ILPB4/423-238/12-3/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 października 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-238/12-3/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2012 r. (data wpływu 31 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekształceniem w spółkę osobową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów,

* obowiązków płatnika w związku z przekształceniem w spółkę osobową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

W celu osiągnięcia wzrostu efektywności, przewagi konkurencyjnej oraz dywersyfikacji działalności gospodarczej Wnioskodawca planuje restrukturyzację swojej dotychczasowej działalności. Planowane jest utworzenie holdingu grupującego różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze. Jedną ze spółek wchodzących w skład tego holdingu będzie Wnioskodawca.

Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności udziałowcy Wnioskodawcy wniosą aportem cześć, bądź całość posiadanych udziałów we Wnioskodawcy do spółki kapitałowej (w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), która będzie miała w holdingu pozycję dominującą (dalej: "spółka holdingowa"). W konsekwencji, podmiot ten nabędzie większościowy pakiet udziałów we Wnioskodawcy (tekst jedn.: powyżej 75% udziałów), bądź zostanie wyłącznym udziałowcem Wnioskodawcy (tekst jedn.: 100% udziałów). Całość wniesionego przez udziałowców Wnioskodawcy aportu przekazana zostanie na kapitał zakładowy spółki holdingowej.

W zamian za wniesiony wkład niepieniężny, spółka holdingowa wyda dotychczasowym udziałowcom Wnioskodawcy udziały we własnym kapitale zakładowym o łącznej wartości nominalnej równej wartości wnoszonych udziałów Wnioskodawcy.

W wyniku tej transakcji (aportu), spółka holdingowa uzyska bezwzględną większość praw głosu we Wnioskodawcy. Planowana transakcja wypełniać będzie zatem kryteria wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Następnie, zamierzona jest zmiana formy prawnej Wnioskodawcy, poprzez Jego przekształcenie w trybie art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037; dalej: "k.s.h.") ze spółki kapitałowej w spółkę osobową (dalej: "Spółka Osobowa"), w szczególności spółkę komandytową lub komandytowo - akcyjną.

Wnioskodawca na chwilę obecną posiada zyski zatrzymane (tekst jedn.: zyski niewypłacone udziałowcom w formie dywidend, bądź uchwałą wspólników przeznaczone na podwyższenie kapitału zapasowego). Niemniej jednak, przed dniem rejestracji przekształcenia Wnioskodawcy, planowane jest dokonanie odpłatnego dobrowolnego umorzenia części udziałów Wnioskodawcy należących do spółki holdingowej (tzw. zbycie udziałów celem ich umorzenia). Wynagrodzenie za zbycie celem umorzenia udziałów należących do udziałowca Wnioskodawcy - spółki holdingowej zostanie sfinansowane ze zgromadzonych na kapitałach zysków Wnioskodawcy z lat ubiegłych.

Na dzień rejestracji przekształcenia Wnioskodawcy w Spółkę Osobową, należne spółce holdingowej wynagrodzenie z tytułu zbycia będzie już wypłacone. Tym samym, na dzień zarejestrowania przekształcenia Wnioskodawca nie będzie posiadał zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitałach. Możliwe jest zaś wystąpienie zysku bilansowego wypracowanego w trakcie roku obrotowego, w którym przekształcenie Wnioskodawcy będzie miało miejsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy na Wnioskodawcy nabywającemu udziały własne celem ich umorzenia - jako na płatniku - ciąży nałożony postanowieniami art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek poboru podatku dochodowego od osób prawnych w związku z wypłatą wynagrodzenia za dobrowolnie zbyte przez udziałowca udziały Wnioskodawcy.

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym na Wnioskodawcy nie ciąży, jako na płatniku, obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w związku z przekształceniem Wnioskodawcy w Spółkę Osobową, jako iż samo przekształcenie jest czynnością nie powodującą powstania u wspólników dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 2. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną w dniu 31 października 2012 r. nr ILPB4/423-238/12-2/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie z tytułu umorzenia części udziałów należących do spółki holdingowej, wypłacone zostanie z zysków zgromadzonych na kapitałach zysków z lat ubiegłych (np. na kapitale zapasowym), w związku z tym na moment przekształcenia w Spółkę Osobową Wnioskodawca nie będzie wykazywał kapitałów innych niż kapitał zakładowy (tekst jedn.: nie wystąpią zyski niepodzielone).

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową na Wnioskodawcy nie ciąży, jako na płatniku, obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu. Jak bowiem wskazano powyżej, na dzień rejestracji przekształcenia Wnioskodawca nie będzie wykazywał kapitałów pochodzących z niewypłaconych zysków, w związku z czym przekształcenie jest czynnością niepowodującą powstania u wspólników Wnioskodawcy dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Jedynie w przypadku, gdy na moment przekształcenia Wnioskodawcy w Spółkę Osobową występować będą zyski wypracowane w roku przekształcenia, tzw. zyski bieżące i nie zostaną one podzielone pomiędzy wspólników, wówczas zyski te będą podlegały opodatkowaniu, jako dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i spółka powstała w wyniku przekształcenia (tekst jedn.: Spółka Osobowa) będzie płatnikiem tego podatku.

UZASADNIENIE

Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową jest kontynuacją działalności spółki kapitałowej w innej formie prawnej - tj. w formie spółki osobowej.

Artykuł 553 § 1 k.s.h. stanowi wprost, iż "spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej".

Spółka z o.o. przekształcana z dniem wykreślenia z rejestru kończy swoją działalność w dotychczasowej formie prawnej. Jednakże, przekształcenie zarówno z punktu widzenia k.s.h., jak i prawa podatkowego nie jest traktowane jako likwidacja spółki kapitałowej. Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową jest to bowiem jedynie proces zmierzający do zmiany formy prawnej spółki przekształcanej.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje Ordynacja podatkowa, a ogólna zasada w tym zakresie wyrażona została w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b w związku z art. 93 § 1, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Przechodząc na grunt przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w opisanym zdarzeniu przyszłym, zdaniem Wnioskodawcy, należy odnieść się w szczególności do przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż: "dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia".

W konsekwencji, przekształcenie Wnioskodawcy w Spółkę Osobową może prowadzić do uzyskania po stronie wspólników przychodów z tytułu wartości niepodzielonych zysków na dzień przekształcenia, również w sytuacji, gdy zyski dotyczą lat ubiegłych, jak i roku, w którym nastąpiło przekształcenie.

Podatek od dochodów (przychodów) z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych wynosi 19% uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Do jego pobrania i przekazania na konto właściwego urzędu skarbowego zobowiązany jest płatnik.

Zgodnie art. 26 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika.

Z treści powyższego przepisu wprost wynika, iż ewentualny obowiązek płatnika nie ciąży na spółce przekształcanej (tekst jedn.: Wnioskodawcy), a wyłącznie na spółce powstałej w wyniku przekształcenia.

Zatem, należy uznać, że przekształcona Spółka Osobowa, jako sukcesor prawny, w myśl art. 93a Ordynacji podatkowej, jest zobowiązana jako płatnik do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Z uwagi jednak, że spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (co wynika wprost z art. 1 ust. 2 tej ustawy) i w zakresie podatku dochodowego są one traktowane transparentnie, obowiązek podatkowy z tytułu osiągania przychodów w spółce osobowej ciąży na jej wspólnikach, proporcjonalnie do posiadanego udziału (art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W konsekwencji, z uwagi, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wspólnikiem Spółki Osobowej będzie spółka holdingowa posiadająca formę prawną spółki kapitałowej, obowiązek płatnika należy ustalić w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przechodząc, zatem na grunt przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy jednak wskazać, iż przepis art. 26 ust. 6 ww. ustawy nie znajdzie zastosowania w przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym, z uwagi na niewypełnienie dyspozycji przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy - jak bowiem wskazano powyżej, przed dniem przekształcenia fundusze zgromadzone m.in. na kapitale zapasowym Wnioskodawcy (tekst jedn.: na kapitałach innych niż zakładowy) zostaną wypłacone w formie wynagrodzenia za zbycie udziałów celem ich umorzenia na rzecz spółki holdingowej. W konsekwencji, na dzień przekształcenia Wnioskodawcy nie wystąpią zyski niepodzielone, tj. zgromadzone na kapitałach innych niż zakładowy.

Należy wskazać, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód z umorzenia udziałów, wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, jak również wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku ich przekształcenia w spółki osobowe stanowią dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Skoro zatem w sposób przewidziany prawem zyski te zostały wypłacone, to nie wystąpi podstawa opodatkowania, a tym samym obowiązek podatkowy.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przekształcenie Wnioskodawcy w Spółkę Osobową jest czynnością nie powodującą powstania u wspólników dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, co oznacza, iż na Wnioskodawcy (ani na wspólnikach przekształconej Spółki Osobowej) nie ciąży, jako na płatniku, obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu, gdyż jak wskazano powyżej w tym zakresie brak będzie podstawy do opodatkowania.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 czerwca 2010 r. (sygn. IPPB2/415-170/10-4/MK), która mimo iż wydana na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zdaniem Wnioskodawcy, zasługuje na przytoczenie z uwagi, iż przedstawiona kwestia uregulowana jest analogicznie na gruncie obu ustaw o podatku dochodowym. W przedmiotowej interpretacji organ wskazał, że: "Przyjmując za Wnioskodawcą, iż w spółce z o.o. na dzień przekształcenia nie będzie niepodzielonych zysków, (...) na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika (...) Tylko w sytuacji gdyby wystąpiły niepodzielone zyski w wyniku przekształcenia Spółki z o.o. w Spółkę jawną wystąpiłby obowiązek płatnika do poboru podatku, ale jak już wskazano w interpretacji obowiązek ten ciążyłby na spółce przejmującej, czyli spółce jawnej (...)".

Końcowo Wnioskodawca pragnie wskazać, iż wyłącznie w sytuacji, gdy na moment przekształcenia Wnioskodawcy w Spółkę Osobową występować będą zyski wypracowane w roku przekształcenia, tzw. zyski bieżące i nie zostaną one podzielone pomiędzy wspólników, wówczas zyski te będą podlegały opodatkowaniu, jako dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i spółka powstała w wyniku przekształcenia (tekst jedn.: Spółka Osobowa) będzie płatnikiem tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej w zdarzeniu przyszłym sekwencji zdarzeń po stronie Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek płatnika zarówno przy wypłacie wynagrodzenia spółce holdingowej z tytułu zbycia udziałów celem umorzenia, jak również w momencie samego przekształcenia Wnioskodawcy w Spółkę Osobową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca planuje restrukturyzację swojej dotychczasowej działalności. Planowane jest utworzenie holdingu grupującego różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze. Jedną ze spółek wchodzących w skład tego holdingu będzie Wnioskodawca. Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności udziałowcy Wnioskodawcy wniosą aportem cześć, bądź całość posiadanych udziałów we Wnioskodawcy do spółki kapitałowej (w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), która będzie miała w holdingu pozycję dominującą (dalej: "spółka holdingowa"). Całość wniesionego przez udziałowców Wnioskodawcy aportu przekazana zostanie na kapitał zakładowy spółki holdingowej. W zamian za wniesiony wkład niepieniężny, spółka holdingowa wyda dotychczasowym udziałowcom Wnioskodawcy udziały we własnym kapitale zakładowym. Następnie, zamierzona jest zmiana formy prawnej Wnioskodawcy, poprzez Jego przekształcenie ze spółki kapitałowej w spółkę osobową (dalej: "Spółka Osobowa"). Przed dniem rejestracji przekształcenia Wnioskodawcy, planowane jest dokonanie odpłatnego dobrowolnego umorzenia części udziałów Wnioskodawcy należących do spółki holdingowej. Wynagrodzenie za zbycie celem umorzenia udziałów należących do udziałowca Wnioskodawcy - spółki holdingowej zostanie sfinansowane ze zgromadzonych na kapitałach zysków Wnioskodawcy z lat ubiegłych. Na dzień rejestracji przekształcenia Wnioskodawcy w Spółkę Osobową, należne spółce holdingowej wynagrodzenie z tytułu zbycia będzie już wypłacone. Tym samym, na dzień zarejestrowania przekształcenia Wnioskodawca nie będzie posiadał zysków z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitałach. Możliwe jest zaś wystąpienie zysku bilansowego wypracowanego w trakcie roku obrotowego, w którym przekształcenie Wnioskodawcy będzie miało miejsce.

Zatem, skoro z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż wspólnikiem spółki przekształcanej (tekst jedn.: Wnioskodawcy) będzie spółka holdingowa posiadająca formę prawną spółki kapitałowej, to obowiązki płatnika należy ustalić w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Przepis ten określa szczególny przypadek (bez konieczności faktycznego jego uzyskania) przychodu z udziału w zyskach osób prawnych podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodem od osób prawnych.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż użyte w powyższym przepisie pojęcie "niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych" należy rozważać w kontekście faktycznie uzyskanych przychodów wspólników. W ten sposób "niepodzielony zysk" to taki zysk, który nie został podzielony między wspólników (przeznaczony na wypłatę dywidendy), a pozostając w spółce kapitałowej zasilił np. kapitał zapasowy.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Podatek powyższy pobierany jest przez płatników, a ich obowiązki dotyczą przede wszystkim terminu poboru podatku przez płatnika, terminu jego odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego, zasad dokumentowania zwolnień od podatku, a także składania informacji.

Jak stanowi art. 26 ust. 1 ww. ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Z kolei, stosownie do art. 26 ust. 6 tej ustawy, w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 i 8, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15 - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Podatnik jest obowiązany przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę tego podatku. W terminie wpłaty podatku płatnik jest obowiązany przesłać podatnikowi informację o wpłaconym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru. Obowiązek przesłania informacji o wpłaconym podatku nie powstaje w przypadku i w zakresie określonych w ust. 2a zdanie pierwsze.

Powyższa regulacja nakazuje spółce powstałej m.in. w wyniku przekształcenia, jako płatnikowi, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 omawianej ustawy, na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Jednocześnie, w celu wykonania tego obowiązku przez spółkę przekształconą (płatnika), podatnik jest obowiązany przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę tego podatku.

Wobec powyższego, wskazać należy, iż obowiązki podatkowe dotyczące opodatkowania niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową spoczywają na podatnikach (tekst jedn.: wspólnikach spółki kapitałowej) oraz spółce osobowej będącej w tej sytuacji płatnikiem podatku dochodowego.

W związku z powyższym, obowiązek płatnika podatku dochodowego od osób prawnych spoczywać będzie na spółce osobowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, zgodnie z art. 26 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, to na spółce osobowej (tu: Spółce Osobowej) powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej (tu: Wnioskodawcy) ciążą obowiązki płatnika z tytułu opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu zysków osób prawnych w postaci wartości niepodzielonych zysków występujących na moment tego przekształcenia.

Reasumując, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego na Wnioskodawcy nie ciąży, jako na płatniku, obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości niepodzielonych zysków w związku z przekształceniem Wnioskodawcy w Spółkę Osobową.

W tym miejscu wskazać należy, że stanowisko co do obowiązków płatnika przedstawione przez Wnioskodawcę jest prawidłowe, jednakże z innych przyczyn niż przez Niego zaprezentowane, czemu wyraz dano w uzasadnieniu niniejszej interpretacji indywidualnej. Po stronie Wnioskodawcy nie wystąpią bowiem żadne skutki podatkowe związane z Jego przekształceniem w Spółkę Osobową. Zatem, bez wypływu na to rozstrzygnięcie pozostaje fakt wystąpienia, bądź nie podstawy opodatkowania w postaci wartości niepodzielonych zysków Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, iż w odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji, stwierdzić należy, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl