ILPB3/423-46/12-2/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-46/12-2/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2012 r. (data wpływu 14 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia, czy transakcja przeprowadzona w 2007 r. stanowiła wymianę udziałów (pytanie oznaczone nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* określenia, czy transakcja przeprowadzona w 2007 r. stanowiła wymianę udziałów,

* rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą udziałów nabytych przez Spółkę w ramach transakcji przeprowadzonej w 2007 r.

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

I.

W dniu 21 listopada 2007 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników X Sp. z o.o. (dalej: X albo Wnioskodawca) podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego X poprzez utworzenie nowych udziałów. Wszystkie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym X zostały objęte przez Y z siedzibą w (...) (dalej: Y) w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zwykłych udziałów w Z z siedzibą w (...) (dalej: Z albo Spółka Zbywana). Będące przedmiotem aportu udziały spółki stanowiły ponad 99% jej kapitału zakładowego - X uzyskała bezwzględną większość praw głosu w Z.

W związku z przedstawionym podwyższeniem kapitału zakładowego, X dokonała zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: p.c.c.). Wydatek ten został skapitalizowany w wartości utworzonych udziałów.

II.

Na podstawie umowy z dnia 16 grudnia 2011 r. X sprzedała Y wszystkie posiadane przez siebie udziały w Z, które zostały wcześniej nabyte w drodze wymiany udziałów opisanej w punkcie I. Cena sprzedaży udziałów była niższa od wartości udziałów w momencie transakcji w 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy transakcja z 2007 r. polegająca na objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym X przez Y w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zwykłych udziałów w Z stanowiła wymianę udziałów.

2.

Czy w związku ze sprzedażą udziałów w Z przez X, X będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych Y w ramach wymiany udziałów z 2007 r.

3.

Czy podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego X w 2007 r. może zostać rozpoznany jako koszt uzyskania przychodów w momencie zbycia udziałów w Z uzyskanych w drodze wymiany udziałów, tj. w roku 2011.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Jednocześnie informuje się, iż w zakresie:

* przedstawionego stanu faktycznego obejmującego odpowiedź na pytanie nr 2 w dniu 14 maja 2012 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-46/12-3/EK

* przedstawionego stanu faktycznego obejmującego odpowiedź na pytanie nr 3 w dniu 14 maja 2012 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPB3/423-46/12-4/EK

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja z 2007 r. stanowi wymianę udziałów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w jej brzmieniu sprzed nowelizacji w 2008 r. Przepis art. 12 ust. 4d stwierdzał wówczas, że jeśli:

a.

podatnicy dokonują zbycia udziałów jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej;

b.

w zamian za zbywane udziały spółka zbywająca otrzyma udziały spółki nabywającej,

c.

spółka nabywająca oraz spółka zbywająca, podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

d.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są zbywane, to wówczas do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów w spółce zbywającej i w spółce nabywającej.

Wymienione powyżej przesłanki zostały spełnione - w roli spółki nabywającej występowała X, Y była spółką zbywającą, a zbyte zostały udziały w Z. Wszystkie podmioty biorące udział w transakcji podlegały opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a X uzyskała bezwzględną większość praw głosu w Z. Zatem po stronie X przy wymianie udziałów nie powstał przychód z tytułu udziałów otrzymanych w Z.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. - w przypadku podatników dokonujących zbycia udziałów (akcji) jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej, jeżeli spółka nabywająca oraz spółka zbywająca (obejmująca), podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz w zamian za zbywane udziały (akcje) spółka zbywająca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej otrzymanych udziałów (akcji) lub - w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), a także jeżeli w wyniku nabycia udziałów (akcji):

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, albo

2.

spółka posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów (akcji) w spółce zbywającej i w spółce nabywającej.

Zgodnie z wykładnią literalną, powyższy przepis ma zastosowanie w sytuacji, kiedy jedna spółka zbywa na rzecz drugiej spółki (spółki nabywającej) udziały / akcje spółki w zamian za udziały / akcje spółki nabywającej lub udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce. Z drugiej strony, spółka nabywająca zbywa lub wydaje własne udziały / akcje innej spółce w zamian za udziały / akcje spółki trzeciej.

W przedmiotowej sprawie, spółką nabywającą był Wnioskodawca - sp. z o.o., spółką zbywającą - Y z siedzibą w (...), natomiast spółką, której udziały były zbywane - Z. z siedzibą w (...). Zarówno spółka nabywająca, jak i spółka zbywająca podlegały opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto, spółka nabywająca uzyskała bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały były zbywane.

Wobec spełnienia warunków określonych w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdzić należy, iż transakcja z 2007 r. polegająca na objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki przez Y z siedzibą w (...) w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zwykłych udziałów w Z z siedzibą w (...) stanowiła wymianę udziałów. W konsekwencji, po stronie Spółki nie powstał przychód z tytułu otrzymanych udziałów w Z z siedzibą w (...).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl