ILPB3/423-863/09-4/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-863/09-4/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2009 r. (data wpływu 1 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2009 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 2 grudnia 2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Od przyszłego roku Spółka chce zatrudnić nowego pracownika. Nie zapadła jeszcze decyzja, czy będzie to członek Zarządu, czy tylko Dyrektor handlowy niebędący jednak członkiem Zarządu.

Osoba ta na stałe mieszka w Gdańsku. Jednak ze względu na wiedzę, predyspozycje, fachowość i skuteczność działania tej osoby, Wnioskodawca jest skłonny pokrywać koszty noclegu.

Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na rangę i pozycję tej osoby w Spółce nie chce i zwyczajowo nie wypada - zaproponować jej noclegu w hotelu robotniczym. Dlatego Wnioskodawca chce pokrywać koszty średniej klasy hotelu - na poziomie od 150 - 190 zł za dobę.

Jednocześnie Wnioskodawca nadmienił, że miejscem pracy w umowie będzie siedziba.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy koszty hotelu dla potencjalnego członka Zarządu, bądź Dyrektora handlowego Spółka może uznać za koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty opłaconego hotelu dla pracownika o wyjątkowych predyspozycjach niezbędnych dla dalszego rozwoju Spółki można uznać za koszt poniesiony w celu uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

O możliwości obciążenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatkami ponoszonymi przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych decydują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Powyższe oznacza, iż podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo - skutkowy. Przy czym kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy i wywiązywaniem się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przyniosło (przynosiło) przychody także w przyszłości.

Obowiązkiem podatników, jako odnoszących ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z treścią powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Zatem Wnioskodawca winien dysponować stosownymi dowodami, iż zaliczenie określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów było zasadne i celowe.

Wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie będą jednak mogły być uwzględnione w rachunku podatkowym, jeżeli zostały ujęte w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami podatkowymi są również wydatki na rzecz pracowników, jednak tylko te, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie, wszelkiego rodzaju nagrody, premie oraz zwrot kosztów podróży służbowych, zakwaterowania, różnego rodzaju świadczenia dodatkowe np. diety oraz inne należności związane z podróżą.

Warunkiem podstawowym zaliczenia należności wypłacanych pracownikowi z tyt. opłaconego noclegu w hotelu do kosztów uzyskania przychodów jest wykazanie, iż świadczona przez niego praca będzie wykonywana w celu osiągnięcia (zachowania lub zabezpieczenia) przychodów. Jeżeli ten warunek będzie spełniony, to kosztami uzyskania przychodów będą koszty z tytułu opłacania przez Spółkę noclegu w hotelu pracownikowi.

Z opisanego zdarzenia przyszłego sprawy wynika, że Spółka zamierza zatrudnić pracownika w charakterze członka Zarządu lub Dyrektora handlowego, który na stałe mieszka w Gdańsku. Ze względu na wiedzę, predyspozycję, fachowość i skuteczność działania tego pracownika, Spółka zamierza pokrywać koszty noclegu, gdyż miejscem wykonywania pracy, wynikającym z umowy, będzie siedziba Spółki.

W świetle przytoczonych powyżej regulacji, stwierdzić należy, iż wydatki na zapewnienie noclegu w hotelu, jakie będzie ponosić Spółka (pracodawca), w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych przez Jej pracownika występującego w charakterze członka Zarządu, bądź Dyrektora handlowego może stanowić koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem wykazania związku z przychodem.

Ponadto informuje się, w zakresie opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych wydana została odrębna interpretacja w dniu 23 grudnia 2009 r. nr ILPB1/415-1054/09-5/TW.

Natomiast w części zasadności postępowania Spółki w sprawie wystawiania delegacji służbowych dla przedstawicieli handlowych, gdy wyjeżdżają poza sobie przypisany w umowie o pracę rejon działania oraz zasadności traktowania przez Spółkę każdego wyjazdu przedstawiciela handlowego w rejonie mu przypisanym, wydane zostało postanowienie z dnia 23 grudnia 2009 r. nr ILPB3/423-863/09-5/DS, ILPB1/415-1054/09-4/TW odmawiające wszczęcia postępowania w tej części.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl