ILPB3/423-6/11-2/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-6/11-2/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2010 r. (data wpływu 3 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów udzielonego Spółce rabatu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów udzielonego Spółce rabatu,

* określenia momentu rozpoznania pośrednich kosztów uzyskania przychodów,

* określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów udzielonych przez Spółkę bonusów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Informacje ogólne.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą głównie na produkcji i sprzedaży mebli tapicerowanych do krajów Unii Europejskiej. W związku z prowadzoną działalnością, Spółka ponosi różnego rodzaju koszty wynikające z zawartych umów czy uzgodnień służące uzyskaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu.

Usługa logistyczna.

Wnioskująca kupuje usługi logistyczne od spółki prawa francuskiego mającej siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności we Francji.

Zgodnie z zawartą między stronami umową w skład usługi logistycznej wchodzą następujące świadczenia: transport, odbiór produktów przychodzących z Polski do Francji z rozładunkiem pojazdów, reorganizacja transportów w celu natychmiastowej reekspedycji "cros docking", kontrola jakościowa i ilościowa opakowań, wprowadzenie na magazyn magazynowanych produktów i prowadzenie magazynu, edycja etykiet wprowadzenia na magazyn i etykiet przygotowania zamówień, przygotowanie zamówień i edycja specyfiki towaru, załadowanie towarów oraz edycja dowodów dostawy.

Faktura za dany miesiąc jest wystawiana przez świadczącego usługę, w ostatnim jego dniu, a cena za świadczone usługi, ustalona jest jako procent od wartości sprzedanych przez Spółkę, przy wykorzystaniu usług logistycznych produktów.

W styczniu 2010 r. firma logistyczna skierowała do swoich klientów propozycję udzielenia rabatu za usługi świadczone w 2009 r., tak aby pozostać konkurencyjną na rynku. Firma logistyczna udzieliła rabatu handlowego wnioskującej w formie 0,5% storna od ceny zafakturowanej wnioskującej w 2009 r.. Rabat ten firma logistyczna udokumentowała fakturą korygująca wystawioną 29 stycznia 2010 r. Spółka fakturę tę zaksięgowała w koszty działalności podstawowej 2009 r. poleceniem księgowania, przez rozliczenia międzyokresowe kosztów pozycja "koszty działalności podstawowej". Pozycję tę zaprezentowano w wyniku finansowym 2009 i w bilansie po stronie pasywów w rozliczeniach międzyokresowych kosztów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w stanie faktycznym nr 1 Spółka prawidłowo uznała rabat udzielony za usługi logistyczne zrealizowane i zafakturowane w 2009 r. za korektę kosztów bezpośrednio związanych z przychodem i ujęła tę kwotę w wyniku podatkowym 2009 r. zwiększając tym samym podstawę opodatkowania 2009 r....

2.

Czy w stanie faktycznym nr 2 Spółka prawidłowo zaliczyła koszty zafakturowane jej po zakończeniu okresu sprawozdawczego (2009 r.), ale do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego za ten rok, do kosztów uzyskania 2009 r. pod warunkiem, że koszty te zostały ujęte w księgach 2009 r. i czy prawidłowo uznała je za koszty pośrednio związane z uzyskanym przychodem.

3.

Czy w stanie faktycznym nr 3 Spółka prawidłowo określiła moment poniesienia kosztu i prawidłowo zakwalifikowała go do kosztów uzyskania 2010 r....

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi wydanymi w dniu 1 kwietnia 2011 r.: nr ILPB3/423-6/11-3/MM, nr ILPB3/423-6/11-4/MM.

Zdaniem Wnioskodawcy, przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpływa bezpośrednio na uzyskanie określonego przychodu. Wnioskująca uznała, iż rodzaj świadczonej usługi (poniesionego kosztu) oraz ustalony sposób wynagrodzenia wskazuje na to, że koszty ponoszone w związku z zakupem usługi logistycznej należy zaliczyć do kosztów bezpośrednio związanych z osiągniętym przychodem (wynagrodzenie liczone jest jako procent od zrealizowanego (zafakturowanego) przez Spółkę, na rzecz klienta, obrotu) i uznać je jako koszty uzyskania 2009 r..

Stanowisko swoje Spółka uzasadnia brzmieniem art. 15 ust. 4b i 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymi, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego, nie później jednak niż do upływu terminu, określonego do złożenia zeznania, są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Sprawozdanie finansowe Spółki zostało sporządzone dnia 18 marca 2010 r. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskującej, udzielony Spółce po zakończeniu 2009 r. rabat należy odnieść do kosztów 2009 r. i umniejszyć je o kwotę wynikającą z wystawionej w styczniu 2010 r. faktury korygującej i tym samym zwiększyć podstawę opodatkowania 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, iż wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami, bądź służą zabezpieczeniu lub zachowaniu źródła przychodów.

Ponadto, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Rozwiązania prawne dotyczące potrącalności kosztów w czasie, pozwalają wyróżnić:

* koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu;

* koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem.

Aby określić, czy dany koszt jest bezpośrednio związany z przychodem, należy rozstrzygnąć, czy istnieje możliwość powiązania tego wydatku z przychodem osiągniętym w roku podatkowym. Przy ocenie tej, decydującym nie jest moment dokonania tegoż wydatku, a właśnie moment osiągnięcia przychodu. Gdy związek między poniesionym kosztem a uzyskanym przychodem jest wyraźny, koszt taki jest kosztem bezpośrednio związanym z tym właśnie przychodem.

Podatnik chcąc prawidłowo przyporządkować wydatki do kosztów danego okresu powinien zatem mieć na uwadze, czy ma do czynienia z kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami, bądź też z innymi kosztami niż bezpośrednio związanymi z przychodami.

Powyższy podział jest istotny z punktu widzenia momentu obciążenia kosztów uzyskania przychodów. Tym samym, w celu ustalenia momentu potrącalności wydatków należy prawidłowo określić ich charakter, tj. czy stanowią one koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanym przychodem, czy też koszty pośrednie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca kupuje usługi logistyczne od spółki francuskiej. Faktura za dany miesiąc jest wystawiana przez świadczącego usługę, w ostatnim jego dniu, a cena za świadczone usługi, ustalona jest jako procent od wartości sprzedanych przez Spółkę, przy wykorzystaniu usług logistycznych produktów.

W styczniu 2010 r. firma logistyczna skierowała do swoich klientów propozycję udzielenia rabatu za usługi świadczone w 2009 r. Firma logistyczna udzieliła rabatu handlowego Wnioskodawcy w formie 0,5% storna od ceny zafakturowanej w 2009 r.. Rabat ten firma logistyczna udokumentowała fakturą korygująca wystawioną 29 stycznia 2010 r. Spółka fakturę tę zaksięgowała w koszty działalności podstawowej 2009 r. poleceniem księgowania, przez rozliczenia międzyokresowe kosztów pozycja "koszty działalności podstawowej". Sprawozdanie finansowe Spółki zostało sporządzone dnia 18 marca 2010 r.

Mając na uwadze powyższe, uznać należy, iż wydatki związane z nabywaniem przez Spółkę usług logistycznych związane są bezpośrednio z prowadzoną przez Nią działalnością gospodarczą, tym samym mają bezpośredni wpływ na wielkość osiąganego przychodu.

W myśl art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Ust. 4b wymienionego w zdaniu poprzednim artykułu ustawy stanowi, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1.

sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo

2.

złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Zgodnie z zasadą potrącalności kosztów w czasie wyrażoną w tych przepisach, jeżeli poniesiony koszt można bezpośrednio odnieść do osiągniętego przychodu, wówczas powinien on być uwzględniony w rachunku podatkowym, w tym roku, w którym osiągnięty został przychód.

Odstąpienie od zasady potrącalności kosztów możliwe jest tylko wtedy, gdy zarachowanie kosztu w danym roku podatkowym nie było możliwe, np. gdy podatnik otrzymał fakturę (rachunek) dotyczącą danego roku podatkowego z opóźnieniem - po zamknięciu ksiąg rachunkowych i złożeniu zeznania - wówczas koszt ten potrąca się w roku, w którym faktycznie został poniesiony. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Wobec powyższego, należy zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, iż koszty ponoszone w związku z zakupem usługi logistycznej należy zaliczyć do kosztów bezpośrednio związanych z osiągniętym przychodem (wynagrodzenie liczone jest jako procent od zrealizowanego przez Spółkę, na rzecz klienta, obrotu) i uznać je jako koszty uzyskania 2009 r. Tym samym, udzielony Spółce po zakończeniu 2009 r. rabat (udokumentowany fakturą korygującą wystawioną 29 stycznia 2010 r.) należy odnieść do kosztów 2009 r. i umniejszyć je o kwotę wynikającą z przedmiotowej faktury korygujące - stosownie do art. 15 ust. 4 i 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl