ILPB4/423-128/10-5/DS - Ustalenie dochodu spółki z o.o. w przypadku zbycia składników majątku, wniesionych do niej w formie aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-128/10-5/DS Ustalenie dochodu spółki z o.o. w przypadku zbycia składników majątku, wniesionych do niej w formie aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu Spółki w przypadku zbycia składników majątku wniesionych do Niej w formie aportu w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, stanowiących w Spółce środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* wprowadzenia otrzymanych przez Wnioskodawcę aportem składników majątkowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

* sposobu ustalenia wartości początkowej wniesionych do Spółki, w formie aportu w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, składników majątku wchodzących w jego skład,

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki odpisów amortyzacyjnych od składników majątku wniesionych do Niej w formie aportu w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawcy,

* ustalenia dochodu Spółki w przypadku zbycia składników majątku wniesionych do Niej w formie aportu w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, stanowiących w Spółce środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,

* ustalenia dochodu Spółki w przypadku zbycia składników majątku wniesionych do Niej w formie aportu w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, niestanowiących w Spółce środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, po dokonaniu aportu Działalności Gastronomicznej dokona wniesienia wkładu niepieniężnego pozostałej części swojej działalności, dotyczącej głównie wynajmu nieruchomości do Wnioskodawcy.

Aktualnie Wnioskodawca nie prowadzi żadnej aktywnej działalności.

Ponadto, Wnioskodawca nie zamierza prowadzić działalności także w zakresie otrzymanego aportu i zamierza niezwłocznie po otrzymaniu aportu osoby fizycznej (tekst jedn. w czasie krótszym niż rok) przenieść cały swój majątek (w tym zobowiązania) w formie aportu do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka).

W związku z powyższym, Wnioskodawca nie zamierza wykazać otrzymanych składników jako środków trwałych lub wartości niematerialnych prawnych ani we własnej ewidencji podatkowej, ani rachunkowej.

W wyniku takiego aportu, Spółka otrzyma tytułem wkładu niepieniężnego zespół składników majątkowych oraz inne elementy stanowiące łącznie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Wniesienie aportu do Spółki ma na celu umożliwienie prowadzenia przez Spółkę działalności głównie w formie wynajmu i ewentualnej sprzedaży nieruchomości otrzymanych aportem w ramach przedsiębiorstwa. W skład aportu w postaci przedsiębiorstwa wejdą: wszystkie przenaszalne składniki majątkowe należące do Wnioskodawcy (w tym grunty oraz nieruchomości i inne rzeczowe składniki majątkowe), zobowiązania (w tym handlowe), umowy i wszelkie inne składniki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, należące do Wnioskodawcy.

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa Wnioskodawcy do Spółki zostanie dokonane w formie aktu notarialnego.

Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedsiębiorstwa, wniesionej tytułem wkładu niepieniężnego, zostaną wydane Wnioskodawcy.

Zgodnie z przeprowadzonymi wstępnymi analizami, wniesienie przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę do Spółki wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.

Czy Wnioskodawca prawidłowo postąpi nie wprowadzając żadnego z otrzymanych składników majątkowych do własnej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Jednocześnie w oparciu o art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawca jako podmiot planujący utworzenie Spółki, występuje z następującymi pytaniami dotyczącymi traktowania na gruncie podatkowym planowanej transakcji:

2.

Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo, wartość początkową składników majątkowych będących elementami wnoszonego przedsiębiorstwa, które nie zostały wprowadzone przez Wnioskodawcę do jego ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a w Spółce po ich otrzymaniu spełnią wszelkie przesłanki (wyrażone w art. 16a oraz 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, stanowić będzie suma ich wartości rynkowej na moment otrzymania aportu, w związku z powstaniem dodatniej wartości firmy.

3.

Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej składników majątkowych będących elementami wnoszonego przedsiębiorstwa, które nie zostały wprowadzone przez Wnioskodawcę do jego ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych prawnych, a w Spółce po ich otrzymaniu spełnią wszelkie przesłanki (wyrażone w art. 16a oraz 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), stanowić będą po stronie Spółki koszt uzyskania przychodu, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano aportu, tj. począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Spółka wprowadzi je do własnej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

4.

Jak należy określić dochód do opodatkowania w przypadku sprzedaży przez Spółkę składników majątkowych stanowiących elementy przedsiębiorstwa, otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego i niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy, a spełniających w Spółce po ich otrzymaniu wszelkie przesłanki (wyrażone w art. 16a i 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne i jako takie rozpoznać w Spółce... W szczególności jak należy ustalić wysokość kosztów uzyskania przychodów na moment sprzedaży.

5.

Jak należy określić dochód do opodatkowania w przypadku sprzedaży przez Spółkę składników majątkowych, stanowiących elementy przedsiębiorstwa otrzymanego tytułem wkładu niepieniężnego, które na moment dokonania aportu nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy oraz nie stanowią środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych po stronie Spółki.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie czwarte. Jednocześnie wniosek Spółki w zakresie pytań nr 1, 2, 3 oraz 5 został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami w dniu 4 listopada 2010 r. odpowiednio: nr ILPB4/423-128/10-2/DS, nr ILPB4/423-128/10-3/DS, nr ILPB4/423-128/10-4/DS i nr ILPB4/423-128/10-6/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza generalną definicję przychodu. W art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy czytamy, że "przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne".

Artykuł 14 ust. 1 ww. ustawy wprowadza szczegółowe regulacje dotyczące ustalania przychodu, jeżeli przedmiotem sprzedaży jest majątek Spółki, tj. "przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych (...) jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie".

Jednocześnie w art. 15 ust. 1 ww. ustawy znajdziemy ogólną definicję kosztu uzyskania przychodu. Za taki koszt uważać powinniśmy "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1".

Z kolei, w art. 16 ust. 1 tej ustawy czytamy, iż "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,

c.

ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych (...), są jednak kosztem uzyskania przychodów (...) w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia".

Kierując się zatem brzmieniem art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego.

Natomiast na moment sprzedaży przedmiotowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy, otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, Spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych pomniejszoną o dokonane dotychczas odpisy amortyzacyjne (zapis dotyczący odpisów amortyzacyjnych nie znajduje zastosowania w przypadku gruntu oraz prawa wieczystego użytkowania). Tym samym, zdaniem Spółki, powinna być to wartość rynkowa określona na dzień nabycia przez Spółkę przedsiębiorstwa, pomniejszona o dokonane przez Spółkę do dnia sprzedaży odpisy amortyzacyjne.

Stanowisko Spółki znajduje odzwierciedlenie również w interpretacjach prawa podatkowego. W piśmie wydanym przez Izbę Skarbową w Warszawie w dniu 5 lipca 2007 r. (sygn. 1401/BP-II/4210-26/07/ZO) czytamy, iż wartość kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży składników majątkowych przedsiębiorstwa będącego uprzednio przedmiotem aportu: "winna odpowiadać de facto wartości początkowej wnoszonych składników majątkowych ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy, pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne dokonane do momentu transakcji sprzedaży".

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, że dochodem do opodatkowania na moment sprzedaży przez Spółkę składników majątkowych otrzymanych uprzednio jako wkład niepieniężny, a niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego aport, będzie różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze zbycia składnika majątkowego (cena) oraz wartością początkową tych składników majątkowych ustaloną zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w ewidencji Spółki na moment otrzymania wkładu niepieniężnego, pomniejszoną o ewentualne odpisy amortyzacyjne dokonane przez Spółkę.

Komentarz końcowy

Ponadto Spółka pragnie nadmienić, iż prawidłowość stanowiska Spółki w zakresie przedstawionym w pytaniach 1 - 4 potwierdzają pozytywne interpretacje prawa podatkowego wydane przez organy skarbowe w zakresie analogicznego stanu faktycznego:

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 stycznia 2010 r. (IPPB3/423-794/09-2/MS),

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 grudnia 2009 r. (IPPB3/423-757/09-2/JG),

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 lutego 2009 r. (ITPB3/423-652a/08/DK, ITPB3/423-652b/08/DK),

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 lutego 2009 r. (IP-PB3-423-1607/08-2/MS),

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 lutego 2009 r. (IP-PB3-423-1609/08-2/MS),

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 lutego 2009 r. (IP-PB3-423-1610/08-2/MS),

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 grudnia 2008 r. (IPPB3/423-1485/08-2/MS),

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2008 r. (IP-PB3-423-418/08-3/MS),

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2008 r. (IP-PB3-423-419/08-3/MS)

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2008 r. (IP-PB3-423-420/08-3/MS),

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 maja 2008 r. (IP-PB3-423-253/08-4/MS).

Biorąc pod uwagę powyższą argumentację, Spółka wnosi o potwierdzenie jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych i pisma, stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług wniosek został rozpatrzony odrębną interpretacją w dniu 4 listopada 2010 r. nr ILPP1/443-867/10-2/AI.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl