ILPB3/423-767/10-2/GC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-767/10-2/GC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* kosztów wynagrodzenia zleceniodawcy - jest prawidłowe,

* kosztów udostępnienia majątku Spółki zleceniobiorcom - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* kosztów wynagrodzenia zleceniodawcy,

* kosztów udostępnienia majątku Spółki zleceniobiorcom.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego sprzętem, odzieżą, obuwiem sportowym na terenie kraju oraz Czech i Słowacji, a także w bardzo ograniczonym zakresie handlu detalicznego wymienionymi artykułami. W ramach prowadzonej działalności hurtowej, Spółka zamierza zawrzeć umowy o współpracy (umowy o świadczenie usług) z odrębnymi podmiotami - osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie usług handlowych, marketingowo - promocyjnych, szkoleniowych oraz pośrednictwa handlowego w sprzedaży.

Na mocy tej umowy, Zleceniobiorca zobowiązany będzie w szczególności do:

* utrzymywania istniejących kontaktów handlowych z odbiorcami (sklepy i sieci handlowe),

* utrzymywania kontaktów handlowych z dostawcą zagranicznym,

* nawiązywania nowych kontaktów handlowych,

* zbierania zamówień na towary od odbiorców,

* kontrolowania realizacji płatności za sprzedane towary,

* koordynowania procesu zamawiania towarów od dostawcy zagranicznego,

* przygotowywania i wykonywania prezentacji produktów danej marki,

* koordynowania działań reklamowo - promocyjnych w zakresie danej marki,

* tworzenia planów strategicznych i operacyjnych działu sprzedaży w zakresie danej marki towarów,

* kontrolowania wykonania planów strategicznych i operacyjnych działu sprzedaży w zakresie danej marki towarów,

* analizy sytuacji rynkowej pod kątem wprowadzania nowych produktów,

* brania udziału w szkoleniach i innych spotkaniach organizowanych przez dostawcę zagranicznego,

* reprezentowania Zleceniodawcy na targach i wystawach, na jego zlecenie,

* składania okresowych sprawozdań z wykonywanych czynności w ramach niniejszej umowy.

Zgodnie z zapisami umowy, Zleceniobiorca będzie mógł korzystać z majątku Spółki, tj. biurka, komputera, samochodu i telefonu komórkowego, w celu realizacji zleceń, wynikających z umowy. Używanie ich na cele prywatne będzie zabronione. Samochód nie będzie na stałe przekazany Zleceniobiorcy, a na skorzystanie z niego będzie on musiał każdorazowo uzyskać zgodę Zleceniodawcy, gdyż Zleceniobiorca w celu realizacji świadczeń, wynikających z umowy, korzystać będzie z samochodu prywatnego.

Zleceniodawca pokrywać będzie również koszty noclegów, przejazdów, wyżywienia, biletów wstępu i innych podczas wyjazdów w celu prowadzenia negocjacji handlowych, udziału w targach czy wystawach poza miejscem zamieszkania Zleceniobiorcy, a także koszty uczestnictwa w spotkaniach organizowanych przez dostawcę zagranicznego, o ile będą to wydatki uzasadnione i nie wykraczające poza normy przyjęte w Spółce, a Zleceniodawca, wcześniej wyrazi na ich poniesienie zgodę. Należy zaznaczyć, że sytuacje, o których mowa powyżej są zdarzeniami incydentalnymi i w czynnościach podejmowanych przez Zleceniobiorcę nie będą stanowiły znaczącego udziału.

Wynagrodzenie należne Zleceniobiorcy składać się będzie z dwóch elementów: stałej kwoty określonej w umowie oraz prowizji, uzależnionej od wielkości obrotu na danej marce, zrealizowanego w danym okresie przez Spółkę. W przypadku nie wywiązania lub niewłaściwego wywiązania się z umowy, Zleceniodawca zastrzeże sobie prawo obniżenia lub nie wypłacenia wynagrodzenia Zleceniobiorcy. Określone zostanie również minimum zrealizowanego w danym okresie obrotu, którego osiągnięcie będzie warunkiem wypłaty wynagrodzenia prowizyjnego.

Wobec osób trzecich za działania podejmowane w ramach świadczonych usług, odpowiedzialność ponosić będzie Zleceniobiorca.

Za wykonane usługi Zleceniobiorca wystawiać będzie fakturę VAT, obciążającą Zleceniodawcę, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jednocześnie należy nadmienić, że w 2010 r. osoby, których dotyczą postawione pytania zatrudnione były (i są) przez Spółkę na podstawie umowy o pracę i wykonują podobne czynności do tych, którymi objęta byłaby umowa o świadczenie usług. Do końca roku 2010 umowy o pracę uległyby rozwiązaniu.

Umowy o współpracę dotyczyć mają wyłącznie kluczowych pracowników działu handlowego, z którymi współpraca jest wieloletnia, a zakres czynności i sposób ich wykonywania zmieniał się w miarę upływu czasu.

Zmiana formy współpracy ma uniezależnić w działaniu osoby, które mają kluczowe znaczenie dla realizowanych obrotów przez Spółkę. Forma i czas wykonywanych zleceń mają zależeć od indywidualnych umiejętności i dyspozycyjności Zleceniobiorcy i być oparte na metodach, które Zleceniobiorca opracuje samodzielnie. Nie mają natomiast pozostawać w kompetencji Spółki. Zatem sposób, miejsce i czas realizacji powierzonych zadań zależeć będzie od Zleceniobiorcy, a równocześnie przejmie on na siebie odpowiedzialność za podejmowane działania. Należy zaznaczyć, że zdecydowana większość pracowników działu handlowego (80% - 90%) nadal świadczyć będzie pracę w ramach stosunku służbowego (umowy o pracę).

W związku z powyższym zadano następujące pytania dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

1.

Czy Spółka (Zleceniodawca) będzie mogła, na mocy art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie wynikające z przedstawionej umowy, na podstawie wystawionej zgodnie z jej zapisami, faktury VAT.

2.

Czy koszty związane z udostępnieniem majątku Spółki oraz inne ponoszone przez Spółkę w celu realizacji zleceń objętych opisaną umową, będą dla Spółki kosztem uzyskania przychodu na mocy art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Kwoty należne Zleceniobiorcy, w związku z wykonaniem umowy, będą jego wynagrodzeniem za działania podejmowane w celu osiągnięcia przychodów przez Spółkę (również zachowania i zabezpieczenia tych przychodów). W części uzależnione będą bezpośrednio od wielkości zrealizowanego obrotu. Nie podlegają również żadnemu z wyłączeń wskazanych w art. 16 ust. 1.

Również wydatki ponoszone przez Spółkę, w celu realizacji zleceń wynikających z umowy o współpracy, niewątpliwie są kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów (również ich zachowania i zabezpieczenia).

Zgodnie z zapisami umowy, Zleceniobiorca nie będzie mógł korzystać z majątku Spółki w celach innych niż związane z realizacją zleceń określonych w umowie.

Zdaniem Wnioskodawcy, bieżące koszty użytkowania urządzeń biurowych oraz telefonu komórkowego, ich ewentualne naprawy czy koszty wymiany, będą kosztem uzyskania przychodu Spółki. Również koszty związane z eksploatacją samochodu, koszty zakupu paliwa, ubezpieczenia, itd. będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

Jak uprzednio wspomniano, samochód, z którego korzystałby Zleceniobiorca, wykorzystywany będzie głównie przez pracowników Zleceniodawcy, a nie będzie przekazany do wyłącznego użytku Zleceniobiorcy. Na korzystanie z niego, Zleceniobiorca każdorazowo będzie musiał uzyskać zgodę Zleceniodawcy.

Jeżeli chodzi o koszty, związane z wyjazdami poza miejsce zamieszkania Zleceniobiorcy, w celu prowadzenia negocjacji lub udziału w targach, wystawach czy spotkaniach organizowanych przez dostawcę zagranicznego, także wykazują niewątpliwy związek z osiąganiem przychodów przez Spółkę. Zgodnie z zapisami umowy, wydatki te ponoszone będą, za zgodą lub na zlecenie Spółki.

Podsumowując zdaniem Spółki, zarówno wynagrodzenie wynikające z opisanej uprzednio umowy, jak również inne wydatki, ponoszone w celu realizacji tej umowy będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodu, gdyż będą to koszty ponoszone bezpośrednio w celu uzyskania przychodów (również ich zachowania i zabezpieczenia).

Jako potwierdzenie stanowiska Wnioskodawca wskazuje, iż w zakresie pytania nr 1, w podobnej sprawie, wydane zostały następujące interpretacje indywidualne ILPB3/423-580/09-2/MM oraz ILPB3/423-454/09-2/MM. Natomiast w zakresie pytania nr 2 wydane zostały interpretacje indywidualne lLPB3/423-454/09-3/MM oraz ILPB3/423-580/09-3/MM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia, dla celów podatkowych, wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:

* zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika ponadto, iż by wydatki poczynione przez podatnika można uznać za koszt uzyskania przychodu, muszą być poniesione w sposób celowy. Podatnik więc podejmując decyzję o dokonaniu wydatku, musi być przeświadczony o racjonalności, z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności, wydatkowania środków finansowych.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza zawrzeć umowy o współpracy (umowy o świadczenie usług) z odrębnymi podmiotami - osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie usług handlowych, marketingowo - promocyjnych, szkoleniowych oraz pośrednictwa handlowego w sprzedaży.

Zgodnie z zapisami umowy Zleceniodawca będzie ponosił koszty związane z korzystaniem przez zleceniobiorcę z majątku Spółki (biurka, komputera, samochodu i telefonu komórkowego).

Zleceniodawca pokrywać będzie również koszty noclegów, przejazdów, wyżywienia, biletów wstępu i innych podczas wyjazdów w celu prowadzenia negocjacji handlowych, udziału w targach czy wystawach poza miejscem zamieszkania Zleceniobiorcy, a także koszty uczestnictwa w spotkaniach organizowanych przez dostawcę zagranicznego.

Zleceniobiorca nie będzie mógł korzystać z majątku Spółki w celach innych niż związane z realizacją zleceń określonych w umowie, a na skorzystanie z samochodu będzie musiał każdorazowo uzyskać zgodę Zleceniodawcy.

Ponadto, Spółka będzie wypłacać tym podmiotom wynagrodzenie w wysokości ustalonej w umowach, które składać się będzie z dwóch elementów: stałej kwoty określonej w umowie oraz prowizji, uzależnionej od wielkości obrotu, na danej marce zrealizowanego w danym okresie przez Spółkę.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na:

* wynagrodzenia zleceniobiorcy,

* udostępnienie majątku Spółki zleceniobiorcom w celu realizacji zleceń,

O ile spełnione będą warunki, o jakich mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i koszty wynikać będą z zawartej ze zleceniobiorcą umowy oraz wystawionej przez niego faktury.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie związanym z podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostało wydane postanowienie w dniu 17 grudnia 2010 r. Nr ILPB1/415-1066/10-2/TW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl