ILPB3/4510-1-444/15-2/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 grudnia 2015 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/4510-1-444/15-2/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 14 września 2015 r. (data wpływu 16 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca lub Spółka kapitałowa) jest spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W przyszłości może dojść do podziału innej, zależnej od Wnioskodawcy, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: Spółka zależna).

Podział nastąpi w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), tj. w drodze podziału przez wydzielenie części majątku Spółki zależnej do Wnioskodawcy. W konsekwencji Wnioskodawca, jako udziałowiec Spółki zależnej i jednocześnie spółka przejmująca majątek na skutek podziału, nie otrzyma na skutek podziału żadnych nowych udziałów.

W ramach dokonanego podziału żadne udziały posiadane przez Spółkę kapitałową w Spółce zależnej, a uprzednio nabyte przez Spółkę kapitałową w wyniku aportu przez udziałowca Spółki zależnej jej większościowego pakietu udziałów do Spółki kapitałowej - tj. transakcji wymiany udziałów (bez jakichkolwiek dopłat w gotówce dla wspólnika zbywającego udziały w ramach tej transakcji) w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zostaną unicestwione. Tym samym Spółka kapitałowa będzie posiadała po podziale taką samą liczbę udziałów Spółki zależnej, jaką będzie posiadała przed podziałem. W ramach podziału nie dojdzie również do obniżenia wartości nominalnej poszczególnych udziałów w Spółce zależnej posiadanych przez Spółkę kapitałową.

Zarówno majątek wydzielany w ramach podziału, jak też majątek pozostający w Spółce zależnej będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Po dokonanym podziale może nastąpić sprzedaż całości bądź też części udziałów Spółki zależnej posiadanych przez Spółkę kapitałową.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

W jaki sposób Spółka kapitałowa powinna ustalić koszt uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku sprzedaży udziałów w Spółce zależnej po dokonanym podziale.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zbycia udziałów Spółki zależnej po podziale Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości nominalnej wartości udziałów własnych wydanych ówczesnemu udziałowcowi Spółki zależnej w zamian za wnoszone przez niego udziały Spółki zależnej do Spółki kapitałowej w ramach transakcji wymiany udziałów (w całości lub proporcjonalnie do wartości zbywanych udziałów).

W ocenie Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie, w odniesieniu do zasad ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży udziałów Spółki zależnej (nabytych, jak wskazano powyżej, w procesie wymiany udziałów) zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z przywołanym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

W świetle powyższej regulacji należy uznać, że jeżeli spółka zbywa udziały (akcje) drugiej spółki nabyte w następstwie wymiany udziałów, do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w momencie odpłatnego zbycia może zaliczyć równowartość nominalnej wartości własnych udziałów wydanych w ramach transakcji wymiany udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych (w niniejszej sprawie dopłaty te nie wystąpią).

Jak wskazano powyżej, w opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, podlegające sprzedaży udziały w Spółce zależnej będą uprzednio nabyte przez Spółkę kapitałową od ówczesnego wspólnika Spółki zależnej w wyniku transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy, wydane przez Spółkę kapitałową w ramach transakcji wymiany udziałów udziały własne, zdaniem Wnioskodawcy, będą uznawane za wydatek poniesiony na nabycie udziałów Spółki zależnej, który będzie stanowił koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej.

Tym samym, w momencie zbycia całości lub części udziałów Spółki zależnej przez Spółkę kapitałową, Spółce kapitałowej będzie przysługiwało prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie odpowiadającej wartości nominalnej własnych udziałów wydanych w zamian za zbywane udziały Spółki zależnej - zgodnie z powołanymi powyżej przepisami art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na powyższą konkluzję, w ocenie Wnioskodawcy, nie ma wpływu mający mieć miejsce podział Spółki zależnej przez wydzielenie części majątku do Wnioskodawcy. W szczególności:

1. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, w wysokości:

a.

ustalonej na podstawie art. 15 ust. 1k - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

b.

ustalonej zgodnie z pkt 8 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny,

c.

wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z literą a lub literą b, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.

2. W ocenie Wnioskodawcy, zastosowanie powyższego przepisu mogłoby ograniczyć możliwość rozpoznania kosztu uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jedynie w przypadku, gdyby część udziałów Spółki zależnej została unicestwiona w związku z dokonanym podziałem. W takim przypadku za koszt podatkowy Wnioskodawcy należałoby uznać tylko tę część wydatków na nabycie udziałów, która nie powinna być proporcjonalnie przyporządkowana do udziałów podlegających unicestwieniu. W konsekwencji, jeżeli w wyniku analizowanego podziału Spółki zależnej nie zostaną unicestwione jakiekolwiek udziały Spółki zależnej a nawet nie dojdzie do obniżenia ich wartości nominalnej - nie wystąpią przesłanki do ustalenia proporcji, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i Wnioskodawca będzie miał prawo do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu ustalonego zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy, tzn. w pełnej wysokości wartości nominalnej własnych udziałów wydanych w zamian za zbywane udziały Spółki zależnej.

Konkludując, skoro w analizowanej sytuacji:

1.

koszt nabycia udziałów w Spółce zależnej z tytułu zbycia tych udziałów został ustalony w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych wydanych w zamian za zbywane udziały Spółki zależnej,

2.

oraz biorąc pod uwagę, że w wyniku planowanego podziału Spółki zależnej nie zostaną unicestwione jakiekolwiek udziały Spółki zależnej, a nawet nie dojdzie do obniżenia ich wartości nominalnej,

to Spółka kapitałowa powinna zaliczyć do kosztów podatkowych z tytułu zbycia udziałów Spółki zależnej kwotę w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych wydanych w zamian za zbywane udziały Spółki zależnej.

Mając świadomość, iż interpretacje indywidualne mają moc wiążącą jedynie w indywidualnych sprawach, w których zostały wydane, Wnioskodawca pragnie wskazać, że zaprezentowane powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów, czego przykładem są następujące interpretacje:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 lipca 2014 r. sygn. IBPBI/2/423-456/14/BG, w której organ wskazał, że: "w przypadku sprzedaży udziałów (nabytych wcześniej w ramach transakcji wymiany udziałów), Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów (własnych) wydanych w zamian za otrzymane udziały";

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 lipca 2014 r. sygn. ITPB3/423-164c/14/DK, w której organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym: "w przypadku ewentualnej sprzedaży przez Spółkę udziałów w Spółce Cypryjskiej (które zostaną nabyte w drodze wymiany udziałów), Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów (własnych), jakie zostaną wydane Udziałowcom w zamian za otrzymane udziały w Spółce Cypryjskiej, przypadającej proporcjonalnie na sprzedawane udziały";

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 czerwca 2014 r. sygn. IPPB3/423-474/14-2/MS1, w której organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym: "w opisanym zdarzeniu przyszłym kosztem nabycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej będzie nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy wydanych akcjonariuszom Spółki Akcyjnej w ramach transakcji wymiany udziałów (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p.)".

W świetle powyższych przepisów, zdaniem Wnioskodawcy, w momencie zbycia przez Spółkę kapitałową całości lub części udziałów Spółki zależnej, Spółka kapitałowa będzie uprawniona do rozpoznaniu kosztu uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych (w całości lub proporcjonalnie do ilości sprzedawanych udziałów) wydanych w ramach transakcji wymiany udziałów w zamian za zbywane udziały Spółki zależnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy podkreślić, że tut. Organ - adekwatnie do treści pytania postawionego przez Wnioskodawcę oraz wskazania przepisów podatkowych mających podlegać interpretacji indywidualnej - ocenił wyłącznie kwestię związaną z rozpoznaniem kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży udziałów w Spółce zależnej po dokonanym podziale. Tym samym, nie dokonano oceny, czy opisana przez Wnioskodawcę transakcja nabycia udziałów w Spółce zależnej będzie stanowić wymianę udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przedmiotowej sprawie przyjęto za Wnioskodawcą, że: "W ramach dokonanego podziału żadne udziały posiadane przez Spółkę kapitałową w Spółce zależnej, a uprzednio nabyte przez Spółkę kapitałową w wyniku aportu przez udziałowca Spółki zależnej jej większościowego pakietu udziałów do Spółki kapitałowej - tj. transakcji wymiany udziałów (bez jakichkolwiek dopłat w gotówce dla wspólnika zbywającego udziały w ramach tej transakcji) w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zostaną unicestwione".

Końcowo odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl