ILPB4/423-134/13-4/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-134/13-4/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2013 r. (data wpływu 25 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładów niepieniężnych do spółki komandytowo - akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 10 czerwca 2013 r. (data wpływu 13 czerwca 2013 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* skutków podatkowych wniesienia wkładów niepieniężnych do spółki komandytowo - akcyjnej (pytanie nr 1),

* momentu powstania przychodu osoby prawnej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej z tytułu dywidendy i zaliczki na jej poczet (pytanie nr 2).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest osobą prawną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca jest akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej zarejestrowanej w Polsce, działającej pod firmą "Z" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w X (dalej: "SKA").

SKA została zawiązana celem prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie nabywania i zbywania nieruchomości na własny rachunek, wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, a także zarządzania nieruchomościami na zlecenie.

Celem wyposażenia SKA w majątek, a w szczególności umożliwienia wykonywania przez nią zamierzonych zadań gospodarczych, Wnioskodawca jako obecny akcjonariusz zamierza wnieść do SKA wkłady niepieniężne, w szczególności w postaci nieruchomości, w tym prawa użytkowania wieczystego gruntów (dalej: "Wkład" lub "Wkłady"). W zamian za Wkład, Wnioskodawca obejmie akcje w podwyższonym kapitale zakładowym SKA.

SKA, prowadząc przedsiębiorstwo pod własną firmą, może osiągać przychody ze sprzedaży rzeczy tak ruchomych, jak i nieruchomych (tak towarów, jak i środków trwałych), może też sprzedawać prawa majątkowe (np. wartości niematerialne i prawne) oraz świadczyć usługi. Jednocześnie, SKA może dokonać zbycia niektórych składników majątkowych, które zostały lub zostaną przez SKA nabyte (w tym również w drodze wkładów akcjonariuszy i komplementariusza), wytworzone lub uzyskane w trakcie jej działalności.

Zyski uzyskiwane przez SKA w trakcie roku podatkowego, co do zasady, wypłacane są akcjonariuszom SKA dopiero po dniu podjęcia uchwały walnego zgromadzenia SKA o podziale zysku i wypłacie dywidendy, o ile wspólnicy nie zadecydują o braku wypłaty dywidendy. Może się również zdarzyć, że akcjonariuszom zostanie wypłacona zaliczka na poczet dywidendy.

Pismem uzupełniającym z dnia 10 czerwca 2013 r. doprecyzowano opis zdarzenia przyszłego wyjaśniając, iż:

* w obecnym brzmieniu statut SKA przewiduje, że komplementariusz (zarząd) jest upoważniony do wypłaty akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanego zysku SKA do podziału na koniec roku obrotowego, jeżeli SKA posiada środki wystarczające na wypłatę;

* w razie dokonania wypłaty zaliczki na poczet przewidywanego zysku SKA, wypłata taka zostanie dokonana zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, w szczególności zgodnie z art. 349 § 4 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h., tj. o planowanej wypłacie zaliczek komplementariusz (zarząd) ogłosi odpowiednio wcześniej podając m.in. dzień, według którego ustala się uprawnionych do zaliczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy wniesienie Wkładu do SKA podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

2. Czy przychód SKA, przypadający na Wnioskodawcę jako akcjonariusza SKA, zgodnie z treścią umowy spółki, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w dniu podjęcia Uchwały walnego zgromadzenia SKA o podziale zysku i wypłacie dywidendy na rzecz Wnioskodawcy lub w momencie otrzymania przez Wnioskodawcę zaliczki na poczet dywidendy i czy w tym samym momencie Wnioskodawca będzie obowiązany do ujęcia przychodu w miesięcznych zaliczkach na podatek dochodowy.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie pytania nr 1. Wniosek w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną w dniu 15 lipca 2013 r. nr ILPB4/423-134/13-5/DS.

1. Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w zdarzeniu przyszłym wniesienie Wkładu do SKA nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

2. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3c omawianej ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

3. W myśl powyższych przepisów, wkłady niepieniężne do spółek osobowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, przy czym bez znaczenia dla konsekwencji podatkowych wynikających z powyższego przepisu jest fakt, czy będące przedmiotem aportu do spółki osobowej aktywa stanowią przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest rozróżnienia konsekwencji podatkowych w zależności od rodzaju przedmiotu wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. W konsekwencji, wniesienie do SKA Wkładu przez Wnioskodawcę nie generuje przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4. Do zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, zgodnie z którym przychodem podatkowym jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny. Powyższy przepis ma bowiem zastosowanie wyłącznie do spółek kapitałowych, natomiast SKA jest bez wątpienia spółką osobową.

5. Jednocześnie, w związku z wniesieniem Wkładu do SKA, Wnioskodawca nie będzie również uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w momencie dokonania powyższego aportu.

6. Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w interpretacjach wydanych przez organy podatkowe. Przykładowo:

* w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2011 r. sygn. ITPB3/423-445a/12/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wskazał, że: "Ponadto stosownie do brzmienia art. 12 ust. 4 pkt 3c ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się: przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną (...). Wskazany wyżej przepis znajduje zastosowanie do zdarzenia przyszłego opisanego przez Wnioskodawcę. Zatem, wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo - akcyjnej w zamian za obejmowane w tej spółce akcje, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki";

* w interpretacji indywidualnej z 24 października 2012 r. sygn. ILPB4/423-229/12-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził stanowisko podatnika przedstawione we wniosku, zgodnie z którym: "Przepis ten < art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy CIT - przyp. Wnioskodawcy> ustanawia expressis verbis wyłączenie z przychodów podatkowych przedmiotowych przychodów, które są przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, jako że spółka komandytowo - akcyjna należy do spółek osobowych prawa handlowego. W konsekwencji należy uznać, iż skoro przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem aportu wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną są mocą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączone z przychodów podatkowych, to w konsekwencji nie będą one również podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych";

* w interpretacji indywidualnej z 27 kwietnia 2012 r. sygn. IBPBI/2/423-385/12/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że: "Wskazać w tym miejscu należy na treść art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. (...) Reasumując, w przypadku wniesienia przez Stowarzyszenie do spółki osobowej (komandytowo - akcyjnej) prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynków znajdujących się na tym gruncie tytułem wkładu niepieniężnego, po Jego stronie nie powstanie przychód podatkowy (...)";

* w interpretacji indywidualnej z 19 marca 2012 r. sygn. ITPB3/423-676a/11/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, potwierdził stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji, w którym podatnik wskazał, że: "Objęcie w zamian za wkład niepieniężny akcji w spółce komandytowo - akcyjnej nie powoduje po stronie akcjonariusza takiej spółki powstania przychodu, albowiem znajduje w takim przypadku zastosowanie, wprowadzony z dniem 1 stycznia 2011 r., przepis art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosownie do którego do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną";

* w interpretacji indywidualnej z 29 września 2011 r. sygn. ILPB4/423-225/11-3/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził stanowisko przedstawione przez podatnika, który we wniosku o wydanie interpretacji wskazał, że: "Objęcie w zamian za wkład niepieniężny akcji w SKA nie powoduje po stronie akcjonariusza takiej spółki powstania przychodu, albowiem znajduje w takim przypadku zastosowanie wprowadzony z dniem 1 stycznia 2011 r. przepis art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki nie będącej osobą prawną";

* w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2011 r. sygn. ILPB3/423-197/11-4/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził stanowisko przedstawione przez podatnika, który we wniosku o wydanie interpretacji wskazał, że: "Biorąc pod uwagę powyższą argumentację należy stwierdzić, ze wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do Spółki komandytowej jest neutralne z punktu widzenia podatku dochodowego i nie powoduje powstania przychodu po stronie Spółki".

7. Reasumując, biorąc pod uwagę argumentację przedstawioną przez Wnioskodawcę oraz przedstawione powyżej stanowisko prezentowane przez organy podatkowe, zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Wnioskodawcę Wkładu do SKA nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl