ILPB4/423-10/14-7/DS - Ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w przypadku przeznaczenia na wypłatę dywidendy całości lub części zysku bilansowego z działalności rolniczej oraz pozarolniczej, wypracowanego w danym roku podatkowym, a także w przypadku utraty zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-10/14-7/DS Ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w przypadku przeznaczenia na wypłatę dywidendy całości lub części zysku bilansowego z działalności rolniczej oraz pozarolniczej, wypracowanego w danym roku podatkowym, a także w przypadku utraty zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku utraty zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy (pytanie nr 5) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony 28 marca 2014 r. o brakującą opłatę - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* zwolnienia z opodatkowania dywidendy wypłaconej przez Spółkę (pytanie nr 1),

* wypłaty dywidendy wyłącznie z zysku z działalności rolniczej (pytanie nr 2),

* wypłaty dywidendy z zysku z działalności rolniczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej (pytanie nr 3),

* wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca z kapitału rezerwowego pochodzącego z działalności pozarolniczej (pytanie nr 4),

* ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku utraty zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy (pytanie nr 5).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Spółka pragnie jednocześnie wskazać, iż w ramach prowadzonej działalności operacyjnej wykonywana rolnicza działalność gospodarcza ma charakter dominujący.

Jedynym udziałowcem Spółki jest spółka kapitałowa będąca polskim rezydentem podatkowym, prowadząca tak jak Wnioskodawca zarówno rolniczą, jak i pozarolniczą działalność gospodarczą. Spółka jest częścią grupy kapitałowej, w skład której wchodzą podmioty prowadzące podobnie jak Spółka zarówno rolniczą, jak i pozarolniczą działalność gospodarczą. Działalność rolnicza każdego z podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej ma charakter dominujący, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Spółki.

W związku z dochodami osiąganymi z działalności pozarolniczej zarówno Spółka, jak i podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej, korzystają ze zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka w księgach rachunkowych wyodrębnia przychody dotyczące działalności rolniczej oraz przychody dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej, a także koszty związane z działalnością rolniczą i odrębnie koszty uzyskania przychodu z działalności pozarolniczej.

W związku z tym, także wynik bilansowy za dany rok obrotowy obejmuje sumę wyniku bilansowego uzyskanego z działalności rolniczej i wyniku bilansowego z działalności pozarolniczej za ten sam okres.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca chciałby wskazać, iż w roku 2012 Spółka osiągnęła zysk bilansowy z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zysk bilansowy z prowadzonej działalności rolniczej. W związku z powyższym, Spółka w ramach całości prowadzonej działalności gospodarczej (działalność rolnicza oraz działalność pozarolnicza) w roku 2012 osiągnęła zysk bilansowy.

Dochód podatkowy będący wynikiem działalności Spółki w roku 2012 wystąpił zarówno w przypadku prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i prowadzonej działalności rolniczej. Niemniej jednak, w przyszłości mogą wystąpić sytuacje, że Spółka ponosząc stratę na działalności rolniczej osiągnie dochód podatkowy z działalności pozarolniczej lub osiągnie zysk z działalności rolniczej przy jednoczesnej stracie z działalności pozarolniczej.

Co do zasady, Spółka w związku z planowaną wypłatą dywidendy na rzecz swojego udziałowca w trakcie roku podatkowego dokonuje wypłat zaliczek na poczet tejże dywidendy. Skuteczna uchwała zgromadzenia wspólników o wypłacie dywidendy z wypracowanego zysku bilansowego przez Spółkę podejmowana jest po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Spółki.

W 2012 r. wspólnik Spółki w związku z osiągniętym zyskiem bilansowym z całości prowadzonej działalności gospodarczej otrzymał zaliczkę na poczet dywidendy. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Spółki za rok 2012 została podjęta skuteczna uchwała zgromadzenia wspólników o wypłacie tejże dywidendy.

Wnioskodawca oraz jej udziałowiec mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka pragnie wskazać, że powyżej opisane zdarzenia mogą występować w przyszłości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy dywidenda wypłacona przez Spółkę korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy w sytuacji, w której Spółka osiągnęłaby zysk bilansowy wyłącznie z działalności rolniczej można przyjąć, iż źródłem wypłaconej dywidendy jest zysk wypracowany z działalności rolniczej i w związku z tym wypłata dywidendy nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

3. Czy w sytuacji opisanej w stanie faktycznym/opisie zdarzenia przyszłego, w której Spółka osiągnęła zysk bilansowy zarówno z prowadzonej działalności rolniczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej, to Spółka jako podmiot wypłacający dywidendę może zadecydować o tym, zysk z której działalności (tekst jedn.: rolniczej czy pozarolniczej) przeznaczany jest na wypłatę dywidendy.

4. Czy wypłata dywidendy na rzecz udziałowca z kapitału rezerwowego, pochodzącego w części z zysku bilansowego z działalności pozarolniczej, skutkuje utratą zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do tej części dochodu podatkowego w roku podatkowym, w którym osiągnięty został dochód odpowiadający kwocie środków przeznaczonych na kapitał rezerwowy.

5. Czy w przypadku przeznaczenia całości lub części zysku bilansowego (zarówno z działalności rolniczej, jak i pozarolniczej) wypracowanego w danym roku podatkowym na wypłatę dywidendy i utraty zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podstawę opodatkowania stanowić będzie kwota dochodu podatkowego odpowiadająca kwocie zysku bilansowego osiągniętego przez Spółkę z prowadzonej działalności pozarolniczej w części przeznaczonej na wypłatę dywidendy.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 5 w zakresie stanu faktycznego oraz opisu zdarzenia przyszłego. Wniosek Spółki w zakresie pytań nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 w zakresie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi wydanymi 7 kwietnia 2014 r. odpowiednio nr: ILPB4/423-10/14-3/DS, ILPB4/423-10/14-4/DS, ILPB4/423-10/14-5/DS oraz ILPB4/423-10/14-6/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy wypłata w formie dywidendy całości lub części zysku bilansowego pochodzącego zarówno z działalności rolniczej, jak i pozarolniczej skutkuje utratą zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż przeznaczenie zysku na wypłatę dywidendy oznacza przeznaczenie dochodu na cele inne niż działalność rolnicza. W konsekwencji skutkuje to koniecznością opodatkowania dochodu pochodzącego z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości przeznaczonej na wypłatę tejże dywidendy. Podstawa opodatkowania będzie odpowiadać kwocie zysku bilansowego osiągniętego przez Spółkę w danym okresie w części przeznaczonej na wypłatę dywidendy, przy założeniu, że dochód podatkowy nie będzie niższy od zysku bilansowego.

Mając na uwadze treść zapytania drugiego niniejszego wniosku, a także treść Komentarza Andrzeja Kidyby do art. 191 Kodeksu spółek handlowych zawartego w tym zapytaniu "formą «naturalnej» wypłaty na rzecz wspólników jest udział w czystym zysku bilansowym".

Skoro więc dywidenda wypłacana jest w oparciu o osiągnięty zysk bilansowy Spółki, w opinii Wnioskodawcy ewentualną podstawą opodatkowania wynikającą z niewłaściwego wydatkowania środków pochodzących z dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinna stanowić kwota odpowiadająca wysokości zysku bilansowego Spółki w części przeznaczonej na wypłatę dywidendy, przy założeniu, że dochód podatkowy nie będzie niższy od zysku bilansowego.

Powyższą sytuację Spółka chciałaby przedstawić na następujących przykładach liczbowych:

1.

przeznaczenie na wypłatę dywidendy całości zysku bilansowego pochodzącego z działalności pozarolniczej:

a.

zysk bilansowy - 100 jednostek pieniężnych (j.p.)

b.

dochód podatkowy odpowiadający zyskowi bilansowemu - 100 j.p.

c.

podstawa opodatkowania - 100 j.p.

2.

przeznaczenie na wypłatę dywidendy 50% zysku bilansowego pochodzącego z działalności pozarolniczej:

a.

zysk bilansowy - 100 j.p.

b.

dochód podatkowy odpowiadający wypłacanemu zyskowi bilansowemu - 50 j.p.

c.

podstawa opodatkowania: 50 j.p.

3.

przeznaczenie na wypłatę dywidendy 50% zysku bilansowego pochodzącego z działalności pozarolniczej:

a.

zysk bilansowy - 100 j.p., wypłacany zysk bilansowy - 50 j.p.

b.

dochód podatkowy odpowiadający wypłacanemu zyskowi bilansowemu - 40 j.p.

c.

podstawa opodatkowania: 40 j.p.

Opodatkowanie całości dochodu podatkowego w związku z wypłatą dywidendy w wysokości całości wypłacanego w danym roku podatkowym zysku bilansowego z działalności pozarolniczej potencjalnie może spowodować powstanie nieuzasadnionego obciążenia po stronie Spółki. Okoliczność taka będzie miała miejsce w sytuacji, w której dochód podatkowy będzie wyższy od zysku bilansowego. W takiej sytuacji, w której podstawę opodatkowania stanowiłby dochód podatkowy, ewentualne obciążenie podatkowe wynikające z wydatkowania dochodu podatkowego osiągniętego z pozarolniczej działalności gospodarczej niezgodnie z przeznaczeniem byłoby wyższe niż faktyczna wysokość niewłaściwego wydatkowania środków pochodzących z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w postaci wypłaty przedmiotowej dywidendy.

Mając na uwadze fakt, iż w analizowanym przypadku (Przykład 1) jedyną przesłanką warunkującą utratę zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest wypłata dywidendy w wysokości całości zysku bilansowego osiągniętego przez Spółkę, to właściwym, w opinii Wnioskodawcy, jest ustalenie podstawy opodatkowania w wysokości dochodu odpowiadającej tej części wyniku bilansowego Spółki osiągniętego z prowadzonej przez Spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej, która jest wypłacana jako dywidenda.

Analogiczny sposób ustalenia podstawy opodatkowania będzie miał miejsce w sytuacji, w której wypłacie w postaci dywidendy podlegała będzie wyłącznie część osiągniętego przez Spółkę zysku bilansowego (Przykład 2). W takim przypadku opodatkowaniu w związku z utratą zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegać będzie wyłącznie dochód odpowiadający tej części zysku bilansowego, osiągniętego z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętej przez Spółkę w danym roku podatkowym, która przeznaczona została na wypłatę dywidendy na rzecz wspólników Spółki. Zasadę tę dla przypadku, w którym wartość dochodu odpowiadająca wypłacanej części zysku z działalności pozarolniczej jest niższa wartość wypłacanego zysku, ilustruje Przykład 3.

Reasumując, skoro wypłata dywidendy opiera się o osiągnięty przez Spółkę wynik bilansowy, to podstawa opodatkowania związana z utratą zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynikająca z niewłaściwego wydatkowania środków pochodzących z dochodu wypracowanego z pozarolniczej działalności gospodarczej powinna odpowiadać wysokości środków wydatkowanych niezgodnie z postanowieniami tego przepisu rozpoznanych wcześniej jako dochód z działalności pozarolniczej spełniający warunki zastosowania wskazanego powyżej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.): przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ww. ustawy, który stanowi, że: działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

#8210; licząc od dnia nabycia.

Jednocześnie należy wskazać na zapis art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym: wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Kryteriami uprawniającymi podatników do skorzystania z ww. zwolnienia są występujące równocześnie okoliczności:

* osiągnięcie przez nich w roku poprzedzającym rok podatkowy udziału przychodów z działalności rolniczej, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, w wysokości co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności,

* przeznaczenie uzyskanego dochodu z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej, na prowadzoną działalność rolniczą.

Podatnicy spełniający te kryteria mają prawo do nieopodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych osiągniętego dochodu z działalności pozarolniczej, niezależnie od tego czy na prowadzonej przez siebie działalności rolniczej osiągnęli dochód, czy ponieśli stratę.

Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy: zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych.

Konsekwencję powyższego przepisu stanowi treść art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym: zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.

Spółka opisując stan sprawy wskazała, że utraciła zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze względu na przeznaczenie całości lub części zysku bilansowego (zarówno z działalności rolniczej, jak i pozarolniczej) wypracowanego w danym roku podatkowym na wypłatę dywidendy.

Z uwagi na niniejsze, po pierwsze należy wskazać na art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pierwsza z tych regulacji stanowi, że: przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (ust. 2 tegoż artykułu).

Zatem w pierwszej kolejności Spółka winna określić dochód z pozarolniczej działalności, przy czym chodzi tu o dochód podatkowy, gdyż tylko ten dochód może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile Spółka przeznaczy go na jej działalność rolniczą. Następnie dochód ten winien zostać wydatkowany na ten cel, przy czym okres, w którym dochód ma być wydatkowany nie został w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wskazany. Obowiązek wykazania, że dochód został wydatkowany zgodnie z przeznaczeniem (tekst jedn.: na działalność rolniczą) spoczywa na Spółce. Jeżeli Spółka tego warunku nie spełni zastosowanie znajdzie art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym: jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele albo na cele określone w tych przepisach, ale po terminie w nich określonym - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku lub w którym upłynął termin do dokonania wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 5a.

Tym samym, jeżeli źródłem wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca Spółki jest/będzie dochód podatkowy, który Spółka zwolniła z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy, z uwagi na jego przeznaczenie na działalność rolniczą, ponieważ wypłata dywidendy nastąpi z dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, fakt ten spowoduje obowiązek opodatkowania tej części dochodu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym stanowić będzie kwota dochodu, który został wydatkowany niezgodnie z jego przeznaczeniem (tekst jedn.: nie został wydatkowany na działalność rolniczą, a na wypłatę dywidendy). Zatem podstawa ta nie może przekroczyć kwoty dochodu, który uprzednio Spółka wykazała jako zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy podatkowej.

Reasumując - podstawa opodatkowania wynikająca z niewłaściwego wydatkowania środków pochodzących z dochodu wypracowanego z pozarolniczej działalności gospodarczej powinna odpowiadać wysokości środków wydatkowanych niezgodnie z przeznaczeniem (tekst jedn.: na wypłatę dywidendy), a rozpoznanych wcześniej jako dochód przedmiotowo zwolniony od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto odwołanie się do publikacji podatkowej, jako że co do zasady nie stanowi ona źródła prawa, nie jest wiążące dla organu.

Interpretacja dotyczy:

* zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,

* zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl