ILPB4/423-154/10-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-154/10-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest spółką z o.o. posiadającą siedzibę na terytorium Polski (dalej: Wnioskodawca, Spółka) i podlega tu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: VAT) jako "podatnik VAT czynny". Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną w branży motoryzacyjnej.

Spółka wykonuje dostawy towarów zarówno do krajów na terenie Unii Europejskiej, jak i poza nią. Dotychczasowe dostawy na rzecz klientów spoza Unii Europejskiej są realizowane w drodze eksportu towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Spółka planuje zwiększyć ilość dostaw na rzecz odbiorcy posiadającego siedzibę na terytorium USA (dalej: Kontrahent). W przypadku dostaw towarów do USA czas transportu istotnie wydłuża proces realizacji zamówienia Kontrahenta, co stanowi problem ze względu na to, że oczekuje on bieżącego zaopatrzenia w towary.

W ramach nowego modelu dostaw Wnioskodawca planuje transportować swoje towary na terytorium USA do zlokalizowanego tam magazynu (dalej: nowy model dostaw). Wywóz towarów z terytorium Unii Europejskiej udokumentowany będzie fakturą pro - forma.

Towary znajdujące się w magazynie będą stanowiły własność Wnioskodawcy. Magazyn będzie stanowił własność podmiotu trzeciego, a Wnioskodawca będzie korzystał ze znajdującej się w nim powierzchni magazynowej (przykładowo na podstawie umowy najmu).

Własność towarów będzie przechodziła na Kontrahenta z chwilą pobrania ich z magazynu. W tym momencie zostanie wykonana dostawa towarów przez Wnioskodawcę. Spółka udokumentuje tę czynność wystawiając fakturę VAT wskazując w niej, w rubryce "stawka", iż dokumentowana transakcja nie podlega VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

W którym momencie, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu dostawy towarów dokonanej na terytorium USA.

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien On rozpoznać przychód z tytułu realizacji dostawy na terytorium USA w momencie pobrania towarów z magazynu, nie później niż z chwilą wystawienia faktury lub uregulowania należności.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Na podstawie art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W opinii Spółki, przy ustalaniu dochodu powstałego w wyniku realizacji dostaw towarów na rzecz Kontrahenta, dokonanej na terenie USA znajdą zastosowanie wyżej zaprezentowane przepisy.

W nowym modelu dostaw, wywozu towarów poza granice kraju nie poprzedza przeniesienie ich własności. Ich właścicielem do czasu pobrania towarów przez Kontrahenta pozostaje Spółka. Po wydaniu towarów z magazynu znajdującego się na terytorium USA, Spółka celem udokumentowania transakcji wystawi faktury VAT wskazując w rubryce "stawka", iż dokumentowana transakcja nie podlega VAT. Na podstawie tej faktury Kontrahent dokona płatności za zakupione towary.

Wobec powyższego, przychód należny z tytułu dostawy towarów zrealizowanej na terytorium USA powinien zostać określony na zasadach wskazanych w art. 12 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym, przychód powstanie z chwilą wydania rzeczy, nie później niż z chwilą wystawienia faktury lub uregulowania płatności. Zatem Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód w zależności od tego, które z wymienionych powyżej zdarzeń wystąpi wcześniej.

Tym samym, jeśli pobranie towaru z magazynu nastąpi przed wystawieniem faktury lub dokonaniem płatności, ten dzień będzie dniem powstania przychodu. Jeśli faktura potwierdzająca sprzedaż zostanie wystawiona w tym samym dniu, w którym Kontrahent pobrał towary z magazynu, można uznać, że przychód po stronie Spółki powstanie w dniu wystawienia faktury.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają następujące postanowienia organów podatkowych w sprawie interpretacji prawa podatkowego, np.:

* postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w dniu 9 marca 2007 r. o sygn. PUS.I/423/132/06;

* postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach w dniu 19 czerwca 2007 r. o sygn. RO/423-20/07;

* postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w dniu 20 czerwca 2006 r. o sygn. 1473/560/WD/423/40/06/JL.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism, stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że wniosek Spółki w zakresie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego w części dotyczącej podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi w dniu 18 listopada 2010 r. nr ILPP2/443-1360/10-2/PG, nr ILPP2/443-1360/10-3/PG oraz nr ILPP2/443-1360/10-4/PG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl