ILPB4/423-263/13-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-263/13-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z 17 lipca 2013 r. (data wpływu 19 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka zamierza objąć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej "SKA"), w wyniku czego stanie się akcjonariuszem SKA. W przyszłości SKA może zostać przekształcona w spółkę kapitałową - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną (dalej "Spółka Kapitałowa") - na podstawie przepisów działu III tytułu IV ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej "k.s.h."). Z dniem przekształcenia Spółka (dotychczasowy akcjonariusz SKA) stanie się wspólnikiem Spółki Kapitałowej.

Możliwe jest, iż w przyszłości nastąpi połączenie Spółki ze Spółką Kapitałową - jeżeli okaże się, że funkcjonowanie Spółki Kapitałowej, jako odrębnego od Spółki podmiotu gospodarczego, jest nieuzasadnione ekonomicznie (przykładowo z uwagi na relatywnie wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę Kapitałową), a przejęcie przez Spółkę funkcji gospodarczych Spółki Kapitałowej będzie mogło wpłynąć na zwiększenie rentowności działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę Kapitałową. W takim przypadku połączenie zostanie przeprowadzone zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. - przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Spółką przejmowaną będzie Spółka Kapitałowa, natomiast spółką przejmującą będzie Spółka. Na dzień połączenia Spółka będzie jedynym wspólnikiem Spółki Kapitałowej.

Skutkiem połączenia Spółki ze Spółką Kapitałową będzie w szczególności:

* rozwiązanie Spółki Kapitałowej, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i jej wykreślenie z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego,

* wstąpienie przez Spółkę z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Kapitałowej, w tym przejęcie całego majątku Spółki Kapitałowej przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy połączenie Spółki ze Spółką Kapitałową (powstałą z przekształcenia SKA), w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. (połączenie przez przejęcie), będzie się wiązać z powstaniem dochodu (przychodu) dla celów podatku dochodowego od osób prawnych po stronie Spółki jako spółki przejmującej.

Zdaniem Wnioskodawcy, połączenie Spółki ze Spółką Kapitałową (powstałą z przekształcenia SKA), w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. (połączenie przez przejęcie), nie będzie się wiązać z powstaniem dochodu (przychodu) dla celów podatku dochodowego od osób prawnych po stronie Spółki jako spółki przejmującej. Połączenie Spółki ze Spółką Kapitałową będzie dla Spółki neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Możliwość łączenia się spółek kapitałowych wynika wprost z przepisów k.s.h. Zgodnie z art. 491 § 1 k.s.h., spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Jedną z form łączenia się spółek kapitałowych jest tzw. połączenie przez przejęcie, polegające na przeniesieniu całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h.).

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), skutki połączenia spółek kapitałowych reguluje art. 10 ust. 2. Zgodnie z tym artykułem, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych:

1.

dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej;

2.

dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Zgodnie zaś z art. 10 ust. 5 powołanej ustawy, powyższy przepis ma zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami:

1.

o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo

2.

o których mowa w art. 3 ust. 1 przejmujących majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3.

o których mowa w art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

W świetle powyższego, w przedmiotowym stanie faktycznym powinien znaleźć zastosowanie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wskazać bowiem należy, iż:

1. Spółka (spółka przejmująca) oraz Spółka Kapitałowa (spółka przejmowana) są/będą spółkami mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

na dzień połączenia Spółka będzie jedynym wspólnikiem Spółki Kapitałowej - będzie zatem posiadała udział w kapitale zakładowym Spółki Kapitałowej w wysokości większej niż 10%,

- spełnione zatem zostaną warunki do zastosowania art. 10 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy.

Dodatkowo, zgodnie z art. 10 ust. 4 ww. ustawy, przepisu art. 10 ust. 2 pkt 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż w przypadku istnienia uzasadnionych przyczyn ekonomicznych połączenia Spółki ze Spółką Kapitałową, wartość majątku Spółki Kapitałowej (powstałej z przekształcenia SKA) przejęta przez Spółkę w wyniku połączenia nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu/dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Za prawidłowością powyższego stanowiska przemawiają także interpretacje przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydawane w zbliżonych stanach faktycznych przez Dyrektorów Izb Skarbowych działających z upoważnienia Ministra Finansów, w tym m.in.:

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 czerwca 2013 r. sygn. ITPB4/423-63b/13/TK,

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 marca 2013 r. sygn. IPPB3/423-1001/12-2/AM,

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 października 2012 r. sygn. IPPB3/423-526/12-2/DP.

Reasumując, zdaniem Spółki, połączenie Spółki ze Spółką Kapitałową (powstałą z przekształcenia SKA), w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. (połączenie przez przejęcie), nie będzie się wiązać z powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki jako spółki przejmującej. Połączenie Spółki ze Spółką Kapitałową będzie dla Spółki neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy zauważyć, że weryfikacja ewentualnych przesłanek i celów połączenia, a więc zbadanie czy istotnie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) jest możliwa dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego, które przeprowadzić może właściwy organ podatkowy. Wnioskodawca stosujący przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w trakcie tych postępowań będzie zobowiązany do wykazania, że połączenie spółek zostało przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie zaś w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania.

W odniesieniu natomiast do powołanych przez Spółkę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl