ILPB3/423-292/10-4/MC

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-292/10-4/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu 29 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na transport i zakwaterowanie uczestników szkolenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 18 maja 2010 r. (data wpływu 20 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na transport i zakwaterowanie uczestników szkolenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi z zakresu doradztwa podatkowego. W ramach swojej działalności organizuje i prowadzi szkolenia dotyczące prawa podatkowego na zlecenie zleceniodawców. Spółka nie posiada akredytacji dla prowadzonych szkoleń w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Do przedmiotu działalności Spółki należy m.in. świadczenie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowanych (PKWiU 85.59) oraz działalność wspomagająca edukację (85.60). Spółka zapewnia kompleksową obsługę szkoleniową, obejmującą transport do i z miejsca szkolenia oraz zakwaterowanie na miejscu szkolenia. Szkolenia prowadzone są przeważnie zagranicą. Spółka wystawia fakturę za usługę szkoleniową obejmującą również koszt zakwaterowania oraz transportu uczestników, stosując zwolnienie z podatku VAT na podstawie pozycji 7 załącznika nr 4 ustawy o podatku od towarów usług w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Spółka zalicza wydatki poniesione na transport i zakwaterowanie uczestników szkolenia do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy Spółka prawidłowo zalicza do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na transport i zakwaterowanie uczestników szkolenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, może On zaliczyć koszty ponoszone w związku ze świadczeniem usługi szkoleniowej (takie jak: transport, zakwaterowanie) do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w kolejnym przepisie. Jak wskazują organy skarbowe, aby można było zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy poniesionym kosztem a możliwością uzyskania z tego tytułu przychodu, generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co więcej, to od podmiotu zależy rodzaj, rozmiar oraz forma ponoszonych wydatków. Zważając na powyższe, Spółka stoi na stanowisku, iż prawidłowo zalicza ponoszone przez Nią wydatki związane z organizacją szkolenia, takie jak transport i miejsce zakwaterowania, do kosztów uzyskania przychodów, albowiem bez zapewnienia zleceniodawcom tych usług, nie mogłaby świadczyć usługi podstawowej w postaci szkolenia. Wszystkie te wydatki Spółka ma udokumentowane fakturami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższa regulacja wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów - dla celów podatku dochodowego - składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:

* konieczność faktycznego - co do zasady - poniesienia wydatku,

* poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Drugi z tych elementów określić można mianem przesłanki negatywnej, zgodnie z którą ponoszony wydatek nie został ujęty w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów określony w art. 16 ust. 1.

Jako, że przepisy omawianej ustawy nie przewidują bezpośredniego wyłączenia kosztów transportu i zakwaterowania uczestników szkolenia z kosztów uzyskania przychodów, zasadnicze znaczenie dla dokonania oceny możliwości zaliczenia wskazanych wydatków do kosztów uzyskania przychodu będzie miało określenie, czy powyższe koszty zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wyrażenie "w celu osiągnięcia przychodu" zawarte we wskazanym przepisie art. 15 ust. 1 ww. ustawy oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Zauważyć należy, iż przez sformułowanie "w celu" należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot "celowości", jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo - skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi z zakresu doradztwa podatkowego. W ramach swojej działalności organizuje i prowadzi szkolenia dotyczące prawa podatkowego na zlecenie zleceniodawców. Spółka zapewnia kompleksową obsługę szkoleniową, obejmującą transport do i z miejsca szkolenia oraz zakwaterowanie na miejscu szkolenia. Szkolenia prowadzone są przeważnie zagranicą. Spółka wystawia fakturę za usługę szkoleniową obejmującą również koszt zakwaterowania oraz transportu uczestników.

W obiektywnej ocenie przedstawionego stanu faktycznego wydatki ponoszone przez Spółkę są konsekwencją rodzaju prowadzonej działalności polegającej na organizacji i prowadzeniu szkoleń. Oznacza to, że ponoszenie przedmiotowych wydatków znajduje racjonalne uzasadnienie jako dążenie do osiągania przychodów lub powiększania poziomu przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę.

Reasumując, Spółka prawidłowo zalicza do kosztów uzyskania przychodów wydatki na transport i zakwaterowanie uczestników szkolenia.

Jednocześnie informuje się, iż w zakresie stanu faktycznego dotyczącego podatku od towarów i usług wydana została interpretacja w dniu 16 czerwca 2010 r. nr ILPP2/443-474/10-4/JK.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl