ILPB4/423-218/13-4/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-218/13-4/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2013 r. (doręczonym osobiście w dniu 28 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony osobiście pismem z dnia 6 września 2013 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest wspólnikiem w spółce komandytowej (dalej: "Spk"), Obecnie planowane jest przekształcenie Spk do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA"), w której Spółka będzie akcjonariuszem.

Spk jest właścicielem zarejestrowanych znaków towarowych, stanowiących wartości niematerialne i prawne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "WNiP").

Spółka rozważa dokonanie zakupu przedmiotowych WNiP. Do wskazanego zakupu WNiP dojdzie już po przekształceniu Spk do SKA. Kwota należna SKA z tytułu sprzedaży przedmiotowych WNiP zostanie określona w odpowiedniej umowie sprzedaży zawartej pomiędzy Spółką i SKA i będzie odpowiadała wartości rynkowej WNiP na dzień zawarcia wskazanej umowy sprzedaży.

Pismem uzupełniającym z dnia 6 września 2013 r. doprecyzowano opis zdarzenia przyszłego wyjaśniając, iż:

1.

jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku o interpretację prawa podatkowego, wniosek dotyczy nabycia zarejestrowanych znaków towarowych, przez co należy rozumieć znaki towarowe objęte prawami ochronnymi w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.). Zgodnie bowiem z art. 149 wymienionej ustawy, udzielone prawa ochronne na znaki towarowe podlegają wpisowi do rejestru znaków towarowych, stąd użyto we wniosku określenia zarejestrowane znaki towarowe dla transakcji nabycia praw, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

2.

zarejestrowane znaki towarowe (tekst jedn.: znaki towarowe oraz prawa ochronne na te znaki towarowe), których nabycie planuje Spółka, będą nadawały się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania;

3.

przewidywany okres używania zarejestrowanych znaków towarowych, których nabycie planuje Spółka, będzie dłuższy niż rok;

4.

nabyte zarejestrowane znaki towarowe będą wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną przez Nią działalnością gospodarczą lub zostaną oddane do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy, lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

5. Spółka wprowadzi nabyte, zarejestrowane znaki towarowe do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu przekazania ich do używania;

6. wydatki na nabycie zarejestrowanych znaków towarowych nie zostaną Spółce zwrócone;

7. Spółka nie przewiduje sytuacji oddania zarejestrowanych znaków towarowych, których nabycie planuje, do nieodpłatnego używania podmiotom trzecim.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest podejście Spółki, zgodnie z którym odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej WNiP, określonej stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości ceny należnej z tytułu sprzedaży przedmiotowych WNiP na rzecz Spółki (ustalonej w umowie sprzedaży i odpowiadającej ich wartości rynkowej na dzień zawarcia umowy sprzedaży), będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej WNiP, określonej stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości ceny należnej z tytułu sprzedaży przedmiotowych WNiP na rzecz Spółki (ustalonej w umowie sprzedaży i odpowiadającej ich wartości rynkowej na dzień zawarcia umowy sprzedaży), będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

W ocenie Spółki, powyższe stanowisko uzasadniają w szczególności poniżej przedstawione argumenty.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W art. 16a-16 m tej ustawy uregulowano między innymi jakie środki trwałe i prawa majątkowe podlegają amortyzacji (art. 16a i 16b), jakie środki trwałe tej amortyzacji nie podlegają (art. 16c), możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość nie przekracza 3.500 zł (art. 16d), sposoby ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (art. 16g), zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (art. 16h), stawki amortyzacyjne (art. 16i, 16j, 16k, 16I i 16ł) oraz okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych (art. 16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

I tak, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) w tym między innymi prawa do zarejestrowanych znaków towarowych, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Stosownie natomiast do art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16g ust. 3 omawianej ustawy, za cenę nabycia uważa się przede wszystkim kwotę należna Zbywcy, powiększoną o inne wydatki wskazane w omawianym przepisie.

Z kolei, art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera w szczególności katalog wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów określonych wydatków. Przykładowo, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. a tiret pierwsze tej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, jeżeli nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw.

Zdaniem Spółki, ze wskazanych powyżej przepisów wynika, że odpisy amortyzacyjne stanowią odrębną kategorię kosztów, których zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów jest uzależnione od spełnienia szeregu warunków określonych w art. 16a-16 m omawianej ustawy, przy uwzględnieniu wyłączeń określonych w art. 16 ww. ustawy.

W konsekwencji, należy uznać, iż w przypadku, gdy wskazane powyżej warunki są spełnienie oraz nie znajduje zastosowania żadne ze wskazanych wyłączeń, podatnik co do zasady ma prawo, a nawet obowiązek, zaliczenia dokonywanych odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc powyższe do sytuacji Spółki, Spółka pragnie podkreślić, że odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej zakupionych od SKA WNiP będą dokonywane zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności:

* przedmiotem amortyzacji dokonywanej przez Spółkę będą WNiP nabyte odpłatnie (w wyniku dokonania zakupu przedmiotowych WNiP od SKA), nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, które będą wykorzystywane przez Spółkę w Jej działalności gospodarczej lub zostaną oddane przez Spółkę do używania przykładowo na podstawie umowy licencyjnej (stosownie do art. 16b ust. 1 tej ustawy);

* Spółka będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej WNiP równej cenie należnej SKA za przedmiotowe WNiP, ustalonej w odpowiedniej umowie sprzedaży zawartej pomiędzy Spółką i SKA. Wartość początkowa WNiP będzie odpowiadała wartości rynkowej WNiP określonej na dzień zawarcia przedmiotowej umowy sprzedaży;

* Spółka będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przedmiotowych WNiP począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym te wartości zostaną wprowadzone do ewidencji (stosownie do art. 16h ust. 1 omawianej ustawy);

* Spółka będzie dokonywała amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc (stosownie do art. 16h ust. 4 ww. ustawy).

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, iż:

* odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę nie będą podlegać wyłączeniu na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w szczególności w przypadku Spółki nie będą miały miejsca okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 48, 63, 64 tej ustawy),

* w przypadku Spółki nie znajdzie również zastosowania art. 16c pkt 5 ustawy o ww. ustawy.

W omawianym fragmencie uzasadnienia, Spółka podkreśla, iż w Jej przypadku nie będzie miała miejsce sytuacja, w której zarejestrowane znaki towarowe nie byłyby używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane (o takiej sytuacji jest mowa właśnie w art. 16c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Spółka prowadzi i zamierza nadal prowadzić działalność, w której będą wykorzystywane zarejestrowane znaki towarowe, których nabycie Spółka planuje.

W konsekwencji, należy stwierdzić, że Spółka będzie uprawniona do traktowania jako koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej WNiP nabytych od SKA. Jednocześnie, wartość początkowa wskazanych WNiP powinna zostać określona stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości ceny należnej SKA z tytułu sprzedaży przedmiotowych WNiP na rzecz Spółki (ustalonej w umowie sprzedaży zawartej pomiędzy Spółką i SKA), odpowiadającej wartości rynkowej przedmiotowych WNiP określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży.

Treść powższego uzasadnienia własnego stanowiska uwzględnia sprostowanie dokonane przez Spółkę pismem z 6 września 2013 r. stanowiącego uzupełnienie do wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl