

Zatem pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli majątek jest dzielony pomiędzy wspólników spółki proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli (art. 286 Kodeksu spółek handlowych). Podział majątku może nastąpić bądź przez wypłatę wszystkim wspólnikom przypadających im kwot w pieniądzu bądź przez przydzielenie poszczególnych przedmiotów majątkowych.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, iż przekazanie majątku pozostałego po likwidacji Spółki jedynemu Jej wspólnikowi, w trybie przewidzianym przepisami Kodeksu spółek handlowych, nie spowoduje powstania po stronie Spółki jakiegokolwiek przysporzenia. W szczególności, przekazanie majątku w związku z likwidacją nie będzie związane z wypłatą na rzecz Spółki wynagrodzenia i rekompensaty w jakiejkolwiek formie. Bez względu na wartość dzielonego majątku w likwidowanej Spółce nie wystąpi przychód, gdyż w zamian za dzielony i przekazywany majątek Spółka nie otrzymuje zapłaty i w wyniku likwidacji przestanie istnieć jako podatnik. Przeprowadzenie likwidacji ma bowiem na celu zakończenie działalności Spółki, a nie generowanie przychodów.

W tym miejscu wskazać również należy na regulację art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którą wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Dochód taki może podlegać opodatkowaniu po stronie wspólnika, o ile nie ma zastosowania do tego dochodu żadne ze zwolnień przewidzianych ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, likwidacja Spółki oraz związane z nią przekazanie składników majątku X nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że wniosek Spółki w zakresie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego w części dotyczącej podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną w dniu 23 lutego 2011 r. nr ILPP2/443-1893/10-2/AK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl