ILPB3/423-772/08-4/ŁM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-772/08-4/ŁM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2008 r. (data wpływu 24 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uwzględnienia przy ustaleniu podstawy opodatkowania umorzonych odsetek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 14 stycznia 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uwzględnienia przy ustaleniu podstawy opodatkowania umorzonych odsetek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w związku z brakiem zapłaty za opłatę eksploatacyjną skierowała do Sądu pozew i uzyskała wyrok. W wyroku zasądzono pretensję podstawową, koszty sądowe oraz odsetki.

Równocześnie Wnioskodawca wskazuje, że w Statucie Spółdzielni wpisany jest obowiązek naliczania odsetek.

Spółdzielnia zasądzone kwoty zaksięgowała, w tym odsetki, na dochody przyszłych okresów. Dłużnik spłacił pretensję główną oraz koszty sądowe. Spółdzielnia umorzyła odsetki. Umorzone odsetki spisano w przychody finansowe i koszty finansowe. Przychody finansowe nie zwiększyły podstawy opodatkowania, ponieważ nie wpłynęły na konto Spółdzielni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy Spółdzielnia powinna w podatku dochodowym od osób prawnych przyjąć koszty umorzonych odsetek do podstawy opodatkowania jako koszty nieuzasadnione.

We wniosku Spółdzielnia nie przedstawiła własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego. W związku z powyższym w dniu 31 grudnia 2008 r., pismem nr ILPB3/423-772/08-02/ŁM wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zasądzona w wyroku sądowym pretensja podstawowa, koszty sądowe oraz odsetki należy zaksięgować.

Odsetki sądowe są dochodem przyszłych okresów i stają się sprzedażą opodatkowaną po dokonaniu zapłaty przez dłużnika. W przypadku umorzenia odsetek dłużnikowi nie mają one wpływu na podstawę podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ nie wpłynęły na konto Spółdzielni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), który to przepis stanowi, i kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wskazać ponadto należy, iż na gruncie języka polskiego "koszt" znaczy tyle co: "suma pieniędzy wydatkowana na kupno lub opłacenie czegoś; nakład pieniężny na określony cel; wartość, cena" (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, 2003 r.).

Z przedstawionego stany faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w związku z brakiem zapłaty za opłatę eksploatacyjną skierował do Sądu pozew uzyskując wyrok, w którym zasądzono pretensję podstawową, koszty sądowe oraz odsetki. Dłużnik spłacił pretensję główną oraz koszty sądowe. Odsetki natomiast zostały przez Spółdzielnię umorzone.

Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). A contrario, za koszt uzyskania przychodów należy uznać naliczone i faktycznie zapłacone odsetki pod warunkiem jednak, że stanowią one wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy.

Powyższe oznacza, że niezapłacone odsetki od zobowiązań nie stanowią kosztu uzyskania przychodu u dłużnika. Generalnie umorzenie naliczonych odsetek nie wywołuje skutków podatkowych tzn. nie powoduje powstania przychodu u Wnioskodawcy, jednocześnie nie stanowi u niego kosztu uzyskania przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę, umorzone odsetki od zaległych opłat eksploatacyjnych nie będą stanowić w Spółdzielni kosztów uzyskania przychodów. Umorzenia odsetek nie można bowiem powiązać z wydatkami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie dodaje się, że wniosek Spółdzielni w zakresie stanu faktycznego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 12 lutego 2009 r., nr ILPB1/415-963/08-4/AMN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl