ILPB3/423-354/10-4/JG - Skutki podatkowe otrzymania prowizji z tytułu powstrzymania się od dokonywania sprzedaży.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-354/10-4/JG Skutki podatkowe otrzymania prowizji z tytułu powstrzymania się od dokonywania sprzedaży.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia prowizji do przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismami z dnia 27 kwietnia 2010 r. i z dnia 13 maja 2010 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia prowizji do przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od dostawcy X z siedzibą w Niemczech. Spółka jest jednym z największych odbiorców towaru od tego dostawcy na terenie Polski. Dostawca, firma X za wszelkie zakupy igieł do maszyn szwalniczych, bez pośrednictwa Spółki, przez firmę B. udziela Spółce 3% prowizji oraz za wszystkie zakupy dokonywane przez firmę W. 2% prowizji. Prowizja ta jest udzielana kwartalnie. Dostawca po zakończonym kwartale przysyła notę uznaniową, w której wyspecyfikowana jest data i numer faktury oraz wartość na jaką ww. firmy zakupiły towar u dostawcy Spółki (firma X).

Wnioskodawca działając na podstawie decyzji z dnia (...) Dyrektora Izby Skarbowej Nr (...) i postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia (...) Nr (...), wydanych w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie wystawia niemieckiemu dostawcy firmie X faktury VAT i przyjmuje do celów podatku dochodowego od osób prawnych kwotę netto wynikającą z faktur.

Organy podatkowe wydające interpretacje w indywidualnej sprawie uznały, iż Spółka świadczy na rzecz X usługi, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Organy podatkowe stwierdziły, iż na podstawie art. 27 ust. 1, usługi te opodatkowane są podatkiem od towarów i usług w miejscu, gdzie świadczący usługi posiada siedzibę, czyli na terytorium Polski.

Od 1 stycznia 2010 r. po zmianie przepisów ustawy o podatku od towarów usług, ustawa z dnia 23 października 2009 r. (Dz. U. Nr 195, poz. 1504), miejscem świadczenia usług, a więc ich opodatkowania między podatnikami VAT jest miejsce siedziby usługobiorcy.

Usługobiorcą w tym przypadku jest podmiot X posiadający siedzibę w Niemczech. Podatnik w 2010 r. w marcu, otrzyma od swojego dostawcy kwartalną notę związaną z bezpośrednimi dostawami towarów do firmy B. i W., w związku z czym zaistnieje konieczność prawidłowego zakwalifikowania podatkowego tego zdarzenia.

W świetle zmienionych przepisów, Wnioskodawca nie może opodatkowywać tego zdarzenia gospodarczego podatkiem od towarów i usług. Ponadto Spółka stoi na stanowisku, iż prowizje te nie są usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej u wystawcy noty, ani też podatkiem od towarów i usług u odbiorcy prowizji. Prowizja ta stanowi w całości przychód Spółki.

Pismem uzupełniającym z dnia 22 kwietnia 2010 r. (data wpływu 27 kwietnia 2010 r.) Wnioskodawca wyjaśnił, iż udzielana prowizja przez dostawcę niemieckiego jest związana z powstrzymaniem się podatnika z dokonywaniem sprzedaży towarów na rzecz firm B. i W., do których to firm, dostawca niemiecki X dostarcza towar bezpośrednio bez pośrednictwa Spółki.

Wolą Wnioskodawcy jest uzyskanie interpretacji podatkowej zarówno w podatku od towarów i usług, jak i w podatku dochodowym od osób prawnych. Zakwalifikowanie tego zdarzenia podatkowego, jako rodzącego skutki jedynie w podatku dochodowym od osób prawnych spowoduje, iż cała kwota otrzymanej prowizji stanowić będzie przychód podatnika.

W przypadku zaś zakwalifikowania tego zdarzenia gospodarczego, jako rodzącego skutki w podatku od towarów i usług, spowoduje opodatkowania tej prowizji w Niemczech.

Z uwagi na fakt, iż to samo zdarzenie gospodarcze może rodzić obowiązki jednocześnie w podatku od towarów i usług, jak i podatku dochodowym, konieczne jest wydanie interpretacji podatkowej w zakresie obu podatków.

Dla podatnika istotne jest rozstrzygnięcie kwestii czy otrzymywana prowizja jest usługą, czy też jest tylko przychodem poza podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy prowizje otrzymywane od dostawcy X z siedzibą w Niemczech, z tytułu obrotu z odbiorcami, z którymi Wnioskodawca nie posiada kontaktów handlowych, należy w całości traktować jako przychód Spółki poza podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, prowizja otrzymywana od dostawcy X, z tytułu bezpośrednich dostaw towarów do odbiorców, z którymi Spółka nie posiada kontaktów handlowych, nie stanowi usługi. Prowizja ta winna w całości stanowić przychód podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (...). Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę opis zdarzenia przyszłego, należy wskazać, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu podatkowego.

Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii. Zgodnie z ww. przepisem, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań (art. 12 ust. 1 pkt 1-3 powyższej ustawy).

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, można więc stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodzącą do majątku podatnika, powiększającą jego aktywa, mającą definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną.

Z kolei art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej dla Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług, przedmiotowe usługi nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem w Polsce.

Reasumując, sytuacja otrzymania przez Spółkę prowizji od niemieckiego kontrahenta z tytułu powstrzymania się od dokonywania sprzedaży towarów na rzecz wskazanych we wniosku firm, będzie objęta art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako skutkująca uzyskaniem przychodu. Przychodem będzie cała wartość otrzymanej prowizji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że wniosek Spółki w zakresie opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 11 maja 2010 r. Nr ILPP2/443-230/10-4/EWW.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl