ILPB4/423-3/14-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-3/14-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2013 r. (data wpływu 2 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem Wnioskodawcy ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem Wnioskodawcy ze spółki komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Razem z osobami fizycznymi jest wspólnikiem w spółce komandytowej - zwaną dalej "Spółka", w której posiada status komandytariusza.

W przyszłości może dojść do wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki, w której jest wspólnikiem.

Wystąpienie nastąpi za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej.

W ramach opisanego wyżej wystąpienia Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w naturze w postaci prawa do znaku towarowego, który spółka komandytowa może nabyć w toku swojej działalności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej składniki majątkowe w postaci praw do znaku towarowego stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu w czasie ich otrzymania z tego tytułu.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wystąpienia ze spółki osobowej (spółki komandytowej) otrzymane przez Wnioskodawcę z tego tytułu środków innych niż pieniężne (tekst jedn.: prawo do znaku towarowego) nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy w czasie ich otrzymania przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. (k.s.h.)) w sprawach nieuregulowanych w dziale dotyczącym spółki komandytowej, do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. W związku z brakiem odrębnych, przewidzianych dla spółek komandytowych zasad dotyczących wypowiedzenia przez wspólnika umowy spółki, do spółki komandytowej stosuje się w tym zakresie odpowiednio przepisy przewidziane dla spółki jawnej.

Zgodnie z art. 61 § 1 k.s.h. jeżeli spółkę zawarto na czas nieoznaczony, wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Możliwe jest wskazanie w umowie spółki innego terminu wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 65 k.s.h. w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki, wartość udziału kapitałowego wspólnika oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 65 § 2 k.s.h. w przypadku złożenia przez wspólnika wypowiedzenia umowy spółki, jego udział kapitałowy powinien być wypłacony w pieniądzu, jednakże w doktrynie prawa handlowego zgodnie przyjmuje się, że umowa spółki może przewidywać w takim przypadku wydanie wspólnikowi określonych składników majątkowych.

W odniesieniu do innych niż pieniężne składników majątkowych, które wspólnik spółki osobowej może otrzymać w związku z wystąpieniem, istotne znaczenie ma art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten wprost wyłącza z przychodów wartość innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku otrzymanych z tytułu likwidacji bądź wystąpienia ze spółki niebędącej osoba prawną. Jednocześnie przepis ten stanowi, że przychodem w przypadku odpłatnego zbycia tych składników jest wartość ich składników wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa.

Powyższa zasada znajduje zastosowanie do wszelkiego rodzaju niepieniężnych składników majątkowych (m.in. rzeczy ruchomych, nieruchomości, papierów wartościowych, udziałów i akcji w spółkach oraz innych praw, w tym prawa do znaku towarowego). Wskazany wyżej przepis nie ogranicza swojego zakresu podmiotowego zastosowania do spółek osobowych określonego rodzaju, czy tylko niektórych wspólników takich spółek. Przyjąć należy, ze przepis ten ma zastosowanie do wszystkich rodzajów spółek osobowych. Będzie on miał zastosowanie także do wypłat z tytułu wystąpienia ze spółki osobowej dokonywanych na rzecz każdego ze wspólników spółki cywilnej, jawnej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.

Stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie znajduje swoje oparcie w interpretacjach indywidualnych Dyrektorów Izb Skarbowych (przykładowo: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 1 października 2012 r. IPPB3/423-450/12-2/k.k.), a także w treści uzasadnienia projektu Ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która z dniem 1 stycznia 2011 r. znowelizowała ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych m.in. w zakresie art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Druk Sejmowy VI kadencji Nr 3500).

Jak wynika z uzasadnienia: "w przypadku otrzymania przez występującego wspólnika innych niż środki pieniężne składników majątku zasady opodatkowania będą takie jak przy likwidacji spółki.

(...) i tak w przypadku otrzymania przez wspólnika innych składników majątku - ich wartość będzie stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki. Będzie to skutkowało opodatkowaniem faktycznie uzyskanego przychodu".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, będący osobą prawną, jest wspólnikiem w spółce komandytowej (zwaną dalej: Spółką), w której posiada status komandytariusza. W przyszłości może dojść do wystąpienia Wnioskodawcy z tej Spółki. W ramach niniejszego wystąpienia Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w naturze w postaci prawa do znaku towarowego, który spółka komandytowa może nabyć w toku swojej działalności.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) nie zawiera definicji przychodu, precyzując - przez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3 - rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (ust. 4).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3b omawianej ustawy: do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa - art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Należy również zwrócić uwagę na treść art. 4a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym: ilekroć w ustawie mowa jest o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Powyższe przepisy zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2011 r. Celem przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3b ww. ustawy było odroczenie momentu wystąpienia przychodu, uzyskanego "w naturze" przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną (np. spółki komandytowej) w związku z wystąpieniem z takiej spółki, będących skutkiem operacji gospodarczych, w wyniku których wspólnik wykazał już - stosownie do treści art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przychody i koszty uzyskania tych przychodów, niezależnie od faktu dokonania wypłaty na rzecz tego wspólnika uzyskanej przez spółkę osobową nadwyżki uzyskanych przychodów nad poniesionymi kosztami.

Odnośnie do przedstawionego wyżej zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie otrzymanie innych niż środki pieniężne składników majątku spółki komandytowej (prawa do znaku towarowego) w wyniku wystąpienia z tej Spółki nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy.

Reasumując - otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej (spółki komandytowej) składniki majątkowe w postaci praw do znaku towarowego nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu na moment ich otrzymania.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl