ILPB4/423-249/14-2/DS - CIT w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce cypryjskiej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-249/14-2/DS CIT w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce cypryjskiej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2014 r. (data wpływu 20 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce cypryjskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce cypryjskiej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (p.d.o.p.) i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Spółka rozważa przystąpienie jako większościowy udziałowiec do spółki kapitałowej prawa cypryjskiego (będącej odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego), z siedzibą i zarządem na terytorium Republiki Cypru, która podlega tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: Spółka Cypryjska).

W związku z planowaną reorganizacją rozważane jest umorzenie części udziałów, które Spółka będzie posiadała w Spółce Cypryjskiej, przy czym omawiane umorzenie nastąpi za wynagrodzeniem, z zastosowaniem procedury umorzenia przewidzianej w odpowiednich przepisach prawa cypryjskiego, która nie przewiduje nabywania udziałów własnych w celu ich umorzenia.

Udziały Spółki w Spółce Cypryjskiej, które będą podlegać umorzeniu, nie zostaną objęte za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zarówno przed, jak i po rozważanym umorzeniu udziałów w Spółce Cypryjskiej, Spółka będzie w bezpośrednim posiadaniu co najmniej 10% udziałów w Spółce Cypryjskiej. Jednocześnie Spółka planuje posiadać udziały, które będą reprezentować co najmniej 10% kapitału zakładowego Spółki Cypryjskiej nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat, przy czym możliwe jest, że okres ten upłynie już po rozważanym umorzeniu udziałów.

Spółka w chwili obecnej oraz w chwili umorzenia udziałów nie prowadzi i nie będzie prowadziła działalności gospodarczej na terytorium Cypru, w szczególności nie będzie posiadać tam zakładu w rozumieniu Umowy. Podobnie Spółka Cypryjska w chwili obecnej nie prowadzi ani w chwili umorzenia udziałów nie będzie prowadziła na terytorium Polski działalności gospodarczej przez położony w Polsce zakład w rozumieniu Umowy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę z tytułu umorzenia udziałów w Spółce Cypryjskiej będzie korzystało ze zwolnienia z p.d.o.p. na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o p.d.o.p.

Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę z tytułu umorzenia udziałów w Spółce Cypryjskiej będzie korzystało ze zwolnienia z p.d.o.p. na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o p.d.o.p.

W opinii Spółki powyższe stanowisko uzasadniają w szczególności argumenty przytoczone poniżej.

Na wstępie należy zauważyć, iż na gruncie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. wynagrodzenie, które Spółka uzyska z tytułu umorzenia udziałów w Spółce Cypryjskiej, zdaniem Spółki, będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce. W konsekwencji, w celu weryfikacji sposobu traktowania w Polsce omawianego wynagrodzenia, należy dokonać analizy przepisów ustawy o p.d.o.p.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

W tym miejscu należy podkreślić, iż umorzenie udziałów w spółkach cypryjskich różni się od umorzenia dobrowolnego na gruncie polskich przepisów. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi na terytorium Cypru spółki cypryjskie nie mogą nabywać swoich udziałów w celu ich umorzenia. Spółki takie mogą jedynie umorzyć udziały (akcje) podlegające umorzeniu za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia zgodnie z zasadami ustalonymi przy emisji takich udziałów. Efektywnie w momencie umorzenia dochodzi do unicestwienia takich udziałów.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, należy stwierdzić, iż uzyskane przez Spółkę wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów w Spółce Cypryjskiej będzie traktowane jako dochód z umorzenia udziałów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p., stanowiący jedną z kategorii dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu ustawy o p.d.o.p.

Powyższe podejście zostało potwierdzone między innymi w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 lipca 2013 r. sygn. IPPB3/423-285/13-2/PK1, w której organ potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, zgodnie z którym "w przypadku Umorzenia Cypryjskiego, nie będzie miało miejsce zbycie udziałów na rzecz Spółki Cypryjskiej. Udziały będące w posiadaniu Spółki przestaną istnieć bez odrębnej czynności prawnej, jaką jest umowa pomiędzy spółką a wspólnikiem, na podstawie której zbywa on swe udziały na rzecz spółki w celu umorzenia. W konsekwencji, unicestwienie udziałów w procedurze opisanej niniejszym wnioskiem, nie może zostać zakwalifikowane jako umorzenie dobrowolne, a jego charakter może być zbliżony (z odrębnościami wynikającymi z różnic pomiędzy polskim oraz cypryjskim systemem prawnym w zakresie prawa handlowego) do umorzenia przymusowego lub automatycznego. Oznacza to, że wynagrodzenie otrzymane przez Wnioskodawcę, w wysokości ustalonej zgodnie z wymogami prawa cypryjskiego - stanowić będzie na gruncie u.p.d.o.p. dochód z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p." (podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lipca 2013 r. IPPB5/423-297/13-2/AJ).

Jednocześnie ustawa o p.d.o.p. w art. 20 ust. 3 przewiduje zwolnienie od opodatkowania dochodów osiągniętych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w przypadku spełnienia odpowiednich warunków, o których mowa w szczególności w art. 20 ust. 3, ust. 9 oraz ust. 10 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o p.d.o.p. zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) uzyskiwane przez podatników, mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie natomiast do art. 20 ust. 9 ustawy o p.d.o.p. wskazane powyżej zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, gdy spółka otrzymująca dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce wypłacającej przedmiotowe zyski nieprzerwanie przez okres 2 lat. Jednocześnie w myśl art. 20 ust. 10 ustawy o p.d.o.p. zwolnienie to znajduje zastosowanie również w przypadku, gdy powyższy okres upływa po dniu uzyskania dochodu.

Mając na uwadze powyższe przepisy Spółka pragnie zaznaczyć, iż zgodnie ze zdarzeniem przyszłym zaprezentowanym w niniejszym wniosku:

1.

wypłacającym wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów w Spółce Cypryjskiej (które stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych) będzie Spółka Cypryjska, która podlega w Republice Cypru opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

2.

uzyskującym przedmiotowe wynagrodzenie będzie Spółka mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3. Spółka będzie posiadała bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale Spółki Cypryjskiej;

4. Spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Jednocześnie Spółka planuje posiadać nie mniej niż 10% udziałów w Spółce Cypryjskiej nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat, przy czym okres ten może upłynąć już po uzyskaniu dochodu z tytułu rozważanego umorzenia części udziałów w Spółce Cypryjskiej (na dzień dokonania umorzenia możliwe jest, że nie upłynie jeszcze 2 letni okres posiadania przez Spółkę udziałów w Spółce Cypryjskiej, jednak Spółka będzie w posiadaniu pozostałych - nieumorzonych udziałów Spółki Cypryjskiej przez okres co najmniej 2 lat).

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym w niniejszym wniosku spełnione zostaną warunki dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy o p.d.o.p.

Podsumowując, zdaniem Spółki, wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę z tytułu umorzenia udziałów w Spółce Cypryjskiej będzie stanowiło dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu ustawy o p.d.o.p. Jednocześnie przedmiotowe wynagrodzenie będzie korzystało ze zwolnienia z p.d.o.p. na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o p.d.o.p.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacjach przepisów podatkowych wydawanych w imieniu Ministra Finansów. Jako przykład można wskazać na:

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 lipca 2013 r. IPPB5/423-297/13-2/AJ, w której organ w odniesieniu do analogicznego do Spółki zdarzenia przyszłego uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym "«wynagrodzenie» otrzymane przez Spółkę z tytułu umorzenia udziałów w Spółce Cypryjskiej stanowi dochód przychód z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu ustawy o p.d.o.p. Jednocześnie przedmiotowe wynagrodzenie będzie korzystało ze zwolnienia z p.d.o.p. na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o p.d.o.p.";

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 grudnia 2012 r. IBPBII/2/423-40/12/MMa, dotyczącą skutków podatkowych umorzenia udziałów w spółce kapitałowej mającej siedzibę na terytorium Holandii, w której organ stwierdził, że "wynagrodzenie otrzymane przez wnioskodawcę z tytułu umorzenia automatycznego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce na podstawie art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w przypadku wypełnienia warunków wskazanych w art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym (...)".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl