ILPB4/423-210/13-2/ŁM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 września 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-210/13-2/ŁM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2013 r. (data wpływu 21 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* przychodu z tytułu otrzymania, w związku z wystąpieniem ze Spółki osobowej, udziałów w spółce z o.o. (pytanie nr 1) - jest prawidłowe,

* przychodu z tytułu odpłatnego zbycia ww. udziałów (pytanie nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* przychodu z tytułu otrzymania, w związku z wystąpieniem ze Spółki osobowej, udziałów w spółce z o.o. (pytanie nr 1),

* przychodu z tytułu odpłatnego zbycia ww. udziałów (pytanie nr 2).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest spółką wchodzącą w skład grupy kapitałowej Impel (dalej również: Grupa).

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w szczególności w zakresie usług fizycznej ochrony mienia.

Wnioskodawca posiada również udziały w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością należącej do Grupy (dalej również: Spółka córka).

W najbliższym czasie planowane jest przekształcenie Spółki córki w spółkę osobową: jawną lub komandytową (dalej również: Spółka osobowa).

Wskutek przekształcenia Wnioskodawca, będący obecnie wspólnikiem w Spółce córce, stanie się jednym ze wspólników w Spółce osobowej, powstałej wskutek przekształcenia (w przypadku przekształcenia w spółkę komandytową Wnioskodawca będzie w Spółce osobowej komandytariuszem). Umowa Spółki osobowej zostanie zawarta na czas nieoznaczony.

Jednocześnie Wnioskodawca ze względu na profil prowadzonej działalności i długoterminową strategię biznesową rozważa wystąpienie ze Spółki osobowej po jej przekształceniu. Wystąpienie ze Spółki osobowej nastąpi w drodze wypowiedzenia umowy spółki poprzez złożenie pozostałym wspólnikom stosownego pisemnego oświadczenia.

W takiej sytuacji Wnioskodawcy służyć będzie prawo do otrzymania w związku z wypowiedzeniem umowy Spółki osobowej spłaty jego udziału kapitałowego. Umowa Spółki osobowej będzie dopuszczać wypowiedzenie umowy przez wspólnika i przewidywać, że w takim przypadku spłata udziału kapitałowego może nastąpić w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej (poprzez wydanie wspólnikowi, który z niej występuje, składników majątku Spółki osobowej).

Możliwa jest sytuacja, w której udział kapitałowy Wnioskodawcy nie zostanie spłacony w formie pieniężnej, a zamiast tego Wnioskodawca otrzyma posiadane przez Spółkę osobową udziały w innej spółce z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki osobowej (jawnej lub komandytowej) i otrzymania przez niego w związku z wystąpieniem ze Spółki osobowej składników majątku innych niż środki pieniężne tj. udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w momencie otrzymania udziałów powstanie dla Wnioskodawcy przychód.

2. Czy przychód powstanie w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z o.o. otrzymanych w związku z wystąpieniem ze Spółki osobowej (jawnej lub komandytowej).

Stanowisko Wnioskodawcy jest następujące:

1. W przypadku wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki osobowej (jawnej lub komandytowej) i otrzymania przez niego w związku z wystąpieniem ze Spółki osobowej składników majątku innych niż środki pieniężne, tj. udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w momencie otrzymania takich udziałów nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód.

2. Przychód powstanie w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z o.o. otrzymanych w związku z wystąpieniem ze Spółki osobowej (jawnej lub komandytowej).

Zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 15 września - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej również: k.s.h.) w sprawach nieuregulowanych w dziale dotyczącym spółki komandytowej do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. W związku z brakiem odrębnych regulacji dla spółek komandytowych, zasady dotyczące wypowiedzenia przez wspólnika umowy spółki komandytowej są takie same jak w przypadku spółki jawnej.

Zgodnie z art. 61 § 1 k.s.h., jeżeli spółkę zawarto na czas nieoznaczony, wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Umowa Spółki osobowej będzie przewidywała okres wypowiedzenia krótszy niż 6 miesięcy.

Zgodnie z art. 65 k.s.h., w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 65 § 2 k.s.h., udział kapitałowy powinien być wypłacony w pieniądzu, jednakże w doktrynie prawa handlowego zgodnie przyjmuje się, że umowa spółki może przewidywać rozliczenie ze wspólnikiem w związku z wypowiedzeniem przez niego umowy spółki poprzez wydanie wspólnikowi określonych składników majątkowych.

Zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami są m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się jednak wartości innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa - art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Zdaniem Wnioskodawcy, literalne brzmienie tego przepisu wyraźnie wyłącza z przychodów wartość innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych z tytułu wystąpienia lub likwidacji spółki niebędącej osobą prawną.

Stanowi on przy tym, że przychód po stronie wspólnika powstanie, gdy zdecyduje się on zbyć otrzymane w związku z wystąpieniem ze spółki składniki majątku.

Przepis powyższy powoduje zatem odroczenie momentu powstania przychodu, aż do momentu zbycia składników majątku uprzednio otrzymanych w związku z wystąpieniem ze spółki niebędącej osobą prawną.

W ocenie Wnioskodawcy, również celowościowa wykładnia wyżej wymienionego przepisu potwierdza, że na etapie otrzymania przez wspólnika spółki osobowej składników majątku w związku z wystąpieniem ze spółki, po stronie wspólnika nie powstanie przychód.

Potwierdza to treść uzasadnienia do projektu ustawy wprowadzającej do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b w obowiązującym obecnie brzmieniu (druk sejmowy nr 3500).

Jak wynika z uzasadnienia, "w przypadku otrzymania przez występującego wspólnika innych niż środki pieniężne składników majątku zasady opodatkowania będą takie jak przy likwidacji spółki. (...) i tak w przypadku otrzymania przez wspólnika innych składników majątku - ich wartość będzie stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki. Będzie to skutkowało opodatkowaniem faktycznie uzyskanego przychodu".

Jak wynika z powyższego, celem regulacji art. 12 ust. 4 pkt 3b jest zapewnienie, aby opodatkowanie zysku wynikającego z potencjalnej różnicy pomiędzy ceną zbycia składników majątkowych wydanych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej (która to cena zbycia nie powinna odbiegać od wartości rynkowej - vide art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a ich wartością w cenie nabycia nastąpiło dopiero na etapie faktycznej realizacji tego zysku - a więc ewentualnej sprzedaży takich składników majątku.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę potwierdzone zostało między innymi w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 października 2012 r. (sygn. IPPB3/423-450/12-2/k.k.).

Reasumując, w przypadku wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki osobowej (jawnej lub komandytowej) i otrzymania przez Niego w związku z wystąpieniem ze Spółki osobowej składników majątku innych niż środki pieniężne, tj. udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w momencie otrzymania takich udziałów nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód. Przychód powstanie w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z o.o. otrzymanych w związku z wystąpieniem ze Spółki osobowej (jawnej lub komandytowej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się:

* za prawidłowe - w zakresie przychodu z tytułu otrzymania, w związku z wystąpieniem ze Spółki osobowej, udziałów w spółce z o.o. (pytanie nr 1),

* za prawidłowe - w zakresie przychodu z tytułu odpłatnego zbycia ww. udziałów (pytanie nr 2).

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w powyższych zakresach oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanej przez Spółkę interpretacji, stwierdzić należy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl