ILPB3/423-792/09-2/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-792/09-2/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* wypłaconych nagród z zysku uprawnionym pracownikom w wysokości brutto (ze składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne obciążającymi pracowników i zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych) - jest nieprawidłowe,

* opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne finansowanych przez Spółkę oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Radio jest spółką radiofonii publicznej działającą na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531 z późn. zm.) i Kodeksu spółek handlowych. Za rok obrotowy 2008 Radio osiągnęło zysk.

Przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za rok 2008, sprawozdanie zostało zbadane przez biegłego rewidenta stosowanie do przepisu art. 64 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). W opinii biegły rewident nie wniósł zastrzeżeń do sprawozdania finansowego. Następnie, walne zgromadzenie Radia, w dniu 30 czerwca 2009 r., zatwierdziło sprawozdanie finansowe za rok 2008 i po zatwierdzeniu dokonało podziału zysku netto, przeznaczając jego część na nagrody z zysku dla pracowników Radia.

Nagrody z zysku były wypłacane pracownikom na podstawie regulaminu, który został ustalony przez zarząd Radia w uzgodnieniu z działającymi w Radiu organizacjami związków zawodowych, i do którego rada nadzorcza Radia nie wniosła zastrzeżeń.

Kwota przeznaczona na wypłatę nagród z zysku była kwotą, w której uwzględniono również składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne obciążające pracowników i pracodawcę, składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Radio nie zaliczyło wypłaty nagród z zysku do kosztów uzyskania przychodu. Po wypłacie nagród Wnioskodawca powziął informację o interpretacji Izby Skarbowej z Poznania z dnia 5 stycznia 2009 r., oznaczonej numerem ILPB3/423-657/08-2/MM, zgodnie z którą, nagrody z zysku wypłacone przez Radio mogły być uznane za koszt podatkowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym, stosując a contrario przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) i przepis art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po dacie wypłacenia nagród z zysku uprawnionym pracownikom, po stronie Radia można nagrody te zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w wysokości brutto, to znaczy wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne obciążającymi pracowników i zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych, a składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez Radio oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie będą stanowiły kosztów podatkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, na postawione wyżej pytanie należy odpowiedzieć twierdząco, to znaczy uznać, że nagrody z zysku, w wysokości brutto, są kosztami uzyskania przychodu. Natomiast składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez Radio oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie będą kosztem podatkowym.

Według przepisu art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się:

1.

niewypłaconych,

2.

niedokonanych lub

3.

niepostawionych do dyspozycji

wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

W opisanym na wstępie stanie faktycznym istotne znaczenie ma tylko odesłanie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej bowiem regulacji jest mowa o przychodach ze stosunku pracy, będących między innymi nagrodami (jak należy rozumieć również nagrodami z zysku).

Stosując przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a contrario, w powiązaniu z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy wyprowadzić wniosek, że nagrody z zysku, po dokonaniu ich wypłaty (innymi słowy wówczas, kiedy nie są nagrodami niewypłaconymi), należy kwalifikować jako koszt uzyskania przychodu - i to, podobnie jak inne wynagrodzenia, w kwocie brutto.

Z kolei przepis art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie są kosztem uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy i na inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw, które uiszcza się między innymi od nagród.

W przywołanej regulacji, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie został wprawdzie wymieniony z nazwy, ale ewentualną wątpliwość co do tego, czy jest to fundusz celowy rozstrzyga przepis art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121 z późn. zm.), według którego Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest państwowym funduszem celowym.

Okoliczność, że składki na ubezpieczenie społeczne wymieniono w art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych łącznie ze składkami na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nakazuje przyjmować, że przepis jest adresowany do składek na ubezpieczenie społeczne finansowanych przez pracodawcę.

Kończąc tę kwestię, należy zatem stwierdzić, że po myśli przepisu art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku nagród z zysku, składki na ubezpieczenie społeczne, składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie będą kosztami uzyskania przychodu.

Podobne stanowisko prezentuje Izba Skarbowa z Poznania w interpretacji z dnia 15 września 2008 r., oznaczonej numerem ILPB3/423-361/08-2/MM.

Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy w kontekście przedstawionego na wstępie stanu faktycznego stanowisko prezentowane przez Wnioskodawcę jest poprawne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

* nieprawidłowe - w zakresie wypłaconych nagród z zysku uprawnionym pracownikom w wysokości brutto (ze składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne obciążającymi pracowników i zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych),

* prawidłowe - w zakresie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne finansowanych przez Spółkę oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Enumeratywnie wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy katalog kosztów niestanowiących kosztów podatkowych nie oznacza, że inne koszty w nim nie wymienione tymi kosztami nie mogą być. W takim przypadku należy badać, czy dany koszt poniesiony został w celu uzyskania przychodów (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

Wypłacone pracownikom wypłaty z zysku netto choć niewątpliwie związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki, to jednak nie spełniają one wszystkich przesłanek niezbędnych do zakwalifikowania ich, w oparciu o wyżej wymienione przepisy ustawy, do kosztów uzyskania przychodów. Wypłaty te stanowią bowiem element podziału wypracowanego przez Spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym). Nie mają one więc charakteru kosztowego. Wydatki te nie będą zatem stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż jego źródłem jest zysk.

Reasumując powyższe, Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłat nagród dokonanych przez Spółkę na rzecz pracowników z zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych) w wysokości brutto, tj. wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne obciążającymi pracowników i zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Konsekwencją nieuznania za koszt podatkowy wypłat z zysku netto jest nieuznawanie za taki koszt również związanych z tymi wypłatami składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Znajduje to wyraz także w zapisie art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw - od nagród i premii, wypłacanych w gotówce lub w papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Reasumując powyższe, składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez Spółkę oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych z tytułu wypłat przedmiotowych nagród z zysku netto, Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto, w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych z dnia 15 września 2008 r. nr ILPB3/423-361/08-2/MM oraz z dnia 5 stycznia 2009 r. nr ILPB3/423-657/08-2/MM, wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, wskazać należy, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych - zgodnie z art. 14e § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - może, z urzędu, zmienić wydane interpretacje indywidualne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl