ILPB3/423-366/12-2/JS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-366/12-2/JS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2012 r. (data wpływu 11 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu nadwyżki wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego ponad wartość wydanych udziałów, przekazanej na kapitał zapasowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu nadwyżki wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego ponad wartość wydanych udziałów, przekazanej na kapitał zapasowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest prężnie działającą Spółką na rynku poligraficznym. Zajmuje się produkcją etykiet samoprzylepnych oraz etykiet typu taśmy do metkownic.

Spółka rozlicza się z podatku dochodowego od osób prawnych oraz jest czynnym podatnikiem podatku VAT i dokonuje sprzedaży opodatkowanej.

Dążąc do podniesienia konkurencyjności Spółki na rynku krajowym i zagranicznym, zarząd Firmy podjął decyzję o podwyższeniu kapitału poprzez nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie aportu w zamian za udziały. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa miałaby stanowić działalność produkcyjna w zakresie produkcji polimerów i sleevów oraz świadczenie usług graficznych.

Wnioskodawca do chwili obecnej nabywał wyżej wymienione produkty i usługi od dostawców zewnętrznych. Mając w swojej ofercie możliwość wykonywania polimerów, sleevów oraz usług graficznych, Spółka może oferować swoim nabywcom kompleksową obsługę w jednym miejscu. Klient nawiązując współpracę z Wnioskodawcą będzie obsłużony począwszy od zaprojektowania danej etykiety poprzez wyprodukowanie polimerów, sleevów (materiały pomocnicze do produkcji etykiet) i produktu finalnego, jakim jest etykieta opakowaniowa.

Do podstawowych funkcji wykonywanych w ramach działalności produkcyjnej oraz usług graficznych należy:

* przyjmowanie i realizacja zamówień produkcyjnych,

* nadzór nad procesem produkcyjnym,

* nadzór nad magazynem produktów i wyrobów gotowych,

* obsługa zamówień składanych przez klientów,

* przygotowywanie graficzne wzorów etykiet.

Przedmiot aportu w postaci ZCP zostanie wyceniony według wartości rynkowej, a nadwyżka wartości wkładu nad wartością nominalną wydanych udziałów zostanie odniesiona przez Wnioskodawcę na kapitał zapasowy.

Podsumowując, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki odbędzie się z zastosowaniem tzw. agio, a więc wartość wnoszonego jako wkład niepieniężny przedsiębiorstwa będzie wyższa od wartości nominalnej objętych udziałów, a cała wartość nadwyżki, zgodnie z postanowieniem art. 154 ustawy - Kodeks spółek handlowych zostanie przekazana na fundusz zapasowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nadwyżka wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego w postaci ZCP ponad wartość wydanych udziałów, która zostanie przekazana na fundusz zapasowy Wnioskodawcy podwyższającej kapitał, skutkowała będzie dla Spółki powstaniem przychodu podatkowego w wysokości tej nadwyżki, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymując aport w formie ZCP Spółka nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych tytułem przychodów z kapitałów pieniężnych zgodnie z zapisem art. 12 ust. 4 pkt 11 ww. ustawy.

UZASADNIENIE

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Oznacza to, że zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne, wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego.

Natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 11 powołanej ustawy wynika, iż do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Spółka Y otrzymująca aport w postaci ZCP od osoby fizycznej - przekaże nadwyżkę udziałów ponad ich wartość nominalną na kapitał zapasowy.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, mają tutaj zastosowanie przepisy art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, nadwyżka uzyskana przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ponad wartość nominalną udziałów i przekazana na kapitał zapasowy, nie będzie zaliczana do przychodów tej spółki w myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podobne stanowisko zajął w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 14 września 2011 r. sygn. IPTPB3/423-103/11-2/GG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

Zatem, jak wynika z powyższego przepisu, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością tworzy się kapitał zapasowy, na który przelewana jest nadwyżka osiągnięta w tej spółce z tytułu objęcia udziałów po cenie wyższej od wartości nominalnej.

Wskazać należy, że kapitał zapasowy przeznaczany jest głównie na:

* pokrycie straty bilansowej,

* zwiększenie kapitału zakładowego,

* umorzenie udziałów.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że dążąc do podniesienia konkurencyjności Spółki na rynku krajowym i zagranicznym zarząd Firmy podjął decyzję o podwyższeniu kapitału poprzez nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie aportu w zamian za udziały.

Przedmiot aportu w postaci ZCP zostanie wyceniony według wartości rynkowej, a nadwyżka wartości wkładu nad wartością nominalną wydanych udziałów zostanie odniesiona przez Wnioskodawcę na kapitał zapasowy.

Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki odbędzie się z zastosowaniem tzw. agio, a więc wartość wnoszonej jako wkład niepieniężny ZCP będzie wyższa od wartości nominalnej objętych udziałów, a cała wartość nadwyżki, zgodnie z postanowieniem art. 154 ustawy - Kodeks spółek handlowych zostanie przekazana na fundusz zapasowy.

Zatem kwestią do rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie, jest określenie, czy nadwyżka wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego w postaci ZCP ponad wartość wydanych udziałów, która zostanie przekazana na fundusz zapasowy Wnioskodawcy, skutkować będzie dla Spółki powstaniem przychodu podatkowego w wysokości tej nadwyżki.

Wskazać należy, że przepisy art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) wyliczają enumeratywnie te rodzaje przychodów uzyskiwanych przez podatnika, które nie stanowią podstawy ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu. Zatem, skoro ustawodawca w ww. przepisie wskazał zamknięty katalog przychodów neutralnych podatkowo, nie można go więc rozszerzać ponad te wymienione w nim rodzaje.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Zatem, zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego.

Natomiast z treści art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Użyty przez ustawodawcę zwrot "kwot i wartości" wskazuje, że wyłączone z opodatkowania jest zarówno agio pieniężne, jak i agio aportowe. W przypadku, gdy powstałe tzw. agio, czyli nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów otrzymanych przy ich wydaniu, zostanie w całości przekazana na fundusz zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z cyt. już wyżej art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych, nie powstaje przychód w rozumieniu prawa podatkowego, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, nadwyżka wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego w postaci Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa ponad wartość wydanych udziałów, która zostanie przekazana na fundusz zapasowy Wnioskodawcy podwyższającej kapitał, nie będzie skutkowała dla Spółki powstaniem przychodu podatkowego w wysokości tej nadwyżki, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do powołanej przez Spółkę interpretacji stwierdzić należy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl