ILPB3/423-996/09-3/GC - Kurs faktycznie zastosowany według przepisów ustawy o CIT.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-996/09-3/GC Kurs faktycznie zastosowany według przepisów ustawy o CIT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zdefiniowania pojęcia kursu faktycznie zastosowanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zdefiniowania pojęcia kursu faktycznie zastosowanego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność polegającą na produkcji oraz sprzedaży rur wielowarstwowych oraz rur z polietylenu sieciowanego. w związku ze wspomnianą działalnością, Spółka zawiera zarówno transakcje zakupu jak i sprzedaży z kontrahentami zagranicznymi. Większość rozliczeń związanych z tymi transakcjami odbywa się w walutach obcych.

Powyższe transakcje są obsługiwane z rachunków walutowych prowadzonych w danych walutach obcych przez Bank. Środki pieniężne zgromadzone na wspomnianych rachunkach walutowych są przez Bank ewidencjonowane bezpośrednio w danych walutach obcych bez ich przewalutowania.

Spółka ustala różnice kursowe w oparciu o art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). w związku z tym, jako kurs faktycznie zastosowany określony we wspomnianym artykule, Spółka przyjmuje kurs wymiany walut, wynikający z pierwszej tabeli ogłaszanej każdego dnia roboczego przez Bank na stronie internetowej Banku, odpowiednio do celów wyceny:

*

przychodów należnych wyrażonych w walucie obcej: kurs kupna Banku z dnia otrzymania płatności;

*

kosztów wyrażonych w walucie obcej: kurs sprzedaży Banku z dnia dokonania płatności;

*

środków własnych na rachunku walutowym: kurs kupna Banku dla wpływów oraz kurs sprzedaży Banku dla wypływów środków z tego rachunku odpowiednio z dnia wpływu / wypływu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pod pojęciem kursu faktycznie zastosowanego używanym w art. 15a ust. 2 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku operacji walutowych dokonywanych za pośrednictwem rachunków walutowych utrzymywanych bezpośrednio w walucie (tzn. transakcje są rejestrowane na tym rachunku bez przewalutowania) przez bank, z którego usług korzysta Spółka należy rozumieć kurs kupna / sprzedaży ogłoszony przez niego jako obowiązujący w momencie dokonania transakcji...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 15a ust. 2 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do wyceny różnic kursowych podatnicy powinni stosować:

*

kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski (dalej jako NBP) - w momencie powstania przychodu / kosztu oraz

*

kurs faktycznie zastosowany w momencie otrzymania przychodu, zapłaty, wpływu / wypływu środków własnych w walucie obcej, udzielenia / zwrotu oraz otrzymania / spłaty kredytu (pożyczki).

Jednocześnie, zgodnie z art. 15a ust. 4 wspomnianej ustawy, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, w drodze wyjątku zamiast kursu faktycznie zastosowanego przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień odpowiednio określony na podstawie przepisów art. 15a ust. 2 i ust. 3.

W związku z powyższym, w opisywanej sytuacji kluczowe jest stwierdzenie, czy kurs faktycznie zastosowany istnieje i jest możliwy do ustalenia w związku z dokonywaniem płatności bezpośrednio z rachunku walutowego Spółki oraz przyjmowaniem zapłaty bezpośrednio na ww. rachunek. Szczególne wątpliwości budzi fakt, że wypłacane / otrzymywane kwoty są ewidencjonowane przez Bank bezpośrednio w danej walucie obcej (brak przewalutowania), w związku z czym nie dochodzi do faktycznej zamiany kwot w jednej walucie na kwoty w walucie innej.

Aby rozstrzygnąć powyższe wątpliwości, należy najpierw ustalić znaczenie pojęcia kursu faktycznie zastosowanego, którego ustawodawca nie zdefiniował na gruncie ustaw podatkowych. Dlatego dla ustalenia jego znaczenia należy zastosować wykładnię językową, w świetle której faktycznie zastosowany kurs walutowy nie jest tożsamy z kursem faktycznie zrealizowanym (czyli związanym z faktyczną wymianą walut), ale z kursem, po którym dokonuje się wyceny waluty w danym momencie (tj. kursem faktycznie zastosowanym do tej wyceny).

Biorąc powyższe pod uwagę, w opisywanym stanie faktycznym, zdaniem Spółki, pojęcie kursu faktycznie zastosowanego będzie oznaczało kurs, który Bank stosuje do wyceny sprzedaży / kupna walut w momencie, z którym ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże obowiązek rozpoznania różnicy kursowej dla celów podatkowych.

Tak zdefiniowany kurs faktycznie zastosowany jest możliwy do ustalenia, ponieważ jest on ogłaszany w tabelach każdego dnia roboczego na stronie internetowej Banku.

Tym samym, zdaniem Spółki, nie ma przesłanek, aby w sytuacji wpływu środków pieniężnych w danej walucie obcej na rachunek walutowy lub ich wypływu z tego rachunku stosować do wyceny różnic kursowych zdefiniowanych w art. 15a ust. 2 i ust. 3 ww. ustawy kurs średni NBP z dnia poprzedzającego daną transakcję. Kurs taki, zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, znajdzie bowiem zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie będzie możliwe uwzględnienie kursu faktycznie zastosowanego (np. przy korzystaniu z rachunku walutowego w banku zagranicznym, który nie ustala kursu waluty do przeliczenia złotego).

Spółka pragnie także zwrócić uwagę, że podobne stanowisko zajmowały także w przeszłości w interpretacjach prawa podatkowego organy podatkowe właściwe do ich wydawania, w tym organ, do którego Spółka zwraca się z wnioskiem o interpretację, np. sygn. ILPB3/423-732/08-2/HS, sygn. ILPB3/423-732/08-3/HS, sygn. ILPB3/423-101/09-2/HS. Stanowisko takie zajmowali również inni Dyrektorzy Izb Skarbowych, upoważnieni do wydawania interpretacji, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IP-PB3-423-413/07-2/JB, sygn. IP-PB3-423-603/08-2/AG, sygn. IP-PB3-423-511/08-4/AG, sygn. IP-PB3-423-946/08-2/AG, sygn. IPPB5/423-298/09-02/IŚ), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPB3/423-277/09/AW, sygn. ITPB3/423-451/08/DK), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBI/2/423-69/09/AP).

Kolejny argument przemawiający za zastosowaniem do wyceny różnic kursowych kursu kupna / sprzedaży waluty ogłaszanego przez Bank wynika z założenia racjonalności ustawodawcy, który nie tworzy przepisów zbędnych. Tymczasem, zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 4 oraz pkt 5, a także ust. 3 pkt 4 oraz pkt 5 cytowanej ustawy, różnice kursowe od kredytów (pożyczek) udzielonych / otrzymanych powinny zostać ustalone w oparciu o faktycznie zastosowane kursy walut odpowiednio z dnia udzielenia i zwrotu kredytu (pożyczki) lub jego otrzymania i spłaty.

Jednocześnie, należy zwrócić uwagę, że cechą charakterystyczną kredytów walutowych jest to, że kwota kredytu jest zawsze ustalana bezpośrednio w walucie obcej bez jej przewalutowania. Gdyby zatem przyjąć, że ustalenie kursu faktycznie zastosowanego wymaga dokonania faktycznego przewalutowania, to omawiane regulacje dotyczące różnic kursowych od kredytów walutowych w części nakazującej ich wycenę przy użyciu kursu faktycznie zastosowanego byłyby martwe, ponieważ w tej sytuacji do takiego przewalutowania nigdy nie dojdzie.

Reasumując, zdaniem Spółki, pojęcie kursu faktycznie zastosowanego w sytuacji, gdy rozliczenia walutowe z tytułów określonych w art. 15a ust. 2 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są dokonywane za pośrednictwem walutowych rachunków bankowych bez faktycznego przewalutowania kwot ewidencjonowanych na tych rachunkach, należy interpretować jako kurs kupna / sprzedaży ogłoszony przez Bank, jako obowiązujący na dany dzień. w związku z powyższym, Spółka uznaje swoją dotychczasową praktykę dotyczącą wyceny różnic kursowych za prawidłową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl