ILPB3/423-393/09-5/KS - Czy w przypadku zbycia akcji podatnik może zaliczyć wartość nominalną akcji w koszty uzyskania przychodów, jeżeli akcje objęto w zamian za wierzytelność w wyniku zawarcia układu?

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-393/09-5/KS Czy w przypadku zbycia akcji podatnik może zaliczyć wartość nominalną akcji w koszty uzyskania przychodów, jeżeli akcje objęto w zamian za wierzytelność w wyniku zawarcia układu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2009 r. (data wpływu 28 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony w dniu: 16 czerwca 2009 r. oraz 26 czerwca 2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada wierzytelność wobec innej spółki akcyjnej (dłużnik). Wierzytelność powstała w wyniku sprzedaży dłużnikowi towarów Spółki.

Spółka rozpoznała przychód należny z tytułu dokonanej sprzedaży. Ze względu na kłopoty finansowe dłużnika, zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu. Dnia 14 lutego 2006 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia układu. Wnioskodawca w oparciu o postanowienie sądu z dnia 14 lutego 2006 r. nabył akcje w spółce.

Zgodnie bowiem z ww. postanowieniem, suma wierzytelności pozostała po redukcji została zamieniona w drodze konwersji na akcje dłużnika w ramach nowej emisji. Wartość objętych akcji, odpowiadająca kwocie należności głównej nie stanowiła w Spółce przychodu podatkowego, gdyż przychód należny z tego tytułu, Spółka wykazała już w momencie powstania należności (tj. sprzedaży towarów).

W roku 2008 Spółka zbyła akcje nabyte w wyniku zawartego układu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku zbycia akcji, Spółka może zaliczyć wartość nominalną akcji w koszty uzyskania przychodów, jeżeli akcje objęto w zamian za wierzytelność w wyniku zawarcia układu.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku osiągnięcia przychodu ze sprzedaży akcji objętych w wyniku zawarcia układu za wierzytelności, to zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustala się koszty uzyskania przychodów w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia, jeżeli akcje te zostały objęte za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki, w przypadku sprzedaży akcji objętych w wyniku konwersji wierzytelności, dla Niej kosztem uzyskania przychodów będzie wartość nominalna objętych akcji z dnia ich objęcia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W świetle omawianego przepisu, nie będą zatem kosztem wydatki, które mimo, że poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów, wymienione są w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Użyte przez ustawodawcę określenie "wydatków na objęcie" oznacza wydatki bezpośrednio warunkujące objęcie udziałów (akcji), tj. takie, bez których poniesienia skuteczne objęcie udziałów (akcji) nie byłoby możliwe. Do wydatków na objęcie zaliczyć zatem należy zapłaconą cenę akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z ich objęciem, np. związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, koszty związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, transferu, zdeponowania papierów itp.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka, w wyniku zawarcia układu postanowieniem Sądu Rejonowego nabyła akcje innej spółki, w której zostało wszczęte postępowanie upadłościowo. Akcje zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności własnej z tytułu dokonanej sprzedaży towarów. Zgodnie z ww. postanowieniem, suma wierzytelności pozostała po redukcji została zamieniona w drodze konwersji na akcje dłużnika w ramach nowej emisji. W 2008 r. Spółka dokonała sprzedaży ww. akcji.

W niniejszej sprawie nabycie akcji nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zatem, w przedmiocie sprawy, w kwestii dot. ustalenia kosztów w momencie zbycia przez Spółkę akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny, tj. wierzytelność własną, zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Wobec powyższego, kosztem uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji objętych przez Spółkę w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności własnej będzie wysokość nominalnej wartości akcji z dnia ich objęcia.

Nadmienia się, iż tut. Organ wydając interpretację ocenił prawidłowość zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast nie odniósł się do kwestii opodatkowania operacji gospodarczej polegającej na objęciu akcji w zamian za wierzytelność, bowiem nie była ona przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl