ILPB3/423-597/09-2/DS - Prawo do zastosowania odliczenia od dochodu darowizny nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 października 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-597/09-2/DS Prawo do zastosowania odliczenia od dochodu darowizny nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2009 r. (data wpływu 3 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odliczenia od dochodu darowizny przekazanej na cele kultu religijnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odliczenia od dochodu darowizny przekazanej na cele kultu religijnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w dniu 24 lipca 2009 r. zawarła w formie aktu notarialnego umowę darowizny, na mocy której darowała niezabudowaną nieruchomość parafii pod wezwaniem (...), a proboszcz działający w imieniu i na rzecz tej parafii oświadczył, że parafia darowiznę tę przyjmuje.

Jednocześnie, w umowie tej, Spółka poleciła parafii pod wezwaniem (...), by w przypadku sprzedaży darowanej nieruchomości przez parafię, uzyskane z tej sprzedaży środki przeznaczyć na sfinansowanie budowy nowego kościoła w D, gmina D.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w stanie faktycznym przedstawionym powyżej, Spółka ma prawo odliczyć od dochodu osiągniętego w 2009 r. wartość darowanej nieruchomości (z uwzględnieniem ograniczeń procentowych wynikających z art. 18 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, Spółka ma prawo odliczyć wartość nieruchomości darowanej przez Nią parafii pod wezwaniem (...), na podstawie umowy darowizny z dnia 24 lipca 2009 r. od dochodu osiągniętego przez Nią w 2009 r.. Dokonując takiego odliczenia Spółka musi jedynie uwzględnić ograniczenia co do wysokości odliczeń wynikające z przepisów art. 18 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko takie jest uzasadnione, z uwagi na treść art. 18 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, który uprawnia podatnika podatku dochodowego od osób prawnych do odliczania od dochodu darowizn na cele kultu religijnego.

W ocenie Spółki, nie może być wątpliwości, iż dokonana przez Nią darowizna na rzecz parafii pod wezwaniem (...), o której mowa w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, jest darowizną na cele kultu religijnego w rozumieniu wskazanego powyżej przepisu art. 18 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jakkolwiek bowiem ustawodawca nigdzie nie zdefiniował pojęcia: "cele kultu religijnego", to jednak zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne zgodnie przyjmują, iż darowizną na cele kultu religijnego są środki przeznaczone dla kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych (por. m.in. pismo Podsekretarza Stanu z dnia 31 października 2005 r., nr PO 2/11-01573/95 do izb i urzędów skarbowych, Biuletyn Skarbowy nr 4/95, s. 14-16 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 września 2005 r., sygn. III SA/Wa 845/05, LEX nr 177343).

W opinii Wnioskodawcy, dodatkowo należy wskazać, iż o tym, że przedmiotowa darowizna jest darowizną na cele kultu religijnego, świadczy również treść polecenia zawartego w umowie darowizny z dnia 24 lipca 2009 r., zgodnie z którym nawet w przypadku sprzedaży darowanej nieruchomości przez parafię pod wezwaniem (...), środki z tej transakcji powinny zostać przeznaczone na cele kultu religijnego - budowę nowego kościoła w D, gmina D.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Spółki, nie może być wątpliwości, iż darowizna nieruchomości dokonana na rzecz parafii pod wezwaniem (...) - jako darowizna na rzecz kościoła - jest darowizną na cele kultu religijnego, a tym samym, że Spółka ma prawo odliczyć wartość tej darowizny od dochodu za 2009 rok (uwzględniając ograniczenia co do wysokości odliczeń wynikające z przepisów art. 18 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Spółka zaznacza przy tym, iż w niniejszym stanie faktycznym spełnione zostały warunki odliczenia darowizny, o których mowa w art. 18 ust. 1c ww. ustawy, wobec faktu, iż w akcie notarialnym, wskazanym w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, proboszcz działający w imieniu i na rzecz parafii pod wezwaniem (...) złożył oświadczenie, że parafia dokonaną przez Spółkę darowiznę przyjmuje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Pod pojęciem darowizny należy, zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), rozumieć umowę darowizny, mocą której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zatem, umowa darowizny ma charakter umowy zobowiązującej (konsensualnej) - do zawarcia umowy dochodzi z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia woli - i jednostronnej, jako nie przynoszącej darczyńcy żadnej opłaty. Do zawarcia umowy darowizny, podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli przez obie strony. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli przez obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 i pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po odliczeniu m.in.:

1.

darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1,

2.

darowizn na cele kultu religijnego - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji pojęcia "kult religijny". W takiej sytuacji należy przyjąć definicję słownikową lub encyklopedyczną. I tak, Nowa encyklopedia powszechna PWN Wydawnictwa Naukowego PWN S.A. (http://encyklopedia.pwn.pl/) hasło "kult" w znaczeniu religioznawczym definiuje następująco: "Całokształt praktyk obrzędowych, za których pośrednictwem wyznawcy religii manifestują cześć dla sacrum w aktach uwielbienia, błagania i dziękczynienia (...). W kulcie można wyodrębnić przedmiot kultu, osoby sprawujące kult, obiekty i sprzęty kultowe oraz czynności kultowe (...)".

Natomiast Według Słownika języka polskiego (PWN Warszawa 1978 r.) kult religijny oznacza "zewnętrzny aspekt religii w odróżnieniu od teoretycznej doktryny; ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych". W myśl podanej definicji, celom kultu religijnego służą zarówno te działania, które odnoszą się do praktyk, obrzędów i uroczystości religijnych, jak też dotyczące obiektów sakralnych i związanej z nimi infrastruktury.

Na podstawie art. 18 ust. 1a ww. ustawy, łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 1 i 7 nie może przekroczyć 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1, z tym że odliczeniom nie podlegają darowizny na rzecz:

1.

osób fizycznych,

2.

osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Przy czym, sam fakt przekazania darowizny na rzecz kościelnej osoby prawnej nie uprawnia darczyńcy do obniżki dochodu z tytułu darowizn. Darowizna musi być przekazana na ściśle określony cel, to jest na cel kultu religijnego. Dopiero spełnienie tego wymogu uprawni darczyńcę do obniżki dochodu na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy.

Należy mieć na uwadze również postanowienia zawarte w art. 18 ust. 1c ustawy, zgodnie z którymi, odliczenie darowizn, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 7 oraz wynikające z odrębnych ustaw, stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka zawarła w formie aktu notarialnego umowę darowizny, na mocy której darowała niezabudowaną nieruchomość parafii pod wezwaniem (...), a proboszcz działający w imieniu i na jej rzecz oświadczył że parafia darowiznę tę przyjmuje. Jednocześnie, w umowie zawarto, iż w przypadku sprzedaży przez parafię darowanej nieruchomości, uzyskane ze sprzedaży środki należy przeznaczyć na sfinansowanie budowy nowego kościoła w D.

Wobec powyższego, darowizna na cele kultu religijnego (jako darowizna na obiekty kultowe) może podlegać odliczeniu od dochodu na podstawie cytowanego powyżej art. 18 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc z zastosowaniem 10% limitu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl