ILPB4/423-15/10-6/ŁM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-15/10-6/ŁM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2010 r. (data wpływu 23 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* powstania przychodów podatkowych z tytułu współpracy Spółki z Uczelnią w ramach wspólnego przedsięwzięcia - jest prawidłowe,

* wystąpienia świadczeń wzajemnych pomiędzy Spółką a Uczelnią - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek - uzupełnionym pismami z dnia 5 lipca 2010 r. (data wpływu 9 lipca 2010 r.), 3 sierpnia 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.) oraz 1 września 2010 r. (data wpływu 3 września 2010 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* powstania przychodów podatkowych z tytułu współpracy Spółki z Uczelnią w ramach wspólnego przedsięwzięcia,

* wystąpienia świadczeń wzajemnych pomiędzy Spółką a Uczelnią.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawcą jest Spółka, która została utworzona w celu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej m.in. na:

* zarządzaniu i administrowaniu nieruchomościami na własny rachunek, w tym:

* odpłatnym wynajmie pomieszczeń, bieżącej obsłudze najemców;

* dzierżawie lokali biurowych, magazynowych, obiektów sportowych, pokoi gościnnych, sal konferencyjnych, pracowni specjalistycznych (pracowni komputerowych, studio TV i radiowego), laboratoriów (C., studio fokusowego, laboratorium psychologicznego);

* odpłatnym udostępnianiu miejsc parkingowych znajdujących się przy wynajmowanych pomieszczeniach;

* wynajmie sprzętu audiowizualnego i nagłośnienia;

* organizowaniu szkoleń, konferencji, sympozjów;

* prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych;

* prowadzeniu pozaszkolnych form edukacji;

* nauce języków obcych;

* świadczeniu usług sprzątania, utrzymania zieleni;

* świadczeniu usług dozoru;

* prowadzeniu stołówki (gastronomia);

* świadczeniu usług cateringu;

* wydawaniu książek i czasopism naukowych;

* małej poligrafii (ksero, oprawa prac dyplomowych itp.);

* handlu (księgarnia, kiosk);

* świadczeniu usług technicznych (np. konserwacje, naprawy).

Jedynym udziałowcem Spółki jest Uczelnia. Zgodnie ze statutem Uczelni, do jej podstawowych zadań należy:

* prowadzenie działalności edukacyjnej na poziomie wyższym;

* organizacja szkoleń konferencji;

* prowadzenie badań naukowych;

* prowadzenie działalności wydawniczej.

Uczelnia planuje zakup nieruchomości składającej się z gruntu oraz kompleksu budynków (dalej: Nieruchomość). Planowany zakup Nieruchomości może być poprzedzony szeregiem działań przedwstępnych, obejmujących przykładowo - przygotowanie przez Uczelnię listu intencyjnego w zakresie dzierżawy pomieszczeń z opcją wykupu, bądź złożenie oferty kupna (na obecnym etapie trudno jest precyzyjnie określić jakie jeszcze działania mogą być podjęte). Zgodnie z zamierzeniami Uczelni, Nieruchomość będzie przeznaczona do prowadzenia działalności edukacyjnej, tj. prowadzenia zajęć dydaktycznych, szkoleń i konferencji. W celu sfinansowania nabycia Nieruchomości, Uczelnia zamierza skorzystać z kredytu bankowego i / lub pożyczki od podmiotów zewnętrznych, w międzyczasie Uczelnia może wystąpić z wnioskiem kredytowym do instytucji finansowych.

W chwili obecnej Nieruchomość nie jest przystosowana do prowadzenia w niej działań edukacyjnych (Nieruchomość ma inny cel przeznaczenia), w związku z czym jej wykorzystanie zgodnie z planami Uczelni wymagałoby gruntownego remontu, co z kolei wiązałoby się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych. W związku z tym, iż Uczelnia zamierza zaciągnąć kredyt na nabycie Nieruchomości, zdobycie dodatkowych środków na jej modernizację wiązałoby się ze znacznymi trudnościami.

W celu lepszej realizacji założeń gospodarczych, w tym zarządzania i administrowania Nieruchomością oraz osiągnięcia wspólnych korzyści, Spółka i Uczelnia postanowiły podjąć długoterminową współpracę w ramach wspólnego przedsięwzięcia. Wspólne przedsięwzięcie będzie polegało na przeprowadzeniu przez Spółkę prac remontowych na Nieruchomości w celu przystosowania jej do działalności dydaktycznej oraz późniejszym wspólnym korzystaniu z Nieruchomości przez Uczelnię (do prowadzenia zajęć dydaktycznych) i przez Spółkę (do prowadzenia działalności gospodarczej).

Środki finansowe przeznaczone na modernizację Spółka zamierza pozyskać od podmiotów zewnętrznych na podstawie przygotowanego biznes planu (Wnioskodawca jako spółka celowa ma większą niż Uczelnia szansę na uzyskanie takiego finansowania). Po dokonaniu odpowiednich prac, zmodernizowana Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Uczelnię do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Jednocześnie, Spółka będzie uprawniona do wykorzystywania zmodernizowanych pomieszczeń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Świadczone przez Spółkę usługi będą polegały w szczególności na zarządzaniu i administrowaniu Nieruchomością na własny rachunek, tj. odpłatnym wynajmie pomieszczeń oraz bieżącej obsłudze najemców, dzierżawie lokali biurowych, magazynowych, obiektów sportowych, pokoi gościnnych, odpłatnym udostępnianiu miejsc parkingowych znajdujących się przy wynajmowanych pomieszczeniach i innych czynnościach opisanych powyżej. Dodatkowo, Spółka uzyska prawo do wyłącznego korzystania z niektórych budynków zlokalizowanych na Nieruchomości. W ramach współpracy, strony nie będą dokonywały między sobą żadnych płatności, w szczególności nie będą obciążały się wzajemnie żadnymi kosztami ani nie będą dokonywały żadnych rozliczeń.

Planowana współpraca Spółki i Uczelni w ramach wspólnego przedsięwzięcia przyniesie wymierne korzyści dla obu stron transakcji. Dla Uczelni współpraca ze Spółką będzie oznaczać możliwość korzystania ze zmodernizowanych, nowoczesnych budynków do prowadzenia działalności edukacyjnej. Z uwagi na to, iż Uczelnia zamierza zaciągnąć kredyt na nabycie Nieruchomości, zdobycie dodatkowych środków na jej modernizację byłoby znacznie utrudnione. Z drugiej strony, dla Spółki współpraca z Uczelnią będzie oznaczać możliwość wykorzystywania budynków i parkingów zlokalizowanych na Nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W piśmie z dnia 1 września 2010 r. (data wpływu 3 września 2010 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia wniosku, Spółka wskazała, iż:

a.

prace remontowe, które mają być przeprowadzone w ramach wspólnego przedsięwzięcia przez Spółkę na Nieruchomości będą stanowiły inwestycję w obcym środku trwałym,

b.

kwestia zarządzania i administrowania Nieruchomością przez Spółkę będzie szczegółowo uregulowana w umowie o wspólnym przedsięwzięciu zawartej pomiędzy Spółką a Uczelnią. Na mocy postanowień tej umowy, Spółka będzie uprawniona do administrowania Nieruchomością i czerpania z tego tytułu pożytków, w zamian za poniesione wcześniej nakłady inwestycyjne na remont Nieruchomości,

c.

wynagrodzenie otrzymane w związku z odpłatnym wynajmem pomieszczeń, dzierżawą lokali biurowych, magazynowych, obiektów sportowych, pokoi gościnnych, odpłatnym udostępnianiem miejsc parkingowych - będą stanowiły dla Spółki przychody podatkowe,

d.

na podstawie umowy o wspólnym przedsięwzięciu, Uczelnia - jako wynajmujący - planuje dokonać przeniesienia ogółu praw i obowiązków wynikających z obecnie zawartych umów najmu / dzierżawy na Spółkę. W indywidualnych przypadkach, w sytuacji gdyby poszczególni najemcy nie wyrazili zgody na cesję, Uczelnia rozważa albo (i) zawarcie nowych umów najmu, albo (ii) przeniesienie wyłącznie praw wynikających z obecnie zawartych umów najmu / dzierżawy na Spółkę. W związku z tym, stroną wynajmującą / wydzierżawiającą / oddającą do odpłatnego używania części Nieruchomości w ramach wspólnego przedsięwzięcia będzie Spółka.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, współpraca Spółki i Uczelni nie będzie powodowała dla Spółki konieczności rozpoznania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, współpraca Spółki i Uczelni w ramach wspólnego przedsięwzięcia, nie spowoduje dla Spółki konieczności rozpoznania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. W ramach współpracy, strony nie będą bowiem obciążały się wzajemnie żadnymi kosztami ani nie będą dokonywały między sobą żadnych płatności, czy rozliczeń.

Współpraca między stronami nie będzie również powodować konsekwencji po stronie Spółki w postaci obowiązku ustalenia przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W opisanym zdarzeniu przyszłym Uczelnia nie będzie bowiem dokonywała na rzecz Spółki żadnych świadczeń. Świadczeniem takim nie będzie w szczególności możliwość wykorzystywania przez Spółkę zmodernizowanych pomieszczeń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Możliwość korzystania przez Spółkę z Nieruchomości po zakończeniu jej modernizacji nie jest bowiem świadczeniem wzajemnym Uczelni, lecz elementem współpracy stron w ramach wspólnego przedsięwzięcia.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż współpraca stron w ramach wspólnego przedsięwzięcia ma na celu umożliwienie realizacji założeń gospodarczych obu współpracujących podmiotów - a więc zarówno Spółki, jak i Uczelni. Z jednej strony, Uczelnia - z uwagi na konieczność poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych - nie byłaby w stanie samodzielnie zmodernizować Nieruchomości, w związku z czym nie mogłaby korzystać z Nieruchomości w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych. Z drugiej strony, Spółka - bez możliwości korzystania z budynków i parkingów zlokalizowanych na Nieruchomości (zwłaszcza zmodernizowanych pomieszczeń) - nie mogłaby prowadzić działalności gospodarczej osiągać przychodów. A zatem - czynności podejmowane przez Uczelnię w ramach wspólnego przedsięwzięcia nie mają na celu dokonywania jakichkolwiek świadczeń na rzecz Spółki, lecz osiągnięcie zamierzonego przez strony celu.

W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż współpraca Spółki i Uczelni w ramach wspólnego przedsięwzięcia, pozostanie neutralna dla Spółki na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* prawidłowe w zakresie powstania przychodów podatkowych z tytułu współpracy Spółki z Uczelnią w ramach wspólnego przedsięwzięcia,

* nieprawidłowe w zakresie wystąpienia świadczeń wzajemnych pomiędzy Spółką a Uczelnią.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (...). Tak określony dochód stanowi - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. Przepis art. 12 tej ustawy, regulujący kwestię przychodów, nie wymienia źródeł przychodu, lecz określa zdarzenia, których wystąpienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w kolejnych ustępach art. 12 ustawodawca precyzuje więc jedynie rodzaje przychodów. Ponadto wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje, co należy rozumieć przez "nieodpłatne świadczenie", ograniczając się jedynie do wskazania, w art. 12 ust. 6 i 6a, sposobu i kryteriów ustalania wartości nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń. Pojęcie to można rozpatrywać z punktu widzenia zobowiązaniowego, tj. na tle art. 353 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu (art. 353 § 2).

Jednakże, pojęcie "nieodpłatnego świadczenia" oparte na gruncie przepisów prawa podatkowego ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Może bowiem obejmować wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści.

Zatem, w świetle art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie.

Dla celów podatkowych za nieodpłatne świadczenia, należy przyjmować te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy.

Podstawową cechą świadczenia nieodpłatnego jest zatem to, aby otrzymujący takie świadczenie nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Oznacza to, że świadczenie uzyskiwane przez podatnika w sytuacji, gdy spełniający świadczenie uzyskuje albo ma uzyskać od podatnika w przyszłości wzajemnie jakieś inne przysporzenie majątkowe, nie ma charakteru nieodpłatnego.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Uczelnia planuje zakup nieruchomości składającej się z gruntu oraz kompleksu budynków. Zgodnie z zamierzeniami Uczelni, Nieruchomość będzie przeznaczona do prowadzenia działalności edukacyjnej, tj. prowadzenia zajęć dydaktycznych, szkoleń i konferencji. W chwili obecnej Nieruchomość nie jest przystosowana do prowadzenia w niej działań edukacyjnych, w związku z czym jej wykorzystanie zgodnie z planami Uczelni wymagałoby gruntownego remontu. W celu lepszej realizacji założeń gospodarczych, w tym zarządzania i administrowania Nieruchomością oraz osiągnięcia wspólnych korzyści, Spółka i Uczelnia postanowiły podjąć długoterminową współpracę w ramach wspólnego przedsięwzięcia. Wspólne przedsięwzięcie będzie polegało na przeprowadzeniu przez Spółkę prac remontowych na Nieruchomości w celu przystosowania jej do działalności dydaktycznej oraz późniejszym wspólnym korzystaniu z Nieruchomości przez Uczelnię (do prowadzenia zajęć dydaktycznych) i przez Spółkę (do prowadzenia działalności gospodarczej).

Planowana współpraca Spółki i Uczelni w ramach wspólnego przedsięwzięcia przyniesie wymierne korzyści dla obu stron transakcji. Dla Uczelni współpraca ze Spółką będzie oznaczać możliwość korzystania ze zmodernizowanych, nowoczesnych budynków do prowadzenia działalności edukacyjnej. Z drugiej strony, dla Spółki współpraca z Uczelnią będzie oznaczać możliwość wykorzystywania budynków i parkingów zlokalizowanych na Nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze świadczeniem wzajemnym, bowiem z jednej strony Spółka nieodpłatnie korzysta z nieruchomości będącej własnością Uczelni czerpiąc z tej nieruchomości pożytki w postaci przychodów podatkowych z wynajmu pomieszczeń, dzierżawy lokali biurowych, magazynowych, obiektów sportowych, pokoi gościnnych oraz odpłatnego udostępniania miejsc parkingowych, z drugiej strony Uczelnia - z uwagi na przeprowadzony przez Spółkę z Jej środków finansowych remont nieruchomości - ma możliwość prowadzenia swojej działalności statutowej (tekst jedn.: działalności dydaktycznej).

Tym samym, doszło - wbrew twierdzeniu Spółki - do wykonania przez Uczelnię świadczenia na rzecz Spółki, jednakże świadczenia tego nie można uznać za nieodpłatne, bowiem Spółka wykonała świadczenie wzajemne, tj. poniosła koszt w postaci remontu nieruchomości w celu jej modernizacji.

Reasumując, współpraca Spółki i Uczelni w ramach wspólnego przedsięwzięcia nie spowoduje dla Spółki konieczności rozpoznania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednocześnie wskazuje się, że wniosek Spółki dotyczący podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 22 września 2010 r. nr ILPP1/443-679/10-6/AI.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl