ILPB4/423-194/11-4/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 września 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-194/11-4/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2011 r. (data wpływu 9 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony w dniu 10 sierpnia 2011 r. o dodatkową opłatę - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa zarządza zasobami mieszkaniowymi własnymi i obcymi, tj. wspólnotami mieszkaniowymi na podstawie zawartych umów cywilno - prawnych o zarządzanie, zawartymi między wspólnotami a Spółdzielnią.

Spółdzielnia do zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi zatrudnia na podstawie umowy o pracę licencjonowanych zarządców.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 września 2004 r. obliguje do posiadania przez nich obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 207, poz. 2114).

Na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej została zawarta z firmą ubezpieczeniową umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Umowa ubezpieczeniowa jest umową imienną i obejmuje dwie osoby ubezpieczone, które posiadają licencję zarządcy nieruchomości. Polisa obejmuje okres ubezpieczenia od 9 czerwca 2011 r. do 8 czerwca 2012 r.

Osoby ubezpieczone zatrudnione są w Spółdzielni Mieszkaniowej na podstawie umowy o pracę i w ramach stosunku pracy osoby te wykonują m.in. czynności zarządcy.

W związku z powyższym, Spółdzielnia opłaciła za zarządców nieruchomości składki obowiązkowe na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy składka na obowiązkowe ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości zapłacona przez Spółdzielnię za osoby zatrudnione na umowę o pracę w Spółdzielni stanowi koszt uzyskania przychodu dla Spółdzielni.

Zdaniem Wnioskodawcy, opłacona składka OC za zarządców stanowi koszt uzyskania przychodu dla Spółdzielni w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższa regulacja wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów - dla celów podatku dochodowego - składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:

* konieczność faktycznego - co do zasady - poniesienia wydatku,

* poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Drugi z tych elementów określić można mianem przesłanki negatywnej, zgodnie z którą ponoszony wydatek nie został ujęty w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów określonym w art. 16 ust. 1.

Spółdzielnia w złożonym wniosku wskazała, iż opłaciła składki na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości. Ubezpieczeniem tym objęte są dwie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, które posiadają licencję zarządcy nieruchomości i w ramach stosunku pracy wykonują m.in. czynności zarządcy.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż wydatki poniesione przez Spółdzielnię na opłacenie składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości za osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nie mają na celu osiągnięcia przez Nią przychodów ani zachowania bądź zabezpieczenia źródła Jej przychodów, nie można więc ich zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych. Opłacone składki ubezpieczeniowe nie dotyczą bowiem samej Spółdzielni (Jej działalności), lecz wskazanych osób fizycznych w związku z ich działaniami bądź zaniechaniem działań, za które otrzymują określone wynagrodzenie i przyjmują odpowiedzialność za pełnienie tych funkcji.

Ponadto, Wnioskodawca nie jest ubezpieczonym z tej umowy, lecz ubezpieczającym. Przedmiotowa umowa ubezpieczenia zabezpiecza zatem wprost interes majątkowy sprawcy, nie samej Spółdzielni.

Jednocześnie, na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

a.

wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b.

możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c.

wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Biorąc powyższe pod uwagę, kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników umów ubezpieczenia:

1.

na życie (grupa 1 dział I),

2.

na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (grupa 3 dział I),

3.

wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem innych ubezpieczeń działu I (grupa 5 dział I),

4.

na życie (grupa 1 dział II),

5.

wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (grupa 1 dział II):

* świadczenia jednorazowe,

* świadczenia powtarzające się,

* połączone świadczenia, o których mowa w pkt 1 i 2,

* przewóz osób,

6.

ubezpieczenie choroby (grupa 2 dział II):

* świadczenia jednorazowe,

* świadczenia powtarzające się,

* świadczenia kombinowane.

Nie będą natomiast kosztem uzyskania przychodów składki płacone z tytułu umów ubezpieczenia innych niż wymienione powyżej. Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mieszczą się w innych grupach ryzyka, to jest w dziale II grupa 10 - 13, a zatem nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów Spółdzielni opłacającej składki na rzecz osób objętych tym ubezpieczeniem.

Reasumując, składka opłacona przez Spółdzielnię z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości za osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nie stanowi dla Niej kosztu uzyskania przychodów, gdyż nie spełnia ona przesłanek wynikających z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl