ILPB3/423-352/08-5/DS - Czy Spółka może wykazywać w trakcie trwania okresu bonusowego, po którym naliczany jest bonus, faktury sprzedaży towarów po cenach niższych niż ceny zakupu owych towarów, a co za tym idzie wykazywać zaniżony dochód podatkowy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 września 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-352/08-5/DS Czy Spółka może wykazywać w trakcie trwania okresu bonusowego, po którym naliczany jest bonus, faktury sprzedaży towarów po cenach niższych niż ceny zakupu owych towarów, a co za tym idzie wykazywać zaniżony dochód podatkowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2008 r. (data wpływu 10 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych z tytułu otrzymywanych bonusów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony w dniu 13 czerwca 2008 r. oraz 12 sierpnia 2008 r. (data wpływu) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych z tytułu otrzymywanych bonusów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się sprzedażą towarów budowlanych do hurtowni i składów budowlanych. Wnioskodawca zakupuje towary od dostawcy, z którym ma podpisane porozumienie bonusowe. Spółka zakupuje towary po pewnej cenie, a następnie sprzedaje je do odbiorcy, jednak po cenie niższej niż cena wynikająca z faktury zakupowej od dostawcy. A co za tym idzie, w tym okresie wykazuje ujemny wynik na sprzedaży, który zarazem zmniejsza dochód podatkowy. Jednak w momencie otrzymania bonusu kwartalnego Wnioskodawca wystawia fakturę sprzedaży na owy bonus, na firmę, z którą ma podpisane porozumienie bonusowe. Faktura ta niweluje ujemny wynik na sprzedaży, zamieniając go w dodatni wynik na sprzedaży, a co za tym idzie zwiększa dochód podatkowy. Otrzymany bonus nie można przypisać na konkretny sprzedany towar, gdyż jest on uzależniony od wysokości obrotu z dostawcą, z którym Spółka ma podpisaną umowę bonusową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może wykazywać w trakcie trwania okresu bonusowego, po którym naliczany jest bonus, faktury sprzedaży towarów po cenach niższych niż ceny zakupu owych towarów, a co za tym idzie wykazywać zaniżony dochód podatkowy? Przy założeniu, że w momencie otrzymania bonusu wystawia fakturę sprzedaży na owy bonus i ujmuje ją w księgach rachunkowych powodując wyrównanie się dochodu podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosowana zasada nie narusza przesłanek wynikających z art. 12 i art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż, co prawda przez pewien okres czasu Spółka wykazuje ujemny wynik na sprzedaży towarów, jednak po otrzymaniu bonusu od dostawcy i wystawieniu faktury sprzedażowej ujemny wynik zamienia się w dochód podatkowy, od którego płacony jest podatek dochodowy od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Definicja przychodów związanych z działalnością gospodarczą zamieszczona jest w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). W myśl ww. art. 12 ust. 3, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli:

1.

podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "podmiotem krajowym", bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo

2.

osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej "podmiotem zagranicznym", bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo

3.

te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów

-

i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Zgodnie z ust. 2 tegoż artykułu, dochody, o których mowa w ust. 1, określa się w drodze oszacowania, stosując następujące metody:

1.

porównywalnej ceny niekontrolowanej,

2.

ceny odprzedaży,

3.

rozsądnej marży ("koszt plus").

Natomiast w ust. 3 powyższego przepisu zawarto, iż jeżeli nie jest możliwe zastosowanie metod wymienionych w ust. 2, stosuje się metody zysku transakcyjnego.

Powyższe stosuje się także w przypadku powiązań podmiotów krajowych oraz o charakterze rodzinnym (art. 11 ust. 4 - 5 ww. ustawy)

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że jeżeli:

*

w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, a zarazem

*

w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały,

wówczas dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Skutki podatkowe związane z otrzymaniem bonusu w formie premii pieniężnej uzależnione są od funkcji, jaką on pełni. Najczęściej występujące sytuacje związane są z tym, iż jest on:

*

otrzymywany jako wynagrodzenie za świadczone usługi,

*

uzależniony od wielkości obrotu i przyznawany po zakończeniu okresu rozliczeniowego; nie może być jednak przyporządkowany do konkretnej dostawy towarów lub usług,

*

związany z konkretną dostawą towarów lub usług; po okresie rozliczeniowym wystawiane są faktury korygujące (noty kredytowe) dotyczące dostawy towarów lub usług, które obejmuje premia.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Spółka otrzymuje bonusy (premie pieniężne) niezwiązane z żadną konkretną dostawą, ale uzależnione od zrealizowania określonego obrotu w zdefiniowanym w umowie z dostawcą okresie. Zatem, jeżeli otrzymanie bonusu (premii pieniężnej) nie jest związane z konkretną dostawą towarów lub wykonaniem usług, a jego uzyskanie jest uzależnione od określonych zachowań podatnika, np. wielkości obrotu, to bonus taki stanowi przychód związany z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Zatem, uzyskiwane przez Spółkę od kontrahentów tzw. bonusy (premie pieniężne) za zrealizowanie określonego poziomu obrotów z danym kontrahentem w danym okresie rozliczeniowym (kwartalnym, półrocznym i rocznym), po spełnieniu przez Spółkę warunków do ich uzyskania - stanowią przychody należne związane z działalnością gospodarczą.

Za datę powstania przychodu należy uznać zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dzień wykonania usługi nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Reasumując, Spółka powinna rozpoznawać przychód należny z tytułu otrzymania premii pieniężnych w momencie wykonania usługi czyli na ostatni dzień kwartału, półrocza lub roku rozliczeniowego nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Tut. Organ podatkowy informuje, iż przepisy ustaw podatkowych nie zabraniają stosowania cen wyższych przy zakupie towarów, natomiast cen niższych przy sprzedaży. Jednak należy mieć na uwadze art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdza się, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl