ILPB4/423-215/11-5/MC - Rozliczenie różnic kursowych zrealizowanych na spłacie pożyczki walutowej, wykorzystanej na sfinansowanie nieruchomości wniesionej do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-215/11-5/MC Rozliczenie różnic kursowych zrealizowanych na spłacie pożyczki walutowej, wykorzystanej na sfinansowanie nieruchomości wniesionej do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocników, przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2011 r. (data wpływu 22 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz rozliczania różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest deweloperem i inwestorem oferującym nowoczesne powierzchnie magazynowe, w szczególności Spółka koncentruje swoją działalność gospodarczą na budowaniu i wynajmowaniu budynków w ramach parków biznesowych i przemysłowych, zlokalizowanych przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych lub na obrzeżach miast. W celu zapewnienia sobie odpowiedniego finansowania zaplanowanych inwestycji deweloperskich, Spółka zawiera umowy pożyczek, w tym także w walutach obcych.

W grudniu 2010 r. jedną z inwestycji (dalej: Nieruchomość) Spółka wniosła jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa), w której jest wspólnikiem (komandytariuszem). Komplementariusz wniósł do Spółki Komandytowej wkład pieniężny.

Realizacja Nieruchomości (zakup gruntu, budowa hali magazynowej itp.) została częściowo sfinansowana pożyczką zaciągniętą przez Spółkę w walucie obcej. Na dzień wniesienia aportem Nieruchomości do Spółki Komandytowej zobowiązanie z tytułu pożyczki nie zostało spłacone przez Spółkę i nie zostało przeniesione do Spółki Komandytowej. Odpowiednio, odsetki od pożyczki oraz dotyczące pożyczki różnice kursowe podlegają w dalszym ciągu ujęciu w księgach Spółki.

Pożyczka, o której mowa powyżej, nie została zaciągnięta od podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. nie podlega przepisom o tzw. niedostatecznej kapitalizacji.

Spółka zamierza dokonać spłaty przedmiotowej pożyczki, wraz z odsetkami, ze środków pieniężnych wygenerowanych z działalności gospodarczej, w tym również z zysku osiągniętego z tytułu uczestnictwa w Spółce Komandytowej.

Powierzchnie magazynowe opisywanej Nieruchomości są obecnie przedmiotem wynajmu w Spółce Komandytowej. Przychód z wynajmu Nieruchomości jest opodatkowany na poziomie wspólników Spółki Komandytowej, tj. również w Spółce - Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy odsetki od pożyczki udzielonej Spółce, wykorzystanej na sfinansowanie Nieruchomości, wniesionej następnie aportem do Spółki Komandytowej, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę poprzez Spółkę Komandytową, za wyjątkiem odsetek skapitalizowanych uprzednio do wartości początkowej Nieruchomości, będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

2.

Czy dodatnie i ujemne różnice kursowe zrealizowane na spłacie pożyczki walutowej, wykorzystanej na sfinansowanie Nieruchomości, wniesionej następnie do Spółki Komandytowej, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę poprzez Spółkę Komandytową, za wyjątkiem różnic kursowych skapitalizowanych uprzednio do wartości początkowej Nieruchomości, będą stanowiły dla Spółki odpowiednio przychody oraz koszty podatkowe.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie drugie dotyczące opisu zdarzenia przyszłego.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami, i tak:

* w zakresie pytania pierwszego dotyczącego przedstawionego stanu faktycznego oraz opisu zdarzenia przyszłego w dniu 22 września 2011 r. nr ILPB4/423-215/11-2/MC i ILPB4/423-215/11-4/MC,

* w zakresie pytania drugiego dotyczącego przedstawionego stanu faktycznego w dniu 22 września 2011 r. nr ILPB4/423-215/11-3/MC.

Zdaniem Wnioskodawcy, dodatnie i ujemne różnice kursowe zrealizowane na spłacie pożyczki walutowej, wykorzystanej na sfinansowanie Nieruchomości wniesionej do Spółki Komandytowej, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę poprzez Spółkę Komandytową, za wyjątkiem różnic kursowych skapitalizowanych uprzednio do wartości początkowej Nieruchomości, będą stanowiły dla Spółki odpowiednio przychody oraz koszty podatkowe.

Zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dodatnie różnice kursowe zwiększające przychody oraz ujemne różnice kursowe zwiększające koszty uzyskania przychodów powstają w szczególności przy spłacie pożyczki otrzymanej w walucie obcej, tj. w szczególności:

* dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest wyższa od wartości tej pożyczki w dniu jej spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 2 pkt 5 ww. ustawy),

* ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest niższa od wartości tej pożyczki w dniu jej spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 3 pkt 5 ww. ustawy).

Ponadto, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Spółka pragnie zauważyć, że dodatnie i ujemne różnice kursowe, zrealizowane na spłacie pożyczki walutowej zaciągniętej przez Spółkę na potrzeby sfinansowania Nieruchomości, niewątpliwie wypełniają definicję podatkowych różnic kursowych, o których mowa powyżej. Przedmiotowe różnice kursowe będą zatem stanowiły odpowiednio przychody i koszty podatkowe Spółki. Wyjątkiem będą jedynie różnice kursowe, które zostały uprzednio skapitalizowane przez Spółkę do wartości początkowej Nieruchomości, wniesionej aportem do Spółki Komandytowej.

W konsekwencji, dodatnie i ujemne różnice kursowe zrealizowane na spłacie pożyczki walutowej, wykorzystanej na sfinansowanie Nieruchomości wniesionej do Spółki Komandytowej, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę poprzez Spółkę Komandytową, za wyjątkiem różnic kursowych skapitalizowanych uprzednio do wartości początkowej Nieruchomości, będą stanowiły dla Spółki odpowiednio przychody oraz koszty podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl