ILPB3/423-71/07-4/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-71/07-4/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko T. D. S.A., reprezentowanej przez Pełnomocnika - Pana F. B., przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2007 r. (data wpływu 30 sierpnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 3 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) o pełnomocnictwo lub inny dokument, z którego wynika prawo do występowania osoby upoważnionej, podpisanej na wniosku, w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik, będący operatorem usług telekomunikacyjnych w celu poszerzenia działalności gospodarczej, umocnienia pozycji na rynku telekomunikacyjnym, a tym samym zwiększenia przychodu, zainicjował proces, celem którego jest nabycie udziałów lub aktywów spółki C. D. P. Sp. z o.o. - operatora telekomunikacyjnego świadczącego usługi dla biznesu oraz rozwijającego projekty z zakresu infrastruktury telekomunikacyjnej dla samorządów w postaci Sieci Regionalnych.

Celem uzyskania niezbędnych informacji do podjęcia trafnych decyzji gospodarczych, podatnik zaangażował zewnętrznego doradcę finansowego, celem dokonania transakcji, obejmującej swym zakresem: sporządzenie raportu z wyceny Spółki, wydanie opinii rzetelności dotyczącej ceny transakcji (fairness opinion), przygotowanie strategii nabycia Spółki oraz ogólnej struktury transakcji; kontaktów ze Spółką, wsparcia podatnika w przygotowaniu wiążącej oferty na potrzeby transakcji; uczestnictwo w negocjacjach w przedmiocie ostatecznego kształtu transakcji i umowy transakcyjnej; wspomaganie podatnika w przeprowadzeniu koniecznych czynności do sfinalizowania transakcji; due diligence oraz doradztwo prawne.

W zamian za wykonanie powyższych usług Zleceniobiorcy otrzymają wynagrodzenie składające się z następujących składników: opłaty miesięcznej, opłaty stałej (np. za raport z wyceny, za opinię rzetelności) oraz opłatę za sukces (succes fee).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Kiedy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na usługi doradcze związane z nabyciem akcji.

2.

Kiedy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na premię za sukces tzw. "succes fee" związaną z nabyciem akcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisany stan faktyczny należy ocenić z punktu widzenia art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Celem nabycia udziałów spółki C. jest poszerzenie działalności gospodarczej i umocnienie pozycji na rynku telekomunikacyjnym (z naciskiem na rynek klientów biznesowych), m.in. poprzez zwiększenie asortymentu oferowanych produktów, co w efekcie przyczyni się do zwiększenia przychodów spółki. Wobec powyższego uznać należy, że przesłanki określone w art. 15 ust. 1 ww. ustawy są spełnione i koszty dotyczące usług doradczych stanowią koszty uzyskania przychodu.

Jednakże na mocy art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy wydatki poniesione na nabycie udziałów stają się kosztem podatkowym dopiero w momencie zbycia tych udziałów. Niemniej jednak rozpoznanie wydatków jako kosztów uzyskania przychodu w momencie zbycia udziałów, odnosi się wyłącznie do bezpośrednich kosztów ich nabycia. W wyroku WSA z dnia 14 kwietnia 2004 r. (sygn. Akt III SA/Wa 2893/2002) czytamy (...) "pojęcie wydatki na nabycie oznacza koszty bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów, tj. takie, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie (...)". Takimi wydatkami według pisma PB4/AK-8214-6905-192/02 Podsekretarza Stanu z 7 sierpnia 2002 r. do izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej - są w szczególności: cena za udziały/akcje oraz wpłaty na kapitał zakładowy spółki. W tym kontekście tylko takie wydatki bez których poniesienia nie byłoby skuteczne nabycie akcji, jak np. cena udziałów, taksa notarialna czy opłata skarbowa powinny być uważane za poniesione bezpośrednio i ściśle w związku z nabyciem akcji, gdyż tylko one są wymagane przez przepisy prawa. Natomiast takiego charakteru nie można przypisać wydatkom będącym przedmiotem zapytania spółki. Wydatki na doradztwo, na zbadanie kondycji finansowej przejmowanej spółki, przygotowanie wyceny, negocjacje warunków zakupu, czy premię za sukces są wydatkami zabezpieczającymi źródło przychodów podatnika. Wobec powyższego nie budzi wątpliwości, że wydatki te nie stanowią wydatków bezpośrednich na nabycie akcji, tym samym nie podlegają dyspozycji art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ich poniesienie jest bowiem wynikiem dobrowolnej decyzji spółki, dążącej do zmniejszenia ryzyka gospodarczego i przeprowadzenia bardziej racjonalnej ekonomicznie inwestycji, a nie warunkiem koniecznym do nabycia tych akcji.

W związku z powyższym Wnioskodawca uznał, że zarówno wydatki na usługi doradcze jak i premię za sukces należy zakwalifikować jako koszty mające związek z prowadzoną przez spółkę działalnością oraz planowanymi przedsięwzięciami, a tym samym osiąganymi przychodami. Najbardziej właściwe wydaje się zatem zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, gdyż stanowią ogólne koszty działalności spółki, a ich poniesienie jest konieczne do prawidłowego i racjonalnego funkcjonowania podmiotu gospodarczego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania, pod tym jednak warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest również to, aby dany wydatek nie był zawarty w katalogu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.

Użycie przez ustawodawcę określenia "wydatków na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Takimi wydatkami są np. cena zakupu udziałów (akcji), opłaty notarialne, opłata skarbowa, prowizja biura maklerskiego, związane z ich zakupem.

Wydatki na doradztwo prawne czy finansowe oraz na premię za sukces "success fee", które Spółka ponosi w związku z nabyciem akcji spółki C. D. P. Sp. z o.o., nie są kosztami warunkującymi nabycie tych akcji, a zatem wobec nich nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki te mają związek pośredni z możliwością uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponoszenie ich związane jest z uniknięciem ryzyka występowania ewentualnych strat związanych z nietrafnymi decyzjami gospodarczymi.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d tej ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż koszty pośrednie wskazane przez Spółkę we wniosku mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, pod warunkiem jednak wykazania przez Spółkę celowości ich poniesienia. Ponadto Spółka powinna właściwie udokumentować sam fakt poniesienia konkretnego wydatku i jego związek z przychodem, a także zasadność jego wysokości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W zakresie stanu faktycznego dot. podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja w dniu 19 listopada 2007 r. nr ILPP1/443-181/07-3/GZ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje

ILPP1/443-181/07-3/GZ, interpretacja indywidualna

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl