ILPB3/423-365/10-3/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-365/10-3/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2010 r. (data wpływu 26 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Spółki z tytułu otrzymania odsetek od pożyczki udzielonej spółce komandytowej:

* pytanie 3 - jest prawidłowe,

* pytanie 4 - jest nieprawidłowe,

* pytanie 5 - jest prawidłowe,

* pytanie 6 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* określenia przychodów z tytułu wniesienia wkładu w postaci pieniędzy oraz rzeczy (w tym nieruchomości) i prawa majątkowego do spółki osobowej (pytanie nr 1 i 2),

* skutków podatkowych dla Spółki z tyt. otrzymania odsetek od pożyczki udzielonej spółce komandytowej (pytanie nr 3 - 6),

* określenia dochodu w przypadku sprzedaży przez Spółkę Jej ogółu praw i obowiązków (lub ich części) w spółce osobowej (pytanie nr 7),

* określenia przychodu podlegającego opodatkowaniu w przypadku obniżenia wkładu w spółce osobowej, likwidacji spółki osobowej (pytanie nr 8 i 10),

* określenia przychodu i kosztu jego uzyskania w przypadku wypłaty zysku w spółce komandytowej (pytanie nr 9).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka przystąpiła do spółki komandytowej, jako jej wspólnik - komandytariusz. Tytułem wkładu do spółki komandytowej rozważa wniesienie wkładu w postaci gotówki lub rzeczy (w tym nieruchomości) lub praw majątkowych. Możliwe jest także późniejsze podwyższenie wkładów oraz ich obniżanie, jak również zmiana sumy komandytowej. Ponadto, rozważa się udzielenie pożyczki spółce komandytowej przez Spółkę lub inny podmiot - osobę prawną, z którą Spółka jest powiązana kapitałowo lub osobę fizyczną, z którą Spółka jest powiązana rodzinnie (powiązania rodzinne między akcjonariuszami Spółki lub członkami Jej organów a pożyczkodawcą).

Dopuszcza się także możliwość sprzedaży ogółu lub części praw i obowiązków w spółce komandytowej przez Spółkę. Spółka komandytowa będzie dokonywała wypłat zysku do Spółki. Możliwa jest również likwidacja spółki komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.

Czy wniesienie (zwiększenie) wkładu w postaci gotówki do spółki komandytowej powoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu (wartość gotówki).

2.

Czy wniesienie (zwiększenie) wkładu w postaci rzeczy lub prawa majątkowego do spółki komandytowej powoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu (wartość księgowa na dzień wnoszenia / cena zakupu / koszt wytworzenia) oraz czy jest to czynność podlegająca podatkowi od towarów i usług.

3.

Czy odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez Spółkę będącą Jej wspólnikiem są przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych Spółki.

4.

Czy odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez Spółkę będącą Jej wspólnikiem są kosztem uzyskania przychodów Spółki z tytułu udziału w tej spółce, w części przypadającej na Spółkę zgodnie z umową Spółki.

5.

Czy odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez podmiot będący osobą prawną, której wyłącznym udziałowcem jest Spółka lub osobę fizyczną, powiązaną rodzinnie ze Spółką, są kosztem uzyskania przychodów Spółki z tytułu udziału w tej spółce, w części przypadającej na Spółkę.

6.

Czy odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez podmiot będący osobą prawną, której częściowym udziałowcem jest Spółka są kosztem uzyskania przychodów Spółki z tytułu udziału w tej spółce, w części przypadającej na Spółkę.

7.

Czy sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej (lub ich części) przez Spółkę powoduje powstanie po Jej stronie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym, a jeśli tak, to jaki jest koszt jego uzyskania, w szczególności, czy kosztem uzyskania przychodu może być wartość gotówki / wartość księgowa na dzień wnoszenia / cena zakupu / koszt wytworzenia - w zależności od rodzaju wkładu i jakie ma w tym zakresie znaczenie ewentualność powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym w okolicznościach pyt. nr 1 i nr 2.

8.

Czy obniżenie wkładu w spółce komandytowej powoduje po stronie Spółki przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu.

9.

Czy wypłata zysku w spółce komandytowej Spółce, powoduje po Jej stronie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu.

10.

Czy wypłata dokonana Spółce w przypadku likwidacji spółki komandytowej powoduje po stronie wspólników przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym, a jeśli tak, to jaki jest koszt uzyskania tego przychodu.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania oznaczone numerami 3, 4, 5 i 6. Wniosek w pozostałym zakresie podatku dochodowego od osób prawnych został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi wydanymi w dniu 26 lipca 2010 r. nr ILPB3/423-365/10-2/MC, ILPB3/423-365/10-4/MC, ILPB3/423-365/10-5/MC i ILPB3/423-365/10-6/MC.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez Spółkę, są przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych Spółki.

Na podstawie art. 15 ust. 1 i a contrario art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki zapłacone przez spółkę komandytową od pożyczki udzielonej przez Spółkę lub inny podmiot - osobę prawną, z którą Spółka jest powiązana kapitałowo lub osobę fizyczną, z którą Spółka jest powiązana rodzinnie są kosztem uzyskania przychodów Spółki z tytułu udziału w spółce komandytowej, w części przypadającej na tego wspólnika zgodnie z umową spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego w zakresie:

* pytania nr 3 uznaje się za prawidłowe,

* pytania nr 4 uznaje się za nieprawidłowe,

* pytania nr 5 uznaje się za prawidłowe,

* pytania nr 6 uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przepis ten wskazuje, że przychód podatkowy u podatnika rozpoznawany jest wg zasady kasowej, tj. w momencie faktycznego otrzymania.

Jednocześnie, jak wynika art. 5 ust. 1 tej ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Stosownie natomiast do brzmienia art. 5 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Ponadto, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatników musi wystąpić związek przyczynowo - skutkowy. Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 13 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów. Z regulacji tej wynika, że wypłacone odsetki nie stanowią kosztów uzyskania dla podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, który włożył kapitał w źródło przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej. Rozważa udzielenie pożyczki spółce komandytowej sam lub inny podmiot (osoba prawna), z którą Wnioskodawca jest powiązany kapitałowo lub osobę fizyczną, z którą Spółka jest powiązana rodzinnie.

Zatem odsetki, które spółka osobowa (spółka komandytowa) zapłaci pożyczkodawcy (Spółce) będą:

* z jednej strony przychodem dla pożyczkodawcy (Spółki) w związku z udzieleniem pożyczki,

* i jednocześnie - w związku z przyjętym dla celów podatku dochodowego (art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) sposobem rozliczania przychodów i kosztów - odsetki te będą traktowane jako koszt podatkowy u wszystkich wspólników w wysokości odpowiadającej ich udziałom w spółce osobowej (spółce komandytowej).

Jednakże, na mocy art. 16 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca jako podmiot udzielający pożyczki, nie może przedmiotowych odsetek zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów, gdyż stanowią one odsetki od własnego kapitału (w tym wypadku jest to pożyczka) włożonego przez Wnioskodawcę w źródło przychodu, którym jest spółka komandytowa.

Reasumując, otrzymane przez Wnioskodawcę odsetki od pożyczki, stanowią - w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przychód podatkowy.

Natomiast, kwota wypłaconych przez spółkę komandytową odsetek, od udzielonej pożyczki przez Wnioskodawcę w części przypadającej na Jego udział, nie stanowi - stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli spółka komandytowa wypłaca odsetki na rzecz osoby prawnej, z którą Wnioskodawca jest powiązany kapitałowo (jest wyłącznym udziałowcem lub częściowym) lub osoby fizycznej powiązanej rodzinnie z Wnioskodawcą to odsetki w części przypadającej na Jego udział w spółce komandytowej, będzie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 2 lipca 2010 r. nr ILPP1/443-475/10-2/BD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl