ILPB3/423-610/13-3/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-610/13-3/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z 20 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca został utworzony jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji aktem notarialnym - umową spółki z dnia 23 kwietnia 2013 r. Zgodnie z art. 27 umowy spółki Wnioskodawcy, pierwszy rok obrotowy Wnioskodawcy zakończy się 28 lutego 2014 r. Następne lata obrotowe będą zaczynały się dnia 1 marca i kończyły ostatniego dnia lutego każdego roku.

W dniu 20 maja 2013 r. Wnioskodawca złożył we właściwym sądzie rejestrowym KRS wniosek o wpis Wnioskodawcy do rejestru przedsiębiorców KRS. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (tekst jedn.: procedurą tzw. jednego okienka) Wnioskodawca złożył wraz z przedmiotowym wnioskiem zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2, w którym wskazał jako datę rozpoczęcia działalności dzień 20 maja 2013 r. Do wspomnianego zgłoszenia identyfikacyjnego Wnioskodawca załączył umowę spółki.

W dniu 5 lipca 2013 r. Sąd rejestrowy KRS dokonał wpisu Wnioskodawcy do rejestru przedsiębiorców KRS.

W dniu 12 lipca 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał potwierdzenie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP dla Wnioskodawcy.

Ponadto, w związku z wątpliwościami Wnioskodawcy co do tego, czy i kiedy organ podatkowy został poinformowany o treści art. 27 umowy spółki, Wnioskodawca złożył (pismem z 3 grudnia 2013 r.) wniosek o wydanie stosownego zaświadczenia. W dniu 11 grudnia 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał zaświadczenie, w którym m.in. zaświadczył, iż organ został w sposób prawidłowy zawiadomiony o wyborze roku podatkowego i pierwszy rok podatkowy Wnioskodawcy zakończy się 28 lutego 2014 r. (we wniosku o wydanie zaświadczenia Wnioskodawca poinformował organ o planowanej przez Wnioskodawcę zmianie umowy spółki w zakresie określenia roku obrotowego i podatkowego).v

Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Wnioskodawcy podjęło w dniu 11 grudnia 2013 r. uchwałę o zmianie wspomnianego wyżej art. 27 umowy spółki polegającej na nadaniu mu następującego brzmienia: "Rokiem podatkowym i obrotowym spółki jest rok kalendarzowy. Pierwszy rok podatkowy i obrotowy spółki zakończy się 31 grudnia 2013 r.".

W dniu 19 grudnia 2013 r. Wnioskodawca złożył w sądzie rejestrowym KRS wniosek o wpis wspomnianej zmiany umowy spółki do rejestru przedsiębiorców KRS. Jednocześnie Wnioskodawca wniósł o rozpatrzenie wniosku w najkrótszym możliwym terminie i dokonanie wpisu zmiany umowy spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS do 31 grudnia 2013 r.

Celem opisanej wyżej zmiany umowy spółki jest zmiana umowy w taki sposób, aby rokiem podatkowym i obrotowym Wnioskodawcy był rok kalendarzowy, w tym aby pierwszy rok podatkowy i obrotowy Wnioskodawcy zakończył się 31 grudnia 2013 r. Konieczność dokonania tej zmiany wynika z faktu, iż zakończenie roku podatkowego w terminie innym niż 31 grudnia 2013 r. oraz wybór roku podatkowego i obrotowego innego niż rok kalendarzowy wiązałyby się z koniecznością poniesienia przez Wnioskodawcę znacznych kosztów w zakresie dostosowania oprogramowania komputerowego.

Według stanu na dzień sporządzenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wspomniana wyżej zmiana umowy spółki nie została jeszcze wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS. Wnioskodawca zawiadomi organ podatkowy o dokonanej zmianie umowy spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Kiedy zakończy się pierwszy rok podatkowy i obrotowy Wnioskodawcy, jeżeli opisana wyżej zmiana art. 27 umowy spółki zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS w terminie do 31 grudnia 2013 r. i Wnioskodawca zawiadomi organ podatkowy o tej zmianie.

2. Kiedy zakończy się pierwszy rok podatkowy i obrotowy Wnioskodawcy, jeżeli opisana wyżej zmiana art. 27 umowy spółki zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS przed dniem 28 lutego 2014 r. i Wnioskodawca zawiadomi organ podatkowy o tej zmianie.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2.

Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 19 marca 2014 r. nr ILPB3/423-610/13-2/JG.

Zdaniem Wnioskodawcy, pierwszy rok podatkowy i obrotowy zakończy się 31 grudnia 2013 r., jeżeli opisana wyżej zmiana art. 27 umowy spółki zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS przed dniem 28 lutego 2014 r. i Wnioskodawca zawiadomi organ podatkowy o tej zmianie.

W odniesieniu do powyższego stanowiska aktualna jest argumentacja przedstawiona w stanowisku Wnioskodawcy dotyczącym pytania nr 1 (interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-610/13-2/JG wydana 19 marca 2014 r. - przyp. Organu).

Zgodnie z art. 255 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Należy podkreślić, iż wpis zmiany umowy spółki do rejestru ma wprawdzie charakter konstytutywny (tekst jedn.: od momentu wpisu zmiana ta staje się skuteczna w stosunku zewnętrznym), jednak uchwała o zmianie umowy spółki wiąże wspólników w stosunku wewnętrznym już od momentu jej podjęcia. Kolejne czynności mają w omawianym przypadku charakter następczy i pochodny w stosunku do uchwały wspólników. Zarząd jest zobowiązany do zgłoszenia przedmiotowej zmiany do rejestru i nie jest uprawniony do podjęcia decyzji o odstąpieniu od zgłoszenia. Sąd rejestrowy związany jest decyzją wspólników o zmianie umowy spółki, o ile zmiana ta zgodna jest z przepisami obowiązującego prawa. Decyzja sądu rejestrowego o wpisie zmiany umowy spółki do rejestru nie ma w żadnej mierze charakteru uznaniowego.

Z powyższego wynika, iż wybór roku kalendarzowego jako roku podatkowego dokonywany jest w omawianym przypadku na etapie podjęcia stosownej uchwały o zmianie umowy spółki. Tym samym, przyjąć należy, iż Wnioskodawca dokonuje wyboru roku podatkowego w chwili, w której stosowna uchwała zostaje skutecznie podjęta (nie zaś w chwili jej wpisu do rejestru). Przyjęcie, iż wybór roku podatkowego dla celów podatkowych dokonany jest dopiero w momencie konstytutywnego wpisu do rejestru prowadziłoby do absurdalnych wniosków. Należałoby bowiem konsekwentnie przyjąć, iż wybór roku podatkowego w umowie spółki przed jej pierwszym wpisem do rejestru (tzn. na etapie spółki w organizacji) jest skuteczny dopiero od dnia konstytutywnego wpisu spółki do rejestru. Zgodnie z art. 169 Kodeksu spółek handlowych zgłoszenie spółki do rejestru może nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki. Procedura rejestracji spółki przed sądem rejestrowym może w praktyce trwać dłużej niż miesiąc. Stąd, okres od dnia zawarcia umowy spółki (i ustalenia w niej roku podatkowego) do dnia konstytutywnego wpisu spółki do rejestru może wynosić ponad 7 miesięcy. Zakładając, że umowa spółki została zawarta np. w październiku i w umowie spółki przyjęto rok kalendarzowy jako rok podatkowy, rok podatkowy mógłby teoretycznie skończyć się 31 grudnia danego roku (tekst jedn.: 3 miesiące od dnia zawarcia umowy spółki), a spółka mogłaby zostać wpisana do rejestru dopiero w roku następnym. Tym samym, w dniu zakończenia pierwszego roku podatkowego, wybór roku podatkowego nie byłby jeszcze skuteczny z uwagi na brak konstytutywnego wpisu spółki do rejestru.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w wykładni językowej art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten wymaga jedynie, aby podatnik określił rok podatkowy w statucie albo umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników. Przepis ten nie określa natomiast momentu, w którym wybór roku podatkowego należy uznać za dokonany.

Należy podkreślić, iż w praktyce podatnik nie ma wpływu na to, kiedy wpis do rejestru nastąpi (procedura wpisu może wydłużyć się chociażby z uwagi na awarie techniczne systemu informatycznego, znaczną liczbę wniosków rozpatrywanych przez sąd rejestrowy itd.)

W ocenie Wnioskodawcy, w świetle powyższych uwag, nie ulega wątpliwości, iż wybór roku podatkowego w umowie spółki dokonany jest w momencie podjęcia stosownej uchwały o zmianie umowy spółki, o ile zmiana umowy spółki zostanie następnie wpisana do rejestru. Ewentualny brak rejestracji uchwały przez sąd rejestrowy stanowi ryzyko obciążające podatnika.

Ponadto wskazać należy, iż w stanie faktycznym opisanym w pytaniu nr 2 przedmiotowa zmiana umowy spółki zostanie wpisana do rejestru przed dniem 28 lutego 2014 r. Uzyska ona więc skuteczność w stosunku zewnętrznym przed ostatnim dniem roku podatkowego ustalonego uprzednio w umowie spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Ogólną definicję roku podatkowego zawiera art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749), który stanowi, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) kwestię roku podatkowego dla podatników tego podatku reguluje w art. 8 ust. 1-7.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Z powyższego wynika więc, że przepis art. 8 ust. 1 ww. ustawy, podobnie jak przepisy Ordynacji podatkowej, definiuje rok podatkowy jako rok kalendarzowy, jednakże ustawodawca w tym samym przepisie przyznał podatnikom prawo wyboru roku podatkowego innego niż kalendarzowy trwający kolejnych dwanaście miesięcy kalendarzowych.

Natomiast w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych (art. 8 ust. 2 ww. ustawy).

Ponadto, w myśl art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Z powyższych przepisów jasno więc wynika, że o ile zasadą jest, iż rok podatkowy (kalendarzowy lub wybrany przez podatnika) trwa kolejnych dwanaście miesięcy kalendarzowych, to w odrębny sposób została unormowana długość pierwszego roku podatkowego dla podatników, którzy w trakcie roku kalendarzowego podejmują po raz pierwszy działalność.

Z kolei art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Na podstawie art. 8 ust. 4 ww. ustawy, zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zgodnie z umową spółki, pierwszy rok obrotowy Wnioskodawcy zakończy się 28 lutego 2014 r., a następne lata obrotowe będą zaczynały się 1 marca i kończyły ostatniego dnia lutego każdego roku. Spółka wskazała ponadto, że Naczelnik urzędu skarbowego zaświadczył, iż organ został w sposób prawidłowy zawiadomiony o wyborze roku podatkowego i pierwszy rok podatkowy Wnioskodawcy zakończy się 28 lutego 2014 r.

W dniu 11 grudnia 2013 r. Spółka podjęła uchwałę o zmianie roku podatkowego, w której ustalono, że: "Rokiem podatkowym i obrotowym spółki jest rok kalendarzowy. Pierwszy rok podatkowy i obrotowy spółki zakończy się 31 grudnia 2013 r.".

W dniu 19 grudnia 2013 r. Wnioskodawca złożył w sądzie rejestrowym KRS wniosek o wpis wspomnianej zmiany umowy spółki do rejestru przedsiębiorców KRS. Jednocześnie wnioskodawca wniósł o rozpatrzenie wniosku w najkrótszym możliwym terminie i dokonanie wpisu zmiany umowy spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS do 31 grudnia 2013 r.

Jak wskazał Wnioskodawca, konieczność dokonania tej zmiany wynika z faktu, iż zakończenie roku podatkowego w terminie innym niż 31 grudnia 2013 r. oraz wybór roku podatkowego i obrotowego innego niż rok kalendarzowy wiązałyby się z koniecznością poniesienia przez Wnioskodawcę znacznych kosztów w zakresie dostosowania oprogramowania komputerowego.

Na tle tak opisanych okoliczności sprawy, Wnioskodawca jest zdania, że jeżeli dokonana zmiana umowy spółki zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS przed dniem 28 lutego 2014 r. i Wnioskodawca zawiadomi organ podatkowy o tej zmianie, to pierwszy rok podatkowy i obrotowy Spółki zakończy się 31 grudnia 2013 r.

W ocenie Spółki, wybór roku kalendarzowego jako roku podatkowego dokonywany jest w omawianym przypadku na etapie podjęcia stosownej uchwały o zmianie umowy spółki. Tym samym, przyjąć należy, że Wnioskodawca dokonuje wyboru roku podatkowego w chwili, w której stosowna uchwała zostaje skutecznie podjęta (nie zaś w chwili jej wpisu do rejestru). Zdaniem Wnioskodawcy, uchwała o zmianie umowy spółki wiąże wspólników w stosunku wewnętrznym już od momentu jej podjęcia.

Dokonując rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie należy zauważyć, że z uwagi na treść art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy powiązać ten przepis z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 255 § 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych, zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Natomiast stosownie do art. 256 § 1 ww. ustawy, zmianę umowy spółki zarząd zgłasza do sądu rejestrowego.

W doktrynie utrwaliło się jednolite stanowisko co do pojęcia "zmiany umowy spółki". Przyjmuje się, że chodzi to o najszersze rozumienie tego pojęcia. Jest to więc każda zmiana dotychczasowego tekstu umowy spółki. Zauważyć należy, że każda zmiana umowy spółki powinna być wpisana do rejestru. Wtedy dopiero w stosunkach między spółką a osobami (a osobami trzecimi) - stosunek zewnętrzny, wywołuje ona skutki prawne.

Treść przywołanego art. 256 § 1 Kodeksu spółek handlowych nakazuje więc przyjęcie, że każda zmiana dotychczasowego tekstu umowy wymaga wpisu do rejestru. Wpis ten, na co sama Spółka wskazuje w uzasadnieniu do swojego stanowiska, ma charakter konstytutywny. W konsekwencji, to chwila jego dokonania wpływa na skutki prawne zmiany umowy spółki. Od momentu bowiem rejestracji przedmiotowej zmiany umowy, skutki prawne tejże czynności zostają rozszerzone na podmioty trzecie.

Zatem argument Wnioskodawcy, że Spółka dokonuje wyboru roku podatkowego w chwili, w której stosowna uchwała zostaje skutecznie podjęta (nie zaś w chwili jej wpisu do rejestru), należy uznać za chybiony.

Nie można też zgodzić się z Wnioskodawcą, że jeżeli dokonana zmiana umowy spółki zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS przed dniem 28 lutego 2014 r. i Wnioskodawca zawiadomi organ podatkowy o tej zmianie, to pierwszy rok podatkowy i obrotowy Spółki zakończy się 31 grudnia 2013 r.

W kontekście rozpatrywanej sprawy należy bowiem wyraźnie podkreślić, że mimo iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadzają żadnych ograniczeń co do liczby zmian roku podatkowego przez jednego podatnika, to nie przewidują możliwości modyfikowania długości obranego wcześniej roku podatkowego w trakcie jego trwania. Procedura zmiany roku podatkowego (obrotowego) podlega bowiem sztywnym i precyzyjnym wytycznym prawa handlowego, bilansowego oraz podatkowego i powoduje określone konsekwencje dla jednostki. Przyjęcie roku podatkowego według nowych zasad powinno mieć miejsce po zakończeniu ustalonego wcześniej roku podatkowego, a nie w czasie jego trwania.

Powyższe należy wywieść z treści art. 8 ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 8 ust. 2 ww. ustawy daje bowiem podatnikowi podejmującemu pierwszy raz działalność możliwość wyboru roku podatkowego kalendarzowego albo innego niż kalendarzowy. W pierwszym przypadku, rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego, a w drugim - do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. Treść tego przepisu nie zezwala jednak na jakiekolwiek modyfikowanie przyjętego przez podatnika pierwszego roku podatkowego.

Natomiast art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Podjęcie zatem decyzji o zmianie roku podatkowego w trakcie trwającego roku podatkowego nie powoduje automatycznie ani przedłużenia, ani skrócenia dotychczasowego roku podatkowego.

Dokonanie zmiany roku podatkowego może nastąpić jedynie po zakończeniu pierwszego, tj. wybranego roku podatkowego, a w konsekwencji po zamknięciu ksiąg rachunkowych, stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.).

Jednocześnie tut. Organ pragnie zauważyć, że mając na uwadze treść umowy spółki, nie ulega wątpliwości, że określenie w niej długości roku obrotowego należy odnieść także do podatkowego okresu rozliczeniowego i rok obrotowy (podatkowy) należy traktować tożsamo dla celów rachunkowych, jak i podatkowych. Jednakże z uwagi na odrębność instytucjonalną powyższych regulacji podatkowych i księgowych podkreślić należy, że rok podatkowy to okres rozliczenia się z urzędem skarbowym w zakresie podatku dochodowego, a rok obrotowy to okres rozliczenia sprawozdań finansowych sporządzanych w ramach prowadzonej działalności dla celów rachunkowych.

Dlatego też w analizowanym przypadku należy wskazać na uregulowanie wynikające z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, z którego wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o roku obrotowym - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Odnosząc zatem przytoczone regulacje prawne oraz powyższe wyjaśnienia do opisu sprawy, tut. Organ jest zdania, że pierwszy rok podatkowy powinien zakończyć się 28 lutego 2014 r. Tym samym zostaną zachowane przesłanki wynikające zarówno z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i z ustawy o rachunkowości.

W tym stanie rzeczy, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl