ILPB3/423-729/10-3/GC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-729/10-3/GC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2010 r. (data wpływu 30 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego z tytułu umorzonych odsetek od opcji walutowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu 30 sierpnia 2010 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego z tytułu umorzonych odsetek od opcji walutowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła z Bankiem dnia 11 lipca 2008 r. Umowę Ramową, Umowę Dodatkową, Umowę Zabezpieczającą oraz Suplement (dalej zwane Umową Ramową), na podstawie których strony 18 lipca 2008 r. i 30 lipca 2008 r. zawarły ze sobą transakcje opcji walutowych.

W piśmie z dnia 17 lutego 2009 r. Bank złożył oświadczenie o wcześniejszym rozwiązaniu umowy ramowej i transakcji zawartych na jej podstawie i wezwał Spółkę do zapłaty kwoty rozliczenia wraz z odsetkami. Na kwotę tę składają się należności z tytułu rozliczenia transakcji i opcji walutowych oraz odsetki od tych opcji. Wnioskodawca 15 marca 2010 r. zawarł z Bankiem ugodę, w wyniku której doszło do umorzenia części zobowiązań wraz z odsetkami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umorzone odsetki od wymagalnych i należnych kwot wynikających z rozliczenia opcji walutowych, w związku z rozwiązaniem umowy i transakcji przez Bank, będą stanowić dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Odsetki są zatem przychodem podlegającym opodatkowaniu na zasadach szczególnych. Do momentu faktycznej zapłaty pozostają one bowiem neutralne (obojętne) z podatkowego punktu widzenia - w momencie naliczenia nie stanowią one przychodu dla wierzyciela ani kosztu uzyskania przychodów dla dłużnika, a w przypadku natomiast ich umorzenia nie stanowią kosztu uzyskania przychodów dla wierzyciela, a z drugiej strony nie mogą być zaliczone do przychodów dłużnika.

Stanowisko takie potwierdzają interpretacje organów podatkowych (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 lipca 2009 r. nr IBPBI/2/423-832/09/MO oraz z 22 kwietnia 2008 r. nr IBPB3/423-22/08/MS, a także Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 lutego 2009 r. nr ILPB3/423-788/08-2/KS i Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 października 2008 r. nr IP-PB3-423-1149/08-2/Kr) oraz wyroki sądów administracyjnych - zob. wyrok NSA oz. w Łodzi z 3 marca 1998 r. sygn. nr i SA/Łd 1015/96, w którym Sąd uznał, powołując się na art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy, że przychód z odsetek powstaje tylko i wyłącznie w sytuacji ich otrzymania. a contrario zatem umorzone bądź przedawnione zobowiązanie odsetkowe nie skutkuje powstaniem przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają definicji przychodu. Ustawodawca w art. 12 ust. 1 pkt 1 - 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podaje jedynie przykładowe kategorie pożytków, których otrzymanie kreuje przychód podatkowy. w związku z tym, że jest to otwarty katalog, to za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika, o charakterze trwałym, rzeczywiście otrzymane, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że jest ono należne może powodować obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

W ustępie 4 tegoż artykułu ustawodawca enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju przysporzenia nie są zaliczane do przychodów opodatkowanych tym podatkiem.

Z treści wniosku wynika, że Spółka w 2008 r. podpisała z Bankiem umowę ramową, na podstawie której Strony zawarły transakcje opcji walutowych. w 2009 r. Bank złożył oświadczenie o wcześniejszym rozwiązaniu umowy ramowej i zawartych na jej podstawie umów transakcji opcji walutowych, wzywając Spółkę do zapłaty rozliczenia transakcji wraz z odsetkami.

W 2010 r. doszło pomiędzy Stronami do zawarcia ugody. w związku z tym, Bank umorzył Spółce część zobowiązań wraz z odsetkami.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku stwierdzić należy, że Bank zrzekł się odsetek od części zobowiązania z tytułu transakcji od opcji walutowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Natomiast stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że odsetki do momentu faktycznej zapłaty pozostają neutralne podatkowo. Zatem kwota naliczonych lecz nie zapłaconych (umorzonych), na podstawie ugody odsetek, nie stanowi dla Spółki przychodu podatkowego.

Reasumując, umorzone przez Bank odsetki od wymagalnych i należnych kwot wynikających z rozliczenia opcji walutowych, nie stanowią dla Wnioskodawcy przychodu, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji, informuje się, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla tut. Organu.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenie sądu administracyjnego nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl