ILPB4/423-156/13-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-156/13-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 26 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypełniania zeznania CIT-8 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypełniania zeznania CIT-8.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka rozpoczęła działalność dnia 1 października 2010 r. Pierwszy rok podatkowy Spółki był połączony z kolejnym rokiem i kończył się 31 grudnia 2011 r. Spółka jako podatnik rozpoczęła funkcjonowanie w IV kwartale roku kalendarzowego 2010. Był to Jej pierwszy kwartał roku podatkowego. Podatnik rozlicza się kwartalnie, o czym powiadomił Naczelnika Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy należną zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych za I kwartał roku podatkowego, który rozpoczął się 1 października 2010 r., należało wykazać w polu 83, czy w polu 86 zeznania CIT-8 (wersja 21).

Zdaniem Wnioskodawcy, konstrukcja zeznania CIT-8 "Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy od...... do......" - w tym konieczność podania roku podatkowego (od... do) - wskazuje na to, że zaliczkę za okres od 1 października 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. należało wpisać w polu 83, bowiem jest to pierwszy kwartał roku podatkowego Spółki.

Zdaniem Spółki, właśnie w tym celu podaje się początek roku podatkowego, aby można było określić pierwszy kwartał roku podatkowego. Spółka uważa, że błędną byłaby prezentacja w polu 86 - jest to bowiem pole, które dotyczy 4 kwartału roku podatkowego danego podatnika, a nie 4 kwartału roku kalendarzowego. Świadczy o tym również liczba pól znajdujących się w części H zeznania CIT-8. W ocenie Spółki, fakt, iż przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego (art. 25 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) nie wpływa na sposób prezentacji. Zdaniem Spółki, intencją ustawodawcy było jedynie wskazanie, iż kwartał stosowany dla celów podatkowych zawsze będzie tożsamy

z kwartałem kalendarzowym, co miało na celu wyeliminowanie sytuacji, w której np. kwartał rozpoczynałby się w lutym i kończył z ostatnim dniem kwietnia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl