ILPB3/423-46/12-3/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-46/12-3/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2012 r. (data wpływu 14 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą udziałów nabytych przez Spółkę w ramach transakcji przeprowadzonej w 2007 r. (pytanie oznaczone nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* określenia, czy transakcja przeprowadzona w 2007 r. stanowiła wymianę udziałów,

* rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą udziałów nabytych przez Spółkę w ramach transakcji przeprowadzonej w 2007 r.

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

I.

W dniu 21 listopada 2007 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników X Sp. z o.o. (dalej: X albo Wnioskodawca) podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego X poprzez utworzenie nowych udziałów. Wszystkie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym X zostały objęte przez Y z siedzibą w (...) (dalej: Y) w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zwykłych udziałów w Z z siedzibą w (...) (dalej: Z albo Spółka Zbywana). Będące przedmiotem aportu udziały spółki stanowiły ponad 99% jej kapitału zakładowego - X uzyskała bezwzględną większość praw głosu w Z.

W związku z przedstawionym podwyższeniem kapitału zakładowego, X dokonała zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: p.c.c.). Wydatek ten został skapitalizowany w wartości utworzonych udziałów.

II.

Na podstawie umowy z dnia 16 grudnia 2011 r. X sprzedała Y wszystkie posiadane przez siebie udziały w Z, które zostały wcześniej nabyte w drodze wymiany udziałów opisanej w punkcie I. Cena sprzedaży udziałów była niższa od wartości udziałów w momencie transakcji w 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy transakcja z 2007 r. polegająca na objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym X przez Y w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zwykłych udziałów w Z stanowiła wymianę udziałów.

2.

Czy w związku ze sprzedażą udziałów w Z przez X, X będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych Y w ramach wymiany udziałów z 2007 r.

3.

Czy podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego X w 2007 r. może zostać rozpoznany jako koszt uzyskania przychodów w momencie zbycia udziałów w Z uzyskanych w drodze wymiany udziałów, tj. w roku 2011.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2. Jednocześnie informuje się, iż w zakresie:

* przedstawionego stanu faktycznego obejmującego odpowiedź na pytanie nr 1 w dniu 14 maja 2012 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-46/12-2/EK,

* przedstawionego stanu faktycznego obejmującego odpowiedź na pytanie nr 3 w dniu 14 maja 2012 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-46/12-4/EK.

Zdaniem Wnioskodawcy, 1 stycznia 2011 r. wszedł w życie przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wydatki poniesione w transakcji wymiany udziałów przez spółkę nabywającą w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości nabytych udziałów są kosztem uzyskania przychodu w przypadku ich odpłatnego zbycia.

W ocenie Wnioskodawcy, przepis ten znajdzie swoje zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym, mimo że transakcja wymiany udziałów nastąpiła w 2007 r., gdyż przepisy intertemporalne w ustawie nowelizacyjnej (ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. z dn. 30 listopada 2010 r. Nr 226, poz. 1478) tego nie wykluczają. Art. 13 przywołanej ustawy stanowi, że znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie do uzyskanych dochodów bądź poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2011 r.

By wykazać dochód bądź stratę w 2011 r. konieczne jest wzięcie pod uwagę zarówno przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w Z (zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), jak i kosztu uzyskania przychodów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości zbywanych udziałów w okresie ich wniesienia do X w drodze aportu.

W świetle powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że kosztem uzyskania przychodów X przy odpłatnym zbyciu udziałów w Spółce Zbywanej będzie nominalna wartość udziałów wydanych przez X w podwyższonym kapitale zakładowym odpowiadająca nominalnej wartości udziałów objętych uprzednio w Z w ramach transakcji wymiany udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym, w dniu 21 listopada 2007 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie X Sp. z o.o. (dalej: X) podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego X poprzez utworzenie nowych udziałów. Wszystkie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym X zostały objęte przez Y z siedzibą w (...) (dalej: Y) w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zwykłych udziałów w Z z siedzibą w (...) (dalej: Z). Będące przedmiotem aportu udziały spółki stanowiły ponad 99% jej kapitału zakładowego - X uzyskała bezwzględną większość praw głosu w Z.

Jak stwierdzono w interpretacji indywidualnej wydanej na wniosek Spółki w dniu 14 maja 2012 r., ww. transakcja spełniała przesłanki określone w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. Wobec powyższego, po stronie Spółki nie powstał przychód z tytułu udziałów nabytych w Z.

Jednocześnie zauważyć należy, iż obowiązek podatkowy powstanie dla Spółki w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż na podstawie umowy z dnia 16 grudnia 2011 r. Spółka sprzedała Y wszystkie posiadane przez siebie udziały w Z, które zostały wcześniej nabyte w drodze wymiany udziałów. Cena sprzedaży udziałów była niższa od wartości udziałów w momencie transakcji w 2007 r.

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, iż z dniem 1 stycznia 2011 r., mocą ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) - dalej ustawa nowelizacyjna, do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzony został przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e.

Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Jednocześnie wskazać należy na zapis art. 13 ustawy nowelizacyjnej, w myśl którego przepisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2011 r. (...).

W świetle powyższego, w związku ze sprzedażą przez Spółkę udziałów w Z, będzie Ona uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych Y w ramach transakcji wymiany udziałów z 2007 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl