ILPB4/423-191/12-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 września 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-191/12-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2012 r. (data wpływu 22 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca oraz Pan X planują utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka A"). Spółka A będzie polskim rezydentem podatkowym z siedzibą położoną w Polsce. Przyszli wspólnicy Spółki A obejmą udziały w nowo utworzonej Spółce A w następujący sposób:

a.

Pan X obejmie udziały w zamian za gotówkę,

b.

Wnioskodawca obejmie udziały w zamian za wkład rzeczowy oraz za gotówkę.

W przypadku spółki Wnioskodawcy, wkładem rzeczowym będą środki trwałe oraz towary handlowe należące obecnie do tej Spółki. Wśród towarów handlowych będą znajdowały się nieruchomości wraz z rozpoczętą budową budynków na tych nieruchomościach.

Zgodnie z informacją otrzymaną przez Wnioskodawcę w interpretacji indywidualnej z dnia 24 listopada 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPB4/423-275/11-6/ŁM, składniki, które mają być przedmiotem wkładu nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Zakłada się, iż na moment wnoszenia wyżej wymienionych wkładów rzeczowych, ich wartość rynkowa będzie wyższa niż wartość nominalna obejmowanych w zamian udziałów w Spółce A. Spółka A nadwyżkę, o której mowa w zdaniu poprzednim (tzw. agio) przekaże na kapitał zapasowy. Wartość rynkowa środków trwałych oraz towarów handlowych zostanie określona w umowie Spółki A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób Wnioskodawca winien ustalić wartość przychodu podatkowego osiągniętego w związku z wniesieniem jako wkład do Spółki A środków trwałych oraz towarów handlowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wniesieniem jako wkład do spółki kapitałowej (Spółki A) środków trwałych oraz towarów handlowych, Wnioskodawca winien rozpoznać przychód podatkowy w wysokości wartości nominalnej udziałów w Spółce A otrzymanych w zamian za ten wkład.

Przychodem podatkowym dla Wnioskodawcy nie będzie agio - czyli wartość nadwyżki wartości rynkowej wnoszonych jako wkład rzeczy ponad wartość nominalną udziałów w Spółce A wydanych Wnioskodawcy w zamian za ten wkład.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy wskazuje, iż w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego stosuje się odpowiednio przepisy art. 14 ust. 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem, zgodnie z wolą ustawodawcy przychodem podatkowym powinna być przede wszystkim wartość nominalna udziałów (akcji) otrzymanych w zamian za wniesiony wkład rzeczowy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy oraz praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

W świetle przedstawionych przepisów, należy stwierdzić, że jeśli udziałowiec obejmuje udziały / akcje w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, to u udziałowca wnoszącego taki wkład powstanie przychód. Wartość tego przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, równa będzie nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za aport.

Zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 7 powyższej ustawy, odesłanie do art. 14 ust. 1-3, zgodnie z którym przepis ten stosuje się "odpowiednio", oznacza że przepis ten (art. 14) może zostać zastosowany, ale jedynie w takim zakresie, jaki da się pogodzić z charakterem instytucji prawnej regulowanej przepisem odsyłającym. Ustawodawca przewidując odpowiednie stosowanie nie dopuścił możliwości ustalania przychodu z tego tytułu w wysokości innej niż wartość nominalna udziałów / akcji.

Użycie pojęcia "nominalna" wskazuje, że wykluczone jest ustalanie wartości udziałów / akcji. Wartość nominalna udziałów (akcji) jest wielkością stałą i wynika wprost z umowy lub statutu danej spółki. Jest to wartość obiektywna. Zmiana wysokości nominalnej udziałów (akcji) może zaś nastąpić wyłącznie w trybie przewidzianym w przepisach Kodeksu spółek handlowych.

Powyższe oznacza, że przychód z tytułu objęcia udziałów / akcji w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny należy ustalić wyłącznie w wysokości wartości nominalnej objętych udziałów / akcji, bez możliwości oszacowania przychodu przez organy podatkowe. Taka wykładnia potwierdza również określone przez ustawodawcę zasady określania kosztów przy sprzedaży udziałów objętych w zamian za aport rzeczowy. W przypadku zbycia udziałów (akcji) objętych za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, kosztem uzyskania przychodu będzie jedynie wartość nominalna udziałów (akcji) otrzymanych w zamian za wkład udziałów, a nie wyższa od tej wartości wartość rynkowa wnoszonych jako wkład rzeczy.

W konsekwencji, konstrukcja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zapewnia, że ostatecznie interes Skarbu Państwa został zabezpieczony - w przypadku bowiem ustalenia wartości nominalnej obejmowanych udziałów / akcji na niskim poziomie w porównaniu do wartości rynkowej wnoszonych wkładów rzeczowych, to przy sprzedaży udziałów tylko ta niska wartość nominalna obejmowanych udziałów, a nie wartość rynkowa wnoszonych rzeczy zostanie uznana za koszt podatkowy przy sprzedaży.

Warto również zwrócić uwagę, na treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten pozwala na zaliczenie do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od otrzymanych jako wkład składników majątkowych jedynie w tej części w jakiej ich wartość została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Mając na uwadze powyższe, należy zatem stwierdzić, iż wnosząc jako wkład swoje środki trwałe oraz towary handlowe Wnioskodawca osiągnie przychód podatkowy w sytuacji przedstawionej w opisie stanu faktycznego jedynie w wysokości wartości nominalnej udziałów w Spółce A otrzymanych w zamian za wniesiony wkład. Przychodem podatkowym dla Wnioskodawcy nie będzie agio.

W uzupełnieniu co do możliwości zastosowania przepisu art. 14 ust. 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, warto wskazać, że wnoszony przez Wnioskodawcę wkład będzie wyceniony zgodnie z wartością rynkową. Wartość rynkowa rzeczy wnoszonych jako wkład zostanie ponadto określona w umowie Spółki. W ocenie Wnioskodawcy, oznacza to, iż w umowie zostanie określona wartość rzeczy i wartość ta będzie odpowiadać wartości rynkowej wnoszonych jako wkład rzeczy.

Stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w niniejszym wniosku, zgodnie z którym przychodem podatkowym będzie tylko i wyłącznie wartość nominalna udziałów w Spółce A, znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach wydanych w podobnych stanach faktycznych, m.in.: interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 maja 2011 r. sygn. IPPB3/423-196/11-2/JG, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 stycznia 2011 r. sygn. IBPBI/2/423-1546/10/MS, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lipca 2008 r. sygn. IP-PB3-423-316/08-4/JG, czy też interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 listopada 2007 r. sygn. ITPB3/423-14/07/AT.

Stanowisko to jest ugruntowane również w orzecznictwie sądów administracyjnych. Takie stanowisko zajął:

* Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 kwietnia 2006 r. sygn. akt II FSK 558/2005,

* Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 27 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Kr 1326/06),

* Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 22 kwietnia 2008 r. sygn. akt I SA/Gd 917/07,

* Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 7 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Bd 699/09,

* Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 2 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Gl 901/09,

* Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 września 2010 r. sygn. akt II FSK 1688/09,

* Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 14 września 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 419/10.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku obejmowania udziałów w Spółce A w zamian za wkład niepieniężny, przychodem Wnioskodawcy będzie nominalna wartość objętych udziałów. Brak jest natomiast podstawy do szacowania wysokości przychodu przez organy podatkowe. Odmienne stanowisko prowadziłoby do podwójnego opodatkowania, tj. mogłoby dochodzić do sytuacji, w której podatnik od tego samego dochodu płaci podatek zarówno w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego, jak i w momencie sprzedaży udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Skutki w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z wniesienia wkładu regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Zgodnie z dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Źródłem powstania przychodu opisanego w przedmiotowym przepisie, powstającego po stronie udziałowca (podmiotu wnoszącego aport), jest objęcie udziałów (akcji), wkładów w zamian za wkłady niepieniężne (aporty), z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Przychodem nazwanym w tym przepisie jest nominalna, a więc zadeklarowana w umowie lub w statucie, wartość udziałów (akcji), wkładów.

Regulując powyższym przepisem skutki podatkowe objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustawodawca w przepisie art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie określił moment powstania przychodu udziałowca z tego tytułu, stanowiąc, że powstaje on w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

W świetle przedstawionych uwarunkowań prawnych, należy więc stwierdzić, że jeśli aport wniesiony do spółki kapitałowej ma postać składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, to u udziałowca wnoszącego taki wkład powstanie przychód podatkowy w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za taki wkład.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, iż planuje On z osobą fizyczną utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka A"). Spółka A będzie polskim rezydentem podatkowym z siedzibą położoną w Polsce. Wnioskodawca obejmie udziały w nowo utworzonej Spółce A w zamian za wkład rzeczowy oraz za gotówkę. Wnioskodawca jako wkład rzeczowy zamierza wnieść środki trwałe oraz towary handlowe. Wnioskodawca wskazał, iż składniki, które mają być przedmiotem wkładu nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie zakłada On, iż na moment wnoszenia wyżej wymienionych wkładów rzeczowych, ich wartość rynkowa będzie wyższa niż wartość nominalna obejmowanych w zamian udziałów w Spółce A. Spółka A nadwyżkę, o której mowa w zdaniu poprzednim (tzw. agio) przekaże na kapitał zapasowy. Wartość rynkowa środków trwałych oraz towarów handlowych zostanie określona w umowie Spółki A.

Na tle powyższego, zauważyć należy, iż przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) nie definiują pojęcia wkładu niepieniężnego (aportu). Uogólniając można stwierdzić, że aportem jest każdy wkład do spółki kapitałowej, z wyjątkiem pieniędzy, a w związku z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, mogą nim być: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, udziały (akcje) innych spółek, wkłady w spółdzielni, inne składniki majątku, o ile są zbywalne i mogą wejść jako aktywa do bilansu spółki, przy czym muszą być one wymienione w umowie spółki ze wskazaniem osoby wnoszącej (podmiotu wnoszącego) i przyznanych za ten aport udziałów (akcji). Wynika z tego, że przedmiotem aportu może być każde prawo majątkowe, ale nie może być to prawo niezbywalne oraz świadczenie pracy lub usług (art. 14 § 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych).

Zgodnie z art. 154 § 3 w związku z art. 261 ustawy - Kodeks spółek handlowych, udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

Zatem, zasadą jest obejmowanie udziałów według wartości zbywczej wkładów z dnia ich wniesienia, co nie zmienia oczywiście faktu, że możliwe jest wystąpienie agio.

Na mocy art. 158 § 1 ww. ustawy, jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Z kolei, unormowanie zawarte w art. 261 tejże ustawy stanowi o tym, że podwyższenie kapitału podlega podobnej procedurze jak pokrycie kapitału zakładowego na etapie powstawania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stąd wymóg art. 261 tej ustawy, aby przy podwyższeniu kapitału odpowiednio stosować przepisy dotyczące wartości nominalnej udziału, pełnej wpłaty na poczet kapitału zakładowego, wkładów niepieniężnych oraz wymóg przewidziany w art. 154 § 3 ww. ustawy, aby udziały nie mogły być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej, zaś nadwyżki w przypadku objęcia udziału po cenie wyższej, przelać do kapitału zapasowego.

W związku z powyższym, w dniu objęcia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce A (tekst jedn.: w dniu zarejestrowania Spółki A), w zamian za aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana części, powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód podatkowy. Przychód ten stanowić będzie - stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - wartość nominalna objętych w Spółce A.

Jednocześnie, w sytuacji, gdy wniesienie wkładu przybiera postać wkładu niepieniężnego (środków trwałych oraz towarów handlowych) - tak jak ma to miejsce w niniejszej sprawie - należy zwrócić uwagę na ograniczenie, przy ustalaniu wartości przychodu, wynikające z odesłania zawartego w art. 12 ust. 1 pkt 7 do odpowiedniego stosowania art. 14 ust. 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 14 ust. 2 ww. ustawy).

Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy - na podstawie art. 14 ust. 3 ww. ustawy - wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

Należy przy tym wskazać, iż Spółka może dowolnie kształtować warunki umów cywilnoprawnych. Organy podatkowe nie mają prawa ingerować w sferę swobody zawierania umów cywilnoprawnych, natomiast wyłącznie oceniają ich skutki prawnopodatkowe.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż wniesienie aportem składników majątkowych na poczet kapitału zakładowego spółki kapitałowej (lub jego podwyższenia) w zamian za udziały / akcje tej spółki stanowi czynność wzajemną, tj. odpłatne zbycie tychże składników. Tym samym, ceną wyrażoną w umowie będzie wartość, która odpowiada ilości wydanych udziałów / akcji o określonej cenie nominalnej. I cena ta winna co do zasady odpowiadać wartości rynkowej przedmiotowego aportu. Zatem, ustawodawca odsyłając w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do odpowiedniego stosowania art. 14 ust. 1-3 tej ustawy, dał organom podatkowym możliwość określenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za aport w postaci poszczególnych składników majątkowych na poziomie rynkowym jeżeli cena wyrażona w umowie odbiega od ceny rynkowej. Przy czym, nie chodzi tu o zmianę ceny nominalnej pojedynczego udziału, bo tę określa umowa spółki kapitałowej, ale o zmianę ceny odpłatnego zbycia przedmiotu aportu, tj. łącznej wartości wydanych udziałów.

Z odesłania zawartego w powyższym przepisie do odpowiedniego stosowania art. 14 ust. 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż ustalenie ceny zbawczej składników majątkowych, a w konsekwencji również przychodu, nie może odbywać się na zasadzie dowolności. Wartość ta powinna zasadniczo odpowiadać realnej wartości rynkowej (zbywczej) przedmiotu aportu w momencie jego wnoszenia do spółki.

Reasumując, w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę, jako wkład do spółki kapitałowej (Spółki A) środków trwałych oraz towarów handlowych, przychodem podatkowym dla Niego będzie wartość nominalna udziałów zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie, należy mieć na uwadze fakt, iż odsyłając do odpowiedniego stosowania przepisów art. 14 ust. 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawodawca upoważnia organy podatkowe do weryfikacji określonej w umowie ceny w przypadku, gdy odbiega ona od wartości rynkowej aportu. Ocena, czy różnica tych wartości jest znaczna należy do organu podatkowego, bowiem przepisy nie wskazują kryteriów jej dokonania.

Ponadto należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż zdaniem tut. Organu, tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu. Natomiast w odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji, stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl