ILPB4/423-185/10-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-185/10-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2010 r. (data wpływu 13 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji prawa ochronnego na znaki towarowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji prawa ochronnego na znaki towarowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest jednym z największych polskich deweloperów gier komputerowych oraz producentem oprogramowania użytkowego. Udziałowcem Spółki jest osoba fizyczna (dalej: Udziałowiec), która od wielu lat prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności Udziałowiec prowadził działalność analogiczną do działalności Spółki.

Obecnie, ze względów biznesowych (pokrywający się przedmiot działalności obu podmiotów) planowana jest restrukturyzacja, która ma doprowadzić do tego, że całość działalności w zakresie rozwoju oprogramowania oraz handlu oprogramowaniem będzie zasadniczo prowadzona przez Spółkę. W związku z planowaną restrukturyzacją prowadzonych przedsięwzięć biznesowych, Udziałowiec rozważa możliwość wniesienia całego majątku posiadanego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej do Spółki (jako wkład niepieniężny w postaci całego swojego przedsiębiorstwa).

W ramach prowadzonej od wielu lat działalności gospodarczej, jako osoba fizyczna, Udziałowiec wytworzył znaki towarowe, które zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym na jednoosobową działalność gospodarczą Udziałowca, w związku z czym Udziałowcowi zostało udzielone prawo ochronne na każdy ze znaków towarowych, zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. Nr 49, poz. 508 z późn. zm.; dalej: PWP) (dalej, w odniesieniu do praw ochronnych na znaki towarowe, łącznie: Znaki Towarowe).

Znaki Towarowe wchodzą w skład przedsiębiorstwa Udziałowca - osoby fizycznej. Niemniej Znaki Towarowe nie zostały nabyte przez podatnika (tekst jedn.: nie został spełniony warunek, określony w art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), lecz wytworzone. W konsekwencji, Znaki Towarowe nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dalej: WNiP) w jednoosobowej działalności gospodarczej Udziałowca.

Ponieważ planowany aport, jak zostało wskazane, przyjmie formę przedsiębiorstwa, do Spółki zostaną wniesione również m.in. Znaki Towarowe, które jak się przewiduje, będą wykorzystywane przez Spółkę w celu prowadzenia działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok.

Wnioskodawca przewiduje, iż przy wniesieniu przedmiotowego aportu powstanie dodatnia wartość firmy, ustalona zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymane w drodze wkładu niepieniężnego Znaki Towarowe stanowić będą po stronie Spółki WNiP, od których Spółka będzie mogła dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych, zaś wartość początkowa WNiP w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki (dalej: Ewidencja) stanowić będzie suma wartości rynkowej Znaków Towarowych na moment otrzymania aportu.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze przedstawione założenia zdarzenia przyszłego należy uznać, iż otrzymane w drodze wkładu niepieniężnego Znaki Towarowe stanowić będą po stronie Spółki WNiP podlegające amortyzacji podatkowej na mocy art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze, iż w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego wystąpi dodatnia wartość firmy, wartość początkową Znaków Towarowych stanowić będzie suma ich wartości rynkowej - o czym decyduje brzmienie art. 16g ust. 10a, w związku z ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE stanowiska Spółki.

Wartości niematerialne i prawne.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym otrzymane przez Spółkę Znaki Towarowe (tekst jedn.: prawa ochronne do znaków towarowych) stanowić będą w Spółce WNiP podlegające amortyzacji podatkowej, albowiem spełnione zostaną warunki przewidziane w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mianowicie:

* poszczególne elementy składające się na Znaki Towarowe wymienione są w katalogu art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. prawa określone w ustawie o PWP (pkt 6);

* Znaki Towarowe zostaną przez Spółkę nabyte (w formie wkładu niepieniężnego) i będą nadawały się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania;

* Znaki Towarowe będą wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (przewidywany okres przekracza rok).

Mając na uwadze powyższe, Spółka uważa, że będzie uprawniona do ujęcia ww. Znaków Towarowych w Ewidencji oraz do dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych od Znaków Towarowych.

Ustalenie wartości początkowej.

Przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych oraz WNiP, nabytych poprzez wkład niepieniężny przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zastosowanie znajdzie art. 16g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z brzmieniem tej regulacji: "Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10".

Przywołany przepis wskazuje na dwie sytuacje, które różnicują tryb ustalania wartości początkowej poszczególnych składników majątkowych w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego: (i) w przypadku środków trwałych i WNiP, które znajdowały się w ewidencji podmiotu wnoszącego aport - zastosowanie znajdzie "zasada kontynuacji amortyzacji"; (ii) jeżeli natomiast składniki majątku będące przedmiotem aportu, nie były wcześniej wprowadzone do ewidencji środków trwałych i WNiP podmiotu wnoszącego aport, należy wycenić je zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który brzmi: " (...) łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

1.

suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,

2.

różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy".

Biorąc pod uwagę wskazane powyżej przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku otrzymania Znaków Towarowych w drodze aportu, wartość początkowa Znaków Towarowych wykazana przez Spółkę w Ewidencji powinna odpowiadać ich wartości rynkowej.

Nie ulega wątpliwości, że Znaki Towarowe stanowią składniki majątkowe przedsiębiorstwa, prowadzonego przez Udziałowca, jako osobę fizyczną. Prawa ochronne do Znaków Towarowych są bowiem "prawami majątkowymi", tj. mają wymierną wartość majątkową, mogą być przedmiotem obrotu, a przede wszystkim, dają Udziałowcowi ochronę prawną wynikającą z regulacji PWP (co zapobiega np. posługiwaniu się Znakami Towarowymi przez podmioty do tego nieupoważnione).

Fakt, iż Znaki Towarowe należy uznać za składniki majątkowe przedsiębiorstwa Udziałowca potwierdza również brzmienie art. 55 (1) Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo obejmuje m.in. "patenty i inne prawa własności przemysłowej".

Jednocześnie, ze względu na fakt, iż Udziałowiec wytworzył Znaki Towarowe, nie zostały one wcześniej wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jego przedsiębiorstwa (nie zostały bowiem ",nabyte").

Z tego względu w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie zdanie drugie art. 16g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które odsyła do brzmienia ust. 10 omawianej regulacji. Ponieważ w związku z wkładem niepieniężnym będącym przedmiotem zapytania wystąpi dodatnia wartość firmy (ustalona zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 2), na mocy ust. 10 omawianego przepisu wartość początkową Znaków Towarowych stanowić będzie suma wartości rynkowej Znaków Towarowych (oraz ewentualnie innych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, o ile nie były wprowadzone do ewidencji podmiotu dokonującego aportu) na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego.

Pogląd przedstawiony przez Wnioskodawcę, został podzielony także przez organy podatkowe w licznych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego dotyczących analogicznych przypadków, w tym również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja z 2 kwietnia 2010 r. ILPB3/423-27/10-4/MM), w której za prawidłowe zostało uznane następujące stanowisko podatnika: "wartość początkowa składników majątku, w tym w szczególności wartość znaków towarowych wnoszonych do Sp. z o.o. w ramach aportu przedsiębiorstwa Spółki Jawnej, zakładając, iż składniki te nie będą na dzień dokonania transakcji aportu wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki Jawnej, powinna zostać określona według wartości rynkowej danego składnika majątku."

Podobnie Dyrektor Warszawskiej Izby Skarbowej, w interpretacji z 8 lipca 2010 r. (IPPB3/423-299/10-6/MS), zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy dotyczącym ustalenia wartości znaków towarowych wnoszonych wraz z całym przedsiębiorstwem: "Skoro prawa do znaków towarowych wynikające z ustawy - Prawo własności przemysłowej są składnikami majątku Spółki wnoszącej aport niewprowadzonymi jednakże do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki wnoszącej, natomiast, jako spełniające wymogi uznania za wartość niematerialną i prawną w wyniku aportu zostaną wprowadzone do ewidencji Spółki, która będzie je amortyzować, to ich wartość początkowa, powinna być ustalona zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 16 ust. 10a u.p.d.o.p. z odpowiednim stosowaniem ust. 10. Zgodnie z tymi regulacjami łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy".

Podobne stanowisko zaprezentowane zostało również w innych interpretacjach indywidualnych, np.:

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lipca 2010 r. sygnatura IPPB3/423-302/10-3/MS,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 lutego 2010 r. sygnatura IPPB3/423-868/09-2/AG,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 listopada 2008 r. sygnatura IPPB3/423-1274/08-2/MB,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 czerwca 2008 r. sygnatura IPPB3/423-412/08-3/MS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dodatkowo wskazać należy, iż w odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl