ILPB3/423-711/10-3/GC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-711/10-3/GC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej, reprezentowanej przez, przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23.08. 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego z tytułu zgromadzonych odsetek na rachunkach bankowych

* jest prawidłowe - w części dotyczącej odsetek od nieterminowych wpłat należności przez lokatorów,

* jest prawidłowe - w części dotyczącej odsetek od środków zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym,

* jest nieprawidłowe - w zakresie odnoszącym się do odsetek od lokat bankowych,

* jest nieprawidłowe - w zakresie odsetek od zgromadzonych środków na rachunkach oszczędnościowych.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony w dniu 23 listopada 2010 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego z tytułu zgromadzonych odsetek bankowych:

* w części dotyczącej odsetek od nieterminowych wpłat należności przez lokatorów,

* w części dotyczącej odsetek od środków zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym,

* w zakresie odnoszącym się do odsetek od lokat bankowych,

* w zakresie odsetek od zgromadzonych środków na rachunkach oszczędnościowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do zakresu obowiązków Wnioskodawcy należy m.in. prawidłowe dokonywanie rozliczeń budżetowych, w tym z tytułu płatności podatku dochodowego od osób prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa funkcjonuje według zasad określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Właściciele wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z art. 15 pkt 1 ustawy o własności lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. W przypadku niedotrzymania terminu płatności należnych zaliczek, właścicielom lokali naliczane są odsetki zgodnie z podjętą uchwałą właścicieli.

Wspólnota mieszkaniowa, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o własności lokali prowadzi rozliczenia finansowe za pośrednictwem rachunku bankowego. W związku z tym, ponosi koszty, tj. opłaty, prowizje, jak również osiąga dochody - odsetki od zgromadzonych na rachunku bieżącym środków pieniężnych, rachunkach oszczędnościowych oraz lokat bankowych. Uzyskany przychód z odsetek przeznaczony jest na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej danej wspólnoty mieszkaniowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy uzyskane przez Wspólnotę mieszkaniową przychody z tytułu:

1.

odsetek od nieterminowych wpłat należności przez lokatorów,

2.

odsetek od środków zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym,

3.

odsetek od lokat bankowych,

4.

odsetek od zgromadzonych środków na rachunkach oszczędnościowych

są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane przez Wspólnotę mieszkaniową odsetki z tytułu nieterminowych płatności, jak i odsetki od środków pieniężnych na rachunku bankowym, rachunkach oszczędnościowych oraz od lokat bankowych nie stanowią odrębnej działalności gospodarczej Wspólnoty, lecz są integralną częścią gospodarki zasobami mieszkaniowymi. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przychody te są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie zwolnienia podmiotowego wskazanego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Wnioskodawca twierdzi zatem, że dochody te - jako uzyskane z działalności w zakresie gospodarki mieszkaniowej i przeznaczone na utrzymanie tych zasobów - korzystają ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązujących przepisów oraz uwzględniając charakter opłat i pozostałych źródeł przychodów (odsetki bankowe i odsetki umowne za zwłokę w zapłacie) oraz pokrywanych z nich kosztów gospodarki mieszkaniowej, uzasadnione jest zaliczenie ich do dochodów podlegających zwolnieniu. Zarówno odsetki bankowe (w tym od lokat terminowych), odsetki z rachunków oszczędnościowych, jak i odsetki naliczane z powodu zwłoki w zapłacie są wolne od podatku, gdyż ich źródłem są opłaty funkcjonujące w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Odpowiedź na pytania 1 i 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie pytania nr 1 i 2 uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Zatem, aby dochód podmiotów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

1.

dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,

2.

dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga fakt, iż oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (jest to cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Wobec tego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Aby dokonać prawidłowej wykładni art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy odwołać się do definicji zasobów mieszkaniowych, zgodnie z którą przez pojęcie "zasoby mieszkaniowe" należy rozumieć:

1.

budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,

2.

pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno - remontowe,

3.

urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się wymienione budynki: zbiorniki - doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne (np. drogi osiedlowe, ulice, chodniki), inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych (np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).

Co do zasady, związane z ww. budowlami (lokalami mieszkalnymi i pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami przychody (np. opłaty, czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy).

Natomiast, dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest wolny od podatku dochodowego, o ile uzyskany jest ze źródła przychodów jakim jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi i przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Źródłem odsetek na bieżących rachunkach bankowych, są wpływy z opłat (zaliczek) wnoszonych przez członków Wspólnoty Mieszkaniowej (właścicieli lokali mieszkalnych) bądź z innych tytułów jednak związanych z ww. lokalami mieszkalnymi i innymi pomieszczeniami do nich przynależnymi, stanowią zatem środki pochodzące z zasobów mieszkaniowych.

Rachunek bieżący jest zabezpieczeniem źródła dochodów pochodzących z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, nie generuje natomiast dochodów wynikających z utworzenia dodatkowej kategorii źródła przychodów.

Mając powyższe na uwadze, odsetki od nieterminowych wpłat należności wnoszonych przez właścicieli mieszkań oraz odsetki od środków zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym Wspólnoty, jeśli przeznaczone są na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, spełniają warunki art. 17 ust. 1 pkt 44.

Odpowiedź na pytania 3 i 4.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie pytania nr 3 i 4 uznaje się za nieprawidłowe.

Dochody wspólnot mieszkaniowych otrzymane z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów nie będą zwolnione od podatku dochodowego, bowiem nie będzie spełniony jeden z kumulatywnych warunków wskazanych w cytowanym wyżej art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Z powyższego zatem wynika, że co do zasady opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód, a nie przychód, z wyjątkiem przypadków o których mowa w art. 21 i 22.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wskazano w treści wniosku, wspólnota mieszkaniowa funkcjonuje według zasad określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903). Właściciele wspólnoty w oparciu o przepisy ustawy o własności lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. W przypadku niedotrzymania terminu płatności naliczane są im odsetki zgodnie z podjętą uchwałą.

Rozliczenia finansowe Wnioskodawcy następują za pomocą rachunku bankowego. Ponadto, Wnioskodawca prowadząc działalność uzyskuje przychody z odsetek na rachunkach bankowych.

O ile odsetki od nieterminowych wpłat należności przez lokatorów oraz odsetek od środków zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym stanowią przychody powstałe z gospodarki mieszkaniowej - jeśli są przeznaczone na jej utrzymanie - są wolne od podatku dochodowego, to odsetki od lokat bankowych i odsetki od zgromadzonych środków na rachunkach oszczędnościowych podlegają opodatkowaniu.

Prowadzenie gospodarki zasobami mieszkaniowymi odnosi się tylko do tych działań, które polegają na realizacji zadań mieszkaniowych. Przychody z prowadzenia gospodarki zasobami mieszkaniowymi są to przychody uzyskane bezpośrednio z tytułu korzystania z tych zasobów.

Należy bowiem rozróżnić dochody z odsetek od środków na rachunkach bieżących od dochodów z odsetek od środków ulokowanych na lokatach terminowych w tym również na rachunku oszczędnościowym.

Rachunek oszczędnościowy jest otwierany na zlecenie klienta w celu przechowywania na nim pewnej kwoty przez określony czas (np. 3 miesięcy, 6 miesięcy, 1 roku itd.), jest to zatem lokata terminowa.

Dochody z odsetek od lokat terminowych (zarówno krótko - jak i długoterminowych), w tym również od odsetek od zgromadzonych środków na rachunkach oszczędnościowych, nie są dochodami ze źródła przychodów, jakim jest działalność określona w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz dochodami uzyskanymi w związku z dokonaniem określonej operacji finansowej. Dochód ten, jakkolwiek otrzymywany w wyniku racjonalnej gospodarki środkami pieniężnymi uzyskanymi z działalności gospodarczej nie wynika z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, lecz jest wynikiem operacji finansowych związanych z wykorzystaniem propozycji banku w celu pomnożenia zgromadzonego kapitału.

Natomiast rachunek oszczędnościowy, otwierany na zlecenie klienta w celu przechowywania na nim pewnej kwoty przez określony czas (np. 3 miesięcy, 6 miesięcy, 1 roku itd.), jest tzw. lokatą terminową.

Dodatkowo, podkreśla się, że wszelkie przywileje podatkowe, a takimi są zarówno zwolnienia, jak i ulgi podatkowe, są naruszeniem jednej z głównych zasad opodatkowania, a mianowicie zasady sprawiedliwości podatkowej. Wszelkie zatem ulgi i zwolnienia, jako wyjątki od tej zasady, nie mogą być interpretowane według wykładni rozszerzającej.

Reasumując, odsetki od lokat bankowych oraz odsetki od zgromadzonych środków na rachunkach oszczędnościowych stanowią podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl