ILPB3/423-771/09-3/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-771/09-3/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* ustalenia wartości początkowej znaków towarowych wniesionych do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego,

* amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych,

* przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłat licencyjnych,

* kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży znaków towarowych wniesionych do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest jednym z podmiotów grupy kapitałowej (dalej: "Grupa") zajmującej się produkcją i sprzedażą leków. w ramach prowadzonej przez Nią działalności doszło do wytworzenia znaków towarowych, na które uzyskano prawa ochronne 1. Spółka nabyła także prawa ochronne do znaków towarowych od podmiotów trzecich (dalej łącznie: "Znaki").

W chwili obecnej, w wyniku podjętych decyzji biznesowych, Grupa rozważa przeprowadzenie reorganizacji swojej działalności w zakresie struktury własności znaków towarowych. w związku z tym, planowane jest wniesienie przez Spółkę (oraz przez inne podmioty z Grupy 2) posiadanych przez nie Znaków do nowo powstałej spółki osobowej (dalej: "Spółka osobowa").

Wartość wkładu niepieniężnego zostanie określona w umowie Spółki osobowej, w wysokości wartości rynkowej przedmiotu aportu 3 (tj. Znaków) z dnia dokonania wkładu.

Po dokonaniu reorganizacji (wniesieniu przez wspólników znaków towarowych aportem do Spółki osobowej), Spółka osobowa, na podstawie zawartej umowy licencyjnej, będzie obciążać poszczególnych wspólników (w tym również Spółkę) opłatami licencyjnymi z tytułu korzystania z praw do Znaków. Opłaty te będą skalkulowane w ten sposób, że ich wysokość zależeć będzie od rzeczywistego korzystania ze Znaków przez poszczególne podmioty (wspólników).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

W jakiej wartości dla celów amortyzacji podatkowej przedmiotowe Znaki powinny zostać ujęte w ewidencji Spółki osobowej.

2.

Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę osobową stanowić będą koszt uzyskania przychodów dla wspólników Spółki osobowej (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z umowy spółki). Czy odpisy te powinny być dokonywane od miesiąca następującego po miesiącu dokonania aportu i wprowadzenia Znaków do ewidencji Spółki osobowej. Czy okres amortyzacji przedmiotowych znaków wynosić będzie co najmniej 60 miesięcy.

3.

Czy opłaty licencyjne, którymi Spółka osobowa będzie obciążać Spółkę (z tytułu korzystania z praw do Znaków) stanowić będą dla Spółki koszt uzyskania przychodów. Czy przychody generowane z tego tytułu przez Spółkę osobową stanowić będą przychód wspólników Spółki osobowej (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z umowy spółki).

4.

W jaki sposób - w razie sprzedaży Znaków przez Spółkę osobową - powinny zostać określone koszty uzyskania przychodów Spółki będącej wspólnikiem Spółki osobowej.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie pytania nr 2. Wniosek w pozostałej części został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi, i tak:

* w zakresie pytania nr 1 w dniu 4 grudnia 2009 r. nr ILPB3/423-771/09-2/KS,

* w zakresie pytania nr 3 w dniu 4 grudnia 2009 r. nr ILPB3/423-771/09-4/KS,

* w zakresie pytania nr 4 w dniu 4 grudnia 2009 r. nr ILPB3/423-771/09-5/KS.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonywane przez Spółkę osobową odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Znaków stanowić będą dla wspólników, w tym dla Spółki, koszty uzyskania przychodów (w odpowiedniej, do ustalonego w umowie spółki udziału w zyskach, proporcji). Spółka osobowa będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu dokonania aportu i wprowadzenia Znaków do ewidencji Spółki osobowej. Okres amortyzacji Znaków wynosić będzie co najmniej 60 miesięcy.

UZASADNIENIE

Spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego (jest podmiotem transparentnym dla celów podatku dochodowego). w związku z tym, nie rozpoznaje ona przychodów podatkowych i kosztów uzyskania tych przychodów. Przychody i koszty spółki osobowej wpływają na wielkość przychodów i kosztów podatkowych wspólników spółki osobowej, stosownie do wielkości posiadanych przez tych wspólników udziałów w zyskach spółki osobowej. w przypadku wspólników będących osobami prawnymi, przychody i koszty uzyskania przychodów określane są zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącym, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W związku z powyższym, skutki podatkowe - w tym także w odniesieniu do zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych - związane z funkcjonowaniem osobowej spółki handlowej, a odnoszące się do wspólnika będącego osobą prawną powinny być, zdaniem Spółki, rozpatrywane przez pryzmat ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie natomiast do art. 16b ust. 1 pkt 6 tej ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji) (...), zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Prawa określone w ustawie - Prawo własności przemysłowej obejmują m.in. prawa do znaków towarowych. w szczególności, zgodnie z art. 153 ust. 1 tej ustawy, przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. w konsekwencji, prawa do zarejestrowanego znaku towarowego podlegają amortyzacji, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spełnione będą pozostałe ww. warunki.

W opisanym zdarzeniu przyszłym, Znaki (prawa ochronne do Znaków), wniesione aportem zostaną następnie oddane przez Spółkę osobową do używania innym podmiotom (wspólnikom) na podstawie odpowiednich umów licencyjnych. Ponadto, zgodnie z przyjętymi założeniami, przewidywany okres używania Znaków będzie dłuższy niż rok. w związku z tym, również pozostałe przesłanki, wynikające z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uznać należy za spełnione.

Biorąc pod uwagę powyższe, odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę osobową od wartości początkowej Znaków, będą stanowić koszt uzyskania przychodów wspólników Spółki osobowej (w tym Spółki), proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów w zyskach Spółki osobowej.

Spółka podkreśla, że powyższe stanowisko, tj. traktowanie przez wspólników spółki osobowej odpisów amortyzacyjnych od znaków towarowych, będących własnością spółki osobowej, za koszty uzyskania przychodów - znajduje potwierdzenie w aktualnym podejściu organów podatkowych (m.in. pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 maja 2009 r. (IPPB5/423-129/09-2/PS); pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 lutego 2009 r. (IPPB3/423-1699/08-3/MS)).

Spółka uprawniona będzie do rozpoznawania ww. kosztów podatkowych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Znaki wprowadzone zostaną do ewidencji Spółki osobowej.

Zgodnie z art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składniki majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Natomiast w świetle art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji.

Dla skutecznego przeniesienia prawa ochronnego, w myśl ustawy - Prawo własności przemysłowej, konieczna jest forma pisemna zastrzeżona pod rygorem nieważności. Dla skuteczności przejścia praw do znaków towarowych bez znaczenia jest natomiast kwestia ich rejestracji w Urzędzie Patentowym. w konsekwencji, Spółka osobowa nabędzie prawa do Znaków z chwilą podpisania umowy spółki dokumentującej aport i z tą datą będzie uprawniona do wprowadzenia tych praw do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. Stanowisko Spółki w tym zakresie znajduje potwierdzenie przykładowo w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 czerwca 2008 r. (IP-PB3-423-412/08-4/MS) oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2008 r. (sygn. VIII SA/Wa 375/08).

Zatem, w opinii Spółki, bez znaczenia dla określenia momentu rozpoczęcia amortyzacji będzie pozostawać fakt, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym w zakresie przeniesienia prawa do Znaków. w rezultacie, odpisy amortyzacyjne od praw do Znaków zwiększać będą koszty uzyskania przychodów Spółki (jako wspólnika spółki osobowej), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu dokonania aportu i wprowadzenia Znaków do ewidencji Spółki osobowej.

Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaków wynosić będzie co najmniej 60 miesięcy (na podstawie art. 16m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.

1 Prawa do znaku towarowego na mocy decyzji Urzędu Patentowego.

2 Spółki kapitałowe, będące podatnikami podatku CIT.

3 W celu określenia wartości rynkowej Znaków przeprowadzona zostanie niezależna wycena.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 2, uznaje się za prawidłowe.

Tut. Organ nadmienia, iż za "wartość początkową", rozumie się wartość początkową ustaloną zgodnie ze stanowiskiem Organu zawartym w interpretacji z dnia 4 grudnia 2009 r. nr ILPB3/423-771/09-2/KS, stanowiącej odpowiedź na pytanie nr 1.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jednocześnie mając na uwadze, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest Spółka Akcyjna, tj. przyszły wspólnik spółki osobowej, zaznacza się, iż niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla pozostałych wspólników tej spółki osobowej.

W związku z powyższym, informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez wspólników spółki osobowej, wchodzących w skład grupy kapitałowej, możliwe jest poprzez złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wraz ze spełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez tychże wspólników.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl