ILPB3/423-517/08-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-517/08-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2008 r. (data wpływu 22 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka Akcyjna założona została m.in. w celu realizacji projektu inwestycyjnego w zakresie wytwórni kwasu monochlorooctowego. Z uwagi na konieczność pozyskania dodatkowych środków pieniężnych na finansowanie planowanego zadania inwestycyjnego, Wnioskodawca zamierza wprowadzić nowego akcjonariusza, który objąłby akcje w podwyższonym kapitale zakładowym w formie gotówkowej. Stąd Spółka podjęła działania zmierzające do wyszukania na rynku inwestora, który kwalifikowałby się - jako przyszły mniejszościowy akcjonariusz Spółki - do realizacji projektu inwestycyjnego w zakresie wytwórni kwasu monochlorooctowego. W związku z powyższym, Spółka zamierza zawrzeć umowę na świadczenie usług doradztwa z wyspecjalizowanym w tym zakresie podmiotem, którego zadaniem byłoby wyszukanie na rynku odpowiedniego inwestora - przyszłego akcjonariusza. W efekcie takiej umowy, Wnioskodawca poniesie koszty związane ze świadczeniem usług doradztwa. Przystąpienie do Spółki nowego akcjonariusza będzie wiązało się z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki, a to z kolei spowoduje powstanie kolejnego wydatku w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych naliczonego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, od wartości podwyższonego kapitału zakładowego.

Tak więc, Wnioskodawca w celu uzyskania dodatkowych środków pieniężnych na finansowanie zadania inwestycyjnego w zakresie wytwórni kwasu monochlorooctowego, poniesie koszty związane z pozyskaniem nowego akcjonariusza (usługi doradcze) oraz koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego (podatek od czynności cywilnoprawnych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka w celu pozyskania dodatkowych środków pieniężnych na realizację inwestycji w zakresie kwasu monochlorooctowego, ma prawo zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, koszty usług doradczych oraz podatek od czynności cywilnoprawnych, związanych z wyszukaniem nowego akcjonariusza mającego wnieść gotówkę na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) określono, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w art. 16 ust. 1, zarówno bezpośrednio jak też pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów. W przedmiotowej sprawie celowość poniesienia ww. wydatków wiąże się bezpośrednio z przeznaczeniem efektu ich poniesienia w postaci pozyskanych środków pieniężnych na finansowanie inwestycji - wytwórni kwasu monochlorooctowego.

Wytwórnia ta w przyszłości będzie generowała przychody ze sprzedaży produktów. Wnioskodawca w związku z założonym w umowie Spółki Akcyjnej (akcie założycielskim) przedmiotem jej działalności - produkcja, wytwarzanie i handel produktami chemicznymi - zobowiązany jest stworzyć park maszynowy, pozwalający na realizację założonego celu działalności. Konsekwencją niniejszego są działania pozwalające na pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych w drodze przystąpienia do Spółki nowego akcjonariusza wnoszącego gotówkę na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego. Zwiększenie kapitału zakładowego jest jedynym ze sposobów pozyskania środków na działalność gospodarczą, w tym wypadku na realizację inwestycji, która w przyszłości ma generować przychody ze sprzedaży produktów powstających w efekcie procesu produkcyjnego, prowadzonego z wykorzystaniem tej inwestycji. A więc, decyzja Spółki o ponoszeniu wydatków związanych z pozyskaniem nowego akcjonariusza - usługi doradcze i konsekwencją tego, kosztów związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego - podatku od czynności cywilnoprawnych, znajduje racjonalne uzasadnienie z punku widzenia podstawowego celu dla którego spółka prawa handlowego została założona - osiąganie zysku poprzez generowanie przychodów. Powyższe działania mogą istotnie przyczynić się w przyszłości do zwiększenia źródeł przychodów. Jednocześnie z uwagi na związek przedmiotowych wydatków z inwestycją, wydatki te stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 2 w związku z art. 16g ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jako element kosztu wytworzenia, winny zwiększać wartość nakładów inwestycyjnych. Tak więc, zdaniem Spółki, z uwagi na realizację celu określonego w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki w postaci ww. usług doradczych i podatku od czynności cywilnoprawnych, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach odpisów amortyzacyjnych stosownie do art. 15 ust. 6 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej stosownie do treści art. 431 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Oznacza to, iż wszelkie koszty ponoszone przez spółkę akcyjną przy jej założeniu lub rozszerzeniu pozostają w bezpośrednim związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450), podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1 (m.in. umów spółek), jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się - przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.

O możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów decydują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Jak stanowi art. 15 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cyt. ustawy.

Oznacza to, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, musi on mieć bezpośredni związek z uzyskanym przychodem, czyli winien być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub mieć związek pośredni, tj. winien być poniesiony na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Należy zauważyć, że nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością stanowić może koszt uzyskania przychodu. W myśl powołanego przepisu koszt uzyskania przychodu związany jest z celem jego osiągnięcia.

Nie będą jednak kosztami uzyskania przychodów koszty związane z utworzeniem lub powiększeniem kapitału zakładowego. Stosownie bowiem do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Ponadto, z treści art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ww. ustawy wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Związane z tymi przychodami koszty nie mogą, stosownie do pkt 3 tego przepisu, pomniejszać przychodów uzyskiwanych z innych źródeł.

Należy zauważyć również, iż podwyższenie kapitału zakładowego i związane z tym pozyskanie środków pieniężnych na finansowanie inwestycji, w przyszłości będzie generowało przychody ze sprzedaży, jednak będą to już przychody z bieżącej działalności gospodarczej Spółki. Z osiągnięciem tego przychodu będą wiązały się odrębne wydatki stanowiące koszt jego uzyskania.

W świetle powyższego, wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki akcyjnej, takie jak koszty usług doradczych oraz zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż są one związane z przychodem wyłączonym od opodatkowania podatkiem dochodowym. Tym samym wydatki te, nie mogą być uwzględnione przy ustalaniu kosztu wytworzenia prowadzonej przez Spółkę inwestycji, o którym mowa w art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl