ILPB4/423-247/12-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-247/12-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2012 r. (data wpływu 6 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dywidend otrzymanych od podmiotów zagranicznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dywidend otrzymanych od podmiotów zagranicznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca został zarejestrowany w Polsce. Jedynym udziałowcem Spółki jest firma zagraniczna.

Spółka jest w posiadaniu zezwolenia z dnia 30 czerwca 2006 r. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zwolnienie to obejmuje działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wytworzonych wyrobów z tworzyw sztucznych (PKD z 2006 r. 25.2), a także świadczonych usług w zakresie prac przeładunkowych, magazynowania i przechowywania towarów (PKD z 2006 r. 63.1). Oprócz powyższego zakresu, przedmiotem działalności Spółki jest także: produkcja wyrobów gumowych, sprzętu medycznego i chirurgicznego, produkcja części i akcesoriów do pojazdów samochodowych i ich silników, a także produkcja mebli. Dochód Spółki jest częściowo zwolniony z opodatkowania, ponieważ prowadzi Ona działalność strefową, a także w niewielkim stopniu działalność pozastrefową.

Od grudnia 2010 r. Spółka jest w posiadaniu 99,6226% udziałów w rumuńskiej spółce oraz 99% udziałów w spółce belgijskiej i od obu spodziewa się otrzymać dywidendy w roku 2012.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka będzie zwolniona z podatku dochodowego od otrzymanych dywidend od spółki rumuńskiej i belgijskiej, jeżeli prowadzi działalność strefową (zwolnioną z opodatkowania) i pozastrefową (opodatkowaną na zasadach ogólnych), w szczególności, czy Spółka spełnia warunek wymieniony w art. 20 ust. 3 pkt 4.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania dywidendy od podmiotu zagranicznego Spółki zobowiązana jest wykazać tą dywidendę w przychodach jednostki. Przychody te, w świetle art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą być zwolnione od podatku dochodowego, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Aby skorzystać w pełni ze zwolnienia, zgodnie z art. 20 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podmiot musi posiadać udziały przez okres dwóch lat. Okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów, w wymaganej wysokości może upływać po dniu uzyskania dywidendy. W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów w wymaganej wysokości nieprzerwanie przez okres dwóch lat, podmiot zobowiązany jest do złożenia korekty zeznania za rok podatkowy, w którym skorzysta z tego zwolnienia i zapłaty podatku wraz z odsetkami.

W przypadku Wnioskodawcy, obie spółki zależne podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w krajach prowadzenia działalności. Spółka prowadzi działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, a większość Jej dochodów jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Spółka prowadzi również działalność pozastrefową opodatkowaną na zasadach ogólnych, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka zamierza utrzymywać udziały przez okres dłuższy niż 2 lata od dnia otrzymania dywidendy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 20 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, a jedynie od części dotyczącej działalności wymienionej w zezwoleniu.

Wobec powyższego, uzyskane przez Spółkę dywidendy od spółki rumuńskiej i belgijskiej będą zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych i w ocenie Spółki, spełnia Ona wszystkie warunki, aby skorzystać z przewidzianego zwolnienia w art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W myśl art. 20 ust. 1 tej ustawy, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Stosownie do regulacji art. 20 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) uzyskiwane przez podatników, o których mowa w ust. 1, z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Z dniem 1 stycznia 2011 r., mocą art. 2 pkt b ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), dodano w cytowanej w zdaniu poprzednim regulacji pkt 4. Zmiana ta sprawiła, że spółka uzyskująca przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pod warunkiem, że nie jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Oznacza to, iż spółka uzyskująca dywidendę nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów.

Przyznanie takiej spółce zwolnienia z podatku pobieranego u źródła w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z ww. tytułów skutkowałoby ich "podwójnym nieopodatkowaniem". Zatem, chodzi tu o takie spółki, które na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są zwolnione od tego podatku bądź do przychodów, które osiągają, zastosowanie znajdują wyłączenia wskazane w tej ustawie.

Istotnym warunkiem umożliwiającym zwolnienie jest również treść art. 20 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym odliczenie, o którym mowa w ust. 2, oraz zwolnienie, o którym mowa w ust. 3, ma zastosowanie w przypadku, gdy spółka, o której mowa w ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 2, posiada udziały (akcje) spółki, o której mowa w ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 pkt 1, w wysokości określonej w ust. 2 pkt 3 oraz odpowiednio w ust. 3 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W myśl art. 20 ust. 10 tejże ustawy, odliczenie, o którym mowa w ust. 2, oraz zwolnienie, o którym mowa w ust. 3, ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 3, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, która dokonała odliczenia lub skorzystała ze zwolnienia, jest obowiązana zgodnie z odrębnymi przepisami do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, za lata podatkowe, w których dokonała odliczenia lub korzystała ze zwolnienia.

Ponadto, stosownie do art. 20 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczenie i zwolnienie, o których mowa w ust. 2 i 3, stosuje się:

1.

jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 2 pkt 3, ust. 3 pkt 3 i ust. 12 pkt 2, wynika z tytułu własności;

2.

w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:

a.

własności,

b.

innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Wskazać również należy, iż zgodnie z art. 22b ww. ustawy, zwolnienia i odliczenia wynikające z przepisów art. 20-22 stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego niż Rzeczpospolita Polska państwa, w którym podatnik ma swoją siedzibę lub w którym dochód został uzyskany.

W konwencji podpisanej w Warszawie dnia 20 sierpnia 2001 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139) o wymianie informacji stanowi art. 26, natomiast w umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 109, poz. 530) - art. 28.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Spółka posiada zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zwolnienie to obejmuje działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wytworzonych wyrobów z tworzyw sztucznych, a także świadczonych usług w zakresie prac przeładunkowych, magazynowania i przechowywania towarów. Przedmiotem działalności Spółki jest również produkcja wyrobów gumowych, sprzętu medycznego i chirurgicznego, produkcja części i akcesoriów do pojazdów samochodowych i ich silników, a także produkcji mebli. Dochód Spółki jest częściowo zwolniony z opodatkowania, ponieważ prowadzi Ona działalność strefową. Spółka prowadzi również w niewielkim stopniu działalność pozastrefową, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Od grudnia 2010 r. Spółka jest w posiadaniu 99,6226% udziałów w rumuńskiej spółce oraz 99% udziałów w spółce belgijskiej i od obu spodziewa się otrzymać dywidendy w 2012 r.

Odnosząc zaprezentowane regulacje prawne do przedstawionego wyżej opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, iż Spółka korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do dochodów z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Jednakże, z drugiej strony, Spółka prowadzi także działalność gospodarczą pozastrefową, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zauważyć zatem należy, iż dywidend, które Spółka otrzyma od spółki belgijskiej i rumuńskiej nie można zaliczyć do źródła przychodów zwolnionych z podatku dochodowego, jakim jest działalność strefowa. Tym samym, należy je zaliczyć do pozostałych przychodów Spółki, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zatem, gdyby nie to zwolnienie określone w art. 20 ust. 3 ustawy podatkowej, dywidendy te zostałyby opodatkowane. Wobec tego, w niniejszym przypadku nie będziemy mieć do czynienia z podwójnym zwolnieniem z opodatkowania przychodów z przedmiotowych dywidend. Należy więc uznać, że warunek określony w art. 20 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został przez Spółkę spełniony.

Pozostaje zatem zbadanie pozostałych warunków zwolnienia otrzymanych przez Spółkę w 2012 r. dywidend. I tak:

1.

przychodem (dochodem) są dywidendy,

2.

wypłacającym dywidendy są spółki belgijska i rumuńska, tj. spółki podlegające w państwach członkowskich Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

uzyskującą przedmiotowe przychody (dochody) jest Spółka - podatnik podatku dochodowego z siedzibą na terytorium kraju,

4.

Spółka posiada w spółce belgijskiej 99,6226% udziałów, a w spółce rumuńskiej 99% udziałów i Jej zamiarem jest utrzymać te udziały przez okres dłuższy niż 2 lata,

5.

istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy polsko - belgijskiej i polsko - rumuńskiej do uzyskania przez organy podatkowe stosownych informacji od organów podatkowych tych państw.

Wobec powyższego, Spółka spełnia wszystkie warunki zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym otrzymanych dywidend od spółki belgijskiej i rumuńskiej wynikające z art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, Spółka będzie zwolniona - na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych od otrzymanych dywidend od spółki rumuńskiej i belgijskiej, jeżeli prowadzi działalność strefową (zwolnioną z opodatkowania) i pozastrefową (opodatkowaną na zasadach ogólnych), spełnia bowiem również warunek wymieniony w art. 20 ust. 3 pkt 4 tej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl