ILPB4/423-253/10-2/ŁM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-253/10-2/ŁM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych oraz kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

1.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

2.

Spółka od 2009 r. jest najemcą lokalu, w którym prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i który to lokal stanowi siedzibę Spółki (Wnioskodawcy).

3.

Spółka, jako Najemca, zaadaptowała wynajęty lokal przeprowadzając w 2009 r. na własny koszt prace adaptacyjne i modernizacyjne, których wartość wielokrotnie przekroczyła kwotę 3.500,- zł.

4.

W ciężar kosztów dokonywane są odpisy amortyzacyjne z tytułu tych inwestycji w obcym środku trwałym (nakłady zaczęto amortyzować od 2010 r., zaś inwestycje oddano do użytkowania w grudniu 2009 r.).

5.

Spółka, jako najemca podpisała z Wynajmującym umowę najmu na czas określony do końca 2014 r.

6.

Wnioskodawca jako Najemca zamierza podpisać z Wynajmującym porozumienie o rozwiązaniu umowy najmu na czas określony, zwrocie na rzecz Spółki znacznej części udokumentowanych kosztów wykończenia i nakładów inwestycyjnych w wynajmowanym lokalu.

7.

Po rozwiązaniu umowy najmu na czas określony, Wnioskodawca podpisze korzystniejszą dla Niego umowę najmu lokalu na czas nieokreślony. Przedmiotem najmu będzie ten sam lokal użytkowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przypadku otrzymania od Wynajmującego zwrotu nakładów dotyczących inwestycji w obcym środku trwałym, tj. w wynajmowanym lokalu użytkowym, w którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą otrzymany zwrot wydatków nie zalicza się do przychodów podatkowych.

2.

Czy w przypadku otrzymania od Wynajmującego zwrotu nakładów dotyczących inwestycji w obcym środku trwałym, tj. w wynajmowanym lokalu użytkowym, w którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą w kwocie niższej od niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym, kosztem uzyskania przychodu będzie kwota odpowiadająca niezamortyzowanej wartość inwestycji w obcym środku trwałym pomniejszona o kwotę otrzymanego zwrotu nakładów.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie pierwsze. Jednocześnie wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją w dniu 10 stycznia 2011 r. nr ILPB4/423-253/10-3/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, nakłady inwestycyjne poniesione przez Najemcę (Wnioskodawcę) w wynajętym lokalu użytkowym podlegają amortyzacji jako inwestycje w obcym środku trwałym (art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych).

Pojęcie "inwestycji w obcych środkach trwałych" nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. W praktyce przyjmuje się, iż są to nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego, który jest używany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy. Są to więc wydatki mające na celu przystosowanie środka trwałego do używania go przez podatnika. Środki trwałe uznaje się za ulepszone, na podstawie art. 16g ust. 13 ww. ustawy, jeżeli suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3 500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Suma zaewidencjonowanych wydatków pod datą ich zakończenia i przyjęcia do używania wyznacza wartość początkową środka trwałego - inwestycji w obcym środku trwałym, od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne zaliczane do kosztów podatkowych. Wydatki zakwalifikowane jako inwestycja w obcym środku trwałym można zaliczyć do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej inwestycji. W przedmiotowej sytuacji, po przekazaniu inwestycji w obcym środku trwałym do używania, Spółka począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono ją do ewidencji, na podstawie art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonywała odpisów amortyzacyjnych od jej wartości początkowej. Nakłady poniesione przez Spółkę w związku z adaptacją lokalu zostaną zwrócone przez wynajmującego w znacznej części.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Jednocześnie stosownie do art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Do przychodów, stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 6a ww. ustawy, nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowując, należy przyjąć, iż przychodu podatkowego Wnioskodawcy (Najemcy) nie będzie stanowiła otrzymana od Wynajmującego kwota zwróconych nakładów, odpowiadająca niezamortyzowanej części inwestycji w obcym środku trwałym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl