ILPB3/423-516/10-2/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 września 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-516/10-2/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2010 r. (data wpływu 11 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* wypłaconych nagród z zysku netto obciążonych składką ZUS oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych - jest nieprawidłowe,

* składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracodawcę - jest prawidłowe,

* kwoty dodatkowego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* wypłaconych nagród z zysku netto obciążonych składką ZUS oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

* składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracodawcę,

* kwoty dodatkowego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka za 2009 r. wypracowała zysk netto w kwocie 8.228.346,79. Zgromadzenie Wspólników (100% udziałów w Spółce ma Miasto) podjęło uchwałę o podziale zysku:

* dywidenda 7.000.000;

* podwyższenie kapitału zapasowego 528.346,79;

* wypłatę nagród z zysku dla pracowników Spółki 600.000;

* zasilenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych 100.000.

Zarząd Spółki zamierza dokonać wypłaty nagród z zysku dla pracowników oraz przekazać na ZFŚS dodatkowy odpis z zysku. Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy przewiduje wypłaty nagród z zysku oraz określa zasady ich wypłaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle obowiązujących przepisów, a w szczególności art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich wypłaty koszty dotyczące wypłaconych nagród z zysku dla pracowników Spółki oraz dodatkowego (przekazanego) odpisu na ZFŚS sfinansowanego z podziału zysku netto.

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata nagród z zysku netto jest określona w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy w Spółce i stanowi dodatkową część wynagrodzeń pracowników. Wynagrodzenie wynikające z wypłaty nagrody jest obciążone składką ZUS oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tak jak każde inne wynagrodzenie za pracę, co potwierdza treść art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jako jeden z rodzajów przychodów ze stosunku pracy wymienia nagrody.

Wynagrodzenia za pracę uznawane są za koszty uzyskania przychodów pracodawcy, również zatem są nimi wypłacone nagrody. Dla Spółki jest to koszt powiązany z osiąganymi przychodami. Z uwagi na fakt, że możliwość wypłat nagród z zysku jest zagwarantowana w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy według określonych w nim zasad, tytuł ten ma charakter roszczeniowy i koszty związane z wypłatą, w dacie ich poniesienia będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w Spółce bez względu na źródło finansowania wypłaty.

Nie będą stanowiły jedynie kosztów uzyskania przychodów składki ZUS finansowane przez pracodawcę od wypłaconych nagród z zysku, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku od osób prawnych.

Również dodatkowy odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych z zysku netto, zdaniem Spółki, będzie kosztem uzyskania przychodu w momencie przekazania go na wyodrębniony rachunek funduszu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* nieprawidłowe - w zakresie wypłaconych nagród z zysku netto obciążonych składką ZUS oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

* prawidłowe - w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracodawcę,

* nieprawidłowe - w zakresie kwoty dodatkowego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Enumeratywnie wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, katalog kosztów niestanowiących kosztów podatkowych nie oznacza, że inne koszty w nim nie wymienione tymi kosztami nie mogą być. W takim przypadku należy badać, czy dany koszt poniesiony został w celu uzyskania przychodów (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

Wypłacone pracownikom wypłaty z zysku netto choć niewątpliwie związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki, to jednak nie spełniają one wszystkich przesłanek niezbędnych do zakwalifikowania ich, w oparciu o wyżej wymienione przepisy ustawy, do kosztów uzyskania przychodów. Wypłaty te stanowią bowiem element podziału wypracowanego przez Spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym). Nie mają one więc charakteru kosztowego. Wydatki te nie będą zatem stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż ich źródłem jest zysk.

Reasumując powyższe, Wnioskodawca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłat nagród dokonanych przez Spółkę na rzecz pracowników z zysku netto obciążonych składką ZUS oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Konsekwencją nieuznania za koszt podatkowy wypłat z zysku netto, jest nieuznawanie za taki koszt również związanych z tymi wypłatami składek na ubezpieczenia społeczne. Znajduje to wyraz także w zapisie art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw - od nagród i premii, wypłacanych w gotówce lub w papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Reasumując, składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę z tytułu wypłat przedmiotowych nagród z zysku, nie stanowią dla Spółki kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe oraz fakt, że wypłaty z zysku netto nie mają charakteru kosztowego, stwierdzić należy, iż także dodatkowy odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nie może zostać zaliczony przez Spółkę do kosztów podatkowych. Jest on bowiem zasilany środkami z zysku.

Jednocześnie tut. Organ zwraca również uwagę, iż fundamentalne znaczenie dla rozstrzygnięcia o skutkach podatkowych wypłat, o jakich mowa w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, ma ustalenie ich charakteru. Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż de facto mamy do czynienia z wypłatą premii. Premia jest świadczeniem, którego wypłata uzależniona jest od spełniania konkretnego i podlegającego weryfikacji warunku. Warunkiem tym jest osiągnięcie przez Spółkę zysku oraz przeznaczenie go przez stosowny organ Spółki, do wypłaty wśród pracowników. Przez "premie z zysku", należy rozumieć premie wypłacone z zysku po opodatkowaniu, a więc z dochodu po opodatkowaniu. Stosownie bowiem do reguł wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady, dochód to różnica pomiędzy przychodem podatkowym a kosztami jego uzyskania. Tym samym brak podstaw prawnych, aby po ustaleniu dochodu i odliczeniu należnego od niego podatku dochodowego ponownie ustalać koszty uzyskania przychodu.

Reasumując, przedmiotowe koszty, których źródłem jest zysk netto, nie mogą zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl